“Vay Be, Bundan da mı Korkan Varmış?” Demekten Kendinizi Alamayacağınız 13 Fobi (Bazıları Sizde de Olabilir!)

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

400’den fazla fobinin birçoğunu orta sıra içerik hâline getirmiştik. Artık de fobileri bir ortaya topladığımız içerik ile karşınızdayız.

Bu içerikte birbirinden değişik fobileri görebilir, “Vay be, bundan da mı korkan varmış?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz.

“Aşksız hayat mı olur?” diyenlerin bu kanısını bozacak bir fobi var. O da “filofobi”.

Daha evvel âşık olmuş lakin bağını mutsuz bir sonla bitirmiş olan bireyler, bu bağlantılardan çıktığında duygusal bağ kurmada zorlanarak aşka olan inançlarını kaybetmeye başlar. Bağ kurmadan uzaklaşma ile başlayan bu fobi, panik hissiyle bir arada endişeyi da getirir.

Altta yatan öteki sebepleri öğrenmek istiyorsanız yahut filofobiye sahip olduğunuzu düşünüp bundan kurtulmak istiyorsanız tedavi formülü için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Konu aşktan açılmışken “pistantrofobi”den de bahsetmemek olmaz.

Yaşanan hayal kırıklıklarının akabinde birisine yeniden güvenememenin ileri boyutta yaşanması pistantrofobi olarak tanımlanıyor. Bu fobiye sahip bireylerin birçoğu, kaygılarını olumsuz biten münasebetler sonrasında ediniyor. Alışılmış ki bu kaygı yalnızca flörtlerde geçerli değil.

Diğer fobilerde olan kalp çarpıntısı üzere belirtilerin yanı sıra pistantrofobi yaşayan bireyler, çok çekingenlik gibi kimi davranışsal kahırlar da yaşıyor. Fevri çıkışlar üzere birçok belirtisi de uğraşı.

Pistantrofobi ilginizi çektiyse ve siz de birine güvenmekten aşırı derecede korkuyorsanız aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bırakın aşkı, bayan görünce kaçanlar bile var. Jinofobi, bayanlara karşı beslenen endişenin karşılığı.

Kadınlardan korkmak, arkadaşlar ortasındaki esprilerden daha fazlası. Pek fazla görülmeyen bu fobiye sahip beşerler bayanlardan hayli korkuyor. Asla karşılaşmak istemeyen olduğu üzere bayan görmemek için evini çitlerle çevreleyen de var.

Afrika’daki Ruanda’da bayanlardan korkarak yaşayan Callitxe Nzamwita’nın enteresan hikâyesinin yanı sıra jinofobinin nedenlerini inceleyebileceğiniz içeriğimiz çabucak aşağıda. Şayet bu türlü bir endişeniz olup olmadığından emin olmak istiyorsanız belirtilerini de içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bazıları temas bağımlısıyken kimilerinin dokunulmaktan ödü kopar. İşte bu bireylerin fobisi de hafefobi oluyor.

Sadece dokunulmaktan değil dokunmaktan da korkan hafefobi sahiplerinin işi bir oldukça güç. İleri düzeylere geldiğinde kişiyi neredeyse hayattan soğutan bu fobi, tek bir cinse karşı olabileceği üzere genel de olabilir.

Korkunun sebebi tam olarak bilinmese de çocukluk travmalarının bu kaygıya neden olabileceği öngörülüyor.

Çok geç kalınmadan tedavi edilmesi gereken hafefobi hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Her tipten insan var. Bazıları beşerden kaçarken bazıları de asla yalnız kalmak istemez. Monofobi de yalnızlık kaygısının ismi.

Dünyada birçok insan, monofobi yani yalnız kalmaktan çok korkuyor. Dışlanmaktan da korkan bu bireyler, insanları birer muhafaza kalkanına çeviriyor.

Monofobi oluşma sebepleri ve semptomlarını detayları ile öğrenmek istiyorsanız buyurun ilgili içeriğimiz:

Herkes bir nebze de olsa karanlıktan korkabilir fakat niktofobi yani karanlık korkusu olanlar için durum hiç o kadar da olağan değil.

Çocuk yaşta karanlık korkusu birçok şahsa olağan gelebilir. Fakat bunun ileriki yaşlarda da artarak devam etmesi epey zahmetli. Karanlık hiçbir ortamda kalamama hatta karanlıkta uyuyamama gibi hayatı olumsuz istikamette etkileyen niktofobinin de natürel ki birbirinden farklı sebepleri var.

Eğer karanlıktan korkuyorsanız yahut karanlıktan ürken bir çocuğunuz varsa aşağıdaki içeriğimize göz atarak hem yapmanız gerekenleri öğrenebilir hem de bu fobinin belirtilerini yakından inceleyebilirsiniz.

Karanlıkta kalmak kadar korkutucu seviyede olan kapalı alan korkusu klostrofobi.

Asansör, uçak, kapalı odalar ve mağara üzere kapalı alanlar sizi sizden alıyorsa klostrofobi olabilirsiniz. Çocukluk ve ergenlik periyodunda başlayıp süratle korku bozukluğuna kadar giden kapalı alan dehşetinin birbirinden farklı sebepleri var.

Kalp krizi ve panik atak üzere önemli belirtileri olan klostrofobi, kimi vakit ölümle bile sonuçlanabilir. Tüm ayrıntıları ile klostrofobiyi inceleyebilirsiniz.

Her telefon çalışında çok derecede rahatsız oluyor, kalp çarpıntısı yaşıyor yahut ağzınız kuruyorsa telefonofobiye yakalanmış olabilirsiniz.

Sosyal telaş bozukluklarından biri olan telefonofobi; telefona karşılık vermek istememek, birisini aramaktan huzursuz olmak ve tüm bunları yaşarken de endişe duymak olarak tanımlanabilir.

Canımız sıkkınken ya da işimiz varken telefonu açıp konuşmak istememek ile bu durum birebir değil.

O yüzden “Ben de telefonobi miyim sanki?” diye emin olmak istiyorsanız ilgili içeriğimizdeki belirtileri okuyabilirsiniz. Şunu da belirtelim ki bu fobiye sahip insanların sayısı bir epey fazla.

Adını bile söylerken zorlanacağınız akraba korkusu: syngenesophobia.

Bazıları akrabalarına çok bağlı iken kimileri için ise “akraba” sözü koşarak uzaklaşılacak bir kavramdır. İşte bu ikinci durumda olan şahıslar de syngenesophobia yani akraba fobisi kümesine giriyor.

Geleceğiniz hakkında binbir türlü sorulara maruz olmaktan kaçarken akrabalarınızın adını bile duymak istemiyorsanız “Hoş geldin” syngenesophobia diyebilirsiniz.

Detayları ve tedavi usullerini ise tekrar aşağıya bırakıyoruz.

Eğer büyük su kütleleri görünce dehşetten bayılacak üzere oluyorsanız çabucak aklınıza kuduz gelmesin, talassofobi yaşıyor olabilirsiniz.

Okyanus korkusu olarak da söylenebilecek talassofobi; okyanus, deniz, havuz ve göl üzere büyük su kütlelerine karşı tahammülü olmayan korkan bireylerin yaşadığı dehşete deniyor. Yüzme bilmiyorsanız olağan ki okyanus üzere ucu bucağı bilinmeyen derinlikler sizi korkutabilir lakin bu fobide işler biraz farklı.

Filmde yahut fotoğrafta bile bir büyük su kütlesi görünce bayılacak üzere oluyorsanız talassofobi edinmiş olabilirsiniz. Fakat bu fobinin tanısının konulması için öbür kurallar da var. Merak edenler için içeriğimiz:

Koulrofobi yani palyaço korkusu sahibi olanlar haklı olabilir mi?

Palyaço görünce kaçacak delik arayanların sayısı gülmeyin lakin hayli fazla. “Nasıl oluyor da bir cümbüş ögesinden korkulur?” diyorsanız bunun birçok farklı sebebi olduğunu bilmelisiniz.

Ebeveynlerin çocuklarını zorla palyaço ile oynatmasından tutun da sinemalardaki katil palyaço karakterlerine kadar birçok sebep var ve kimilerinin beyni bu endişeye karşı koyamıyor. Şirin olacağım derken yüzüne bakınca korkutacak tıptaki palyaçoları görünce fobi sahibi insanlara hak verebilirsiniz.

Palyaço fobisinin tarihinden nedenlerine kadar ayrıntıları ile koulrofobinin anlatıldığı ilgili içeriğimiz:

Kalabalıklara konuşma yapma korkusu: glossofobi.

Bir toplantıda ya da bir seminerde konuşmacı olmanız gerektiği vakit şayet endişeden ne yapacağınızı bilemiyorsanız glossofobiye yakalanmış olabilirsiniz.

İnsanların kendini yetersiz hissettiği, rezil olacağım duygusu yaşaması bu fobinin durumlarından yalnızca kimileri. Natürel ki her endişenin tedavisi olduğu üzere bunun da var. Haydi sizi sahneye alalım ve yalnızca konuşmanıza odaklanın, insanlara değil. Diğer teknikler için ise ilgili içerik:

“Ay ben kan görmeye dayanamam.” diyenlerin fobisi hematofobi.

Elinizde kesildiğinde, yaralandığınızda ya da iğne yaptırırken bir yeriniz kanadığında bayılacak üzere oluyorsanız hatta bayılıyorsanız hematofobiniz var demek. Yalnızca kanı canlı biçimde görmek yahut üzerinizde hissetmek de değil televizyonda bile görmek fobinizi tetikler.

Hematofobinin belirtileri ortasında olan bir semptom ise diğer fobilerden ayrılıyor. Hem bu ayrıntısı öğrenmek hem de kan kaygısının tarihine dalmak istiyorsanız içeriğimiz bildiğiniz yerde.

Bazı fobilerin yaygınlığı ise başkalarından daha fazla.

New York’lu Bilişsel Davranışsal Psikoloji’nin kurucusu Dr. Dena Rabinowitz, hastalarında en yaygın gördüğü fobileri yapmış olduğumuz bir röportajda aktarmıştı. Rabinowitz’in hastalarından birinde gördüğü fobiyi duyunca ise “Yok artık!” diyeceğinize eminiz. Merakla “Acaba neyden korkmuş olabilir?” diyorsanız çabucak içeriğimize giriş yapın.

Fobilerinizden kurtulabilmeniz için çeşitli teknikler mevcut.

Hangi fobiniz olursa olsun bundan kurtulmak mümkün. Sistematik duyarsızlaşmadan maruz bırakılmaya kadar kullanılan fobilerden kurtulma teknikleri ortasında sanal ortam da kullanılıyor.

Tüm bunların nasıl yapılacağını merak ediyorsanız ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili içerik derlememizin öteki ilgili içerikleri:

Kaynak; https://www.webtekno.com/ilginc-fobi-cesitleri-h138635.html

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Vay Be, Bundan da mı Korkan Varmış?” Demekten Kendinizi Alamayacağınız 13 Fobi (Bazıları Sizde de Olabilir!)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin