Dikkat çok riskli! Kansere bağlı ölümlerde ilk sırada bu hastalık var…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akciğer kanseri, günümüzde birçok insan ve ailesini etkileyen önemli bir sıhhat meselesidir. Dünya genelinde en ölümcül kanser cinslerinden biri olarak kabul edilen akciğer kanseri, erken teşhisin ehemmiyeti giderek daha fazla vurgulanıyor.

Akciğer kanseri, hem ülkemizde hem de dünya genelinde, erkeklerde ve bayanlarda kanser nedeniyle kaybedilen omurların başında gelmektedir. Akciğer kanseri, her yıl göğüs kanseri, prostat kanseri ve bağırsak kanseri üzere öbür kanser çeşitlerine nazaran daha fazla insanın hayatını etkilemektedir.

Uzman Dr. Celal Yücel Batmacı, akciğer kanserinin farklı tipleri olduğuna dikkat çekiyor. Küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücre dışı akciğer kanseri, bu cinslerin başında gelmektedir. Küçük hücreli akciğer kanseri hadiselerinin oranı %10-15 iken, küçük hücre dışı akciğer kanseri hadiseleri toplamın %85-90’ını oluşturmaktadır.

Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

Akciğer kanserinin belirtileri, hastalığın evresine bağlı olarak değişebilir. Erken devirde, kişi kendini olağan hissedebilir ve rastgele bir semptom göstermeyebilir. Fakat hastalık ilerledikçe, birçok insan farklı semptomlar geliştirebilir. Bu semptomlar, başka hastalıkların belirtileriyle benzerlik gösterebilir. Öksürük, öksürük sırasında kan gelmesi, nefes darlığı, tekrarlayan zatürre atakları, hırıltılı teneffüs, göğüs ağrısı, ses kısıklığı ve beklenmedik kilo kaybı üzere belirtiler ortasında yer alır.

Vakaların %90’ı sigara ve tütün eserleri kaynaklı

Akciğer kanserine yakalanma riskini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Sigara tüketimi, muhakkak en değerli ve değiştirilebilir risk faktörüdür. Ayrıyeten sigara dumanına maruz kalma, radyasyon, asbest ve radon gazı üzere toksik unsurlara maruz kalma, aile hikayesi, yaş faktörü ve akciğer hastalığı üzere etkenler de riski artırabilir. Sigara içen bir kişinin akciğer kanserine yakalanma mümkünlüğü, sigara içmeyen bir bireye nazaran 10 ila 30 kat daha fazladır. Sigara içilen yıl sayısı ve günlük içilen sigara sayısı, riski artıran öteki faktörlerdir.

Erken teşhis mümkün mü?

Erken teşhis, akciğer kanseri tedavisinde epeyce değerlidir. Sigara içme hikayesi ve şahsî geçmişinizi göz önünde bulundurarak, hekiminizin önerisi doğrultusunda düşük doz toraks BT taramalarını yaptırmak önerilir. Ayrıyeten şahsileştirilmiş risk faktörleri göz önüne alınarak bu tarama sistemini kullanmak değerlidir.

Akciğer kanseri tanısı için çeşitli prosedürler kullanılır, bu metotlar ortasında pa akciğer grafisi, akciğer tomografisi, pet, bronkoskopi, endobronşiyal ultrasonografi, torasentez ve biyopsi yer almaktadır.

Tedavide yenilikçi çözümler

Son olarak, tedavi metotları konusunda değerli gelişmeler kaydedilmektedir. Biyobelirteçler ve DNA mutasyonları üzere yeni tespit teknikleri sayesinde, akıllı ilaç tedavileri hastaların hayat kalitesini artırmış ve sağkalım müddetini uzatmıştır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi, akciğer kanseri ile uğraşta büyük ehemmiyet taşımaktadır. Şuurlu ve sistemli taramalar, hastalığın erken evrede yakalanmasına yardımcı olabilir ve ömür kurtarabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dikkat çok riskli! Kansere bağlı ölümlerde ilk sırada bu hastalık var…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin