Osmanlı’yı Birtakım Dalaverelerle Kapalı Bilinmeyen Yöneten Cüceler: Nasuh ile Cuhud (Hem de İmparatorluk En Geniş Sınırlarındayken!)

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cüceler, kamburlar, Habeşiler (Etiyopyalı siyahîler)… Bugün onlara karşı rastgele bir ayrımcılık kabul edilemez olsa da geçmişte sadece dış görünüşleri bile toplumda alay konusu olmaları için kafiydi maalesef.

Dolayısıyla ülke yönettiklerini, önemli makamlarda bulunduklarını, hatta bir dünya imparatorluğu olan Osmanlı’yı yönetmeyi bırakın, ciddiye alınır bir pozisyona geldiklerini dahi hayal etmek sıkıntı.

İçerikteki görseller yapay zekâ aracılığıyla hazırlanmıştır.

16. yüzyılda cüce, Habeşî, kambur yahut hadım iseniz saray soytarısı olabilirdiniz.

Çünkü 14., 15., 16. yüzyıl dolaylarında sırf sizi görmeleri bile insanların anlamsızca gülmelerine neden olurdu. Soytarılar esir pazarlarından satın alınır, saraya ikram olarak gönderilirlerdi.

Soytarılar sarayda hükümdarları eğlendirir, onlara dertlerini unuttururlardı. 

Saray soytarıları Cüce Nasuh ile Cüce Cuhud; III. Murad üzerinde, verdiği kararları etkileyecek kadar güç sahibiydi.

Tam da Osmanlı İmparatorluğu’nun dünyadaki en geniş sonlarına ulaştığı devirden bahsediyoruz. Bu türlü bir devirde dünyanın en büyük devletinin padişahını iki cücenin âdeta avucunun içine aldığını düşünebiliyor musunuz? Saray soytarıları olan Cüce Nasuh ile Cüce Cuhud değerli makamlara kimin tayin edileceği konusunda bile tesir sahibilerdi.

Öyle ki, bu iki soytarı gayrimeşru yollardan büyük ölçüde servet biriktirmiş, önemli bir rüşvet ağı kurmuşlardı. Devlet vazifelileri makam sahibi olabilmek için bu soytarılara rüşvet vermek zorundalardı.

Soytarı dediğimizde şaklabanlık yapan, ciddiye alınmayan komik tipler aklımıza gelir.

Soytarı olmak için sadece gülünç gözükmek hiçbir vakit kâfi değildi. Soytarıların kıvrak zekâ sahibi olmaları ve ince espriler yapabilmeleri beklenirdi. 

Soytarılar, hükümdarı en makûs vaktinde bile güldürür, kaygılarından uzaklaştıracak kadar uygun öyküler anlatır ve karşılığında çokça bahşiş alırlardı. Tek meziyetleri güldürmek değil, tıpkı vakitte düşündürmekti. Bu nedenle soytarılık ciddiye alınan bir meslekti, hem de sırf Osmanlı’da değil dünyanın birçok yerinde.

Soytarılar şiirden, müzikten, tiyatrodan anlar, hatta bilim ve ideoloji ile ilgilenirlerdi.

Görevleri hiçbir vakit hükümdarı eğlendirmekle hudutlu değildi. En değerli vazifeleri, hükümdara her vakit doğruyu söylemekti. Hükümdarlar, etrafları kendilerine yaranmak isteyen sayısız kişi ile çevrili olduğundan, kendilerine doğruyu söylemeleri için bir soytarı fiyatlardı.

Soytarılar, gerçekleri direkt söylemek yerine sanatsal yollarla söz ederlerdi. Mizah yoluyla, şiirle, müzik ile, dans ve kostümlerle hazırladıkları şovlarla değerli pozisyonlardaki şahısların foyalarını açığa çıkarırlardı.

VIII. Henry’ye ismiyle hitap eden tek kişi, onun soytarısıydı.

Sertliği ve acımasızlığı ile ünlü İngiliz Hükümdarı VIII. Henry’nin soytarısı Will Sommers, hükümdarı ile kelamını hiç sansürlemeden dümdüz konuşabilirdi. “Majesteleri” yahut “efendim” diye seslenmesine bile gerek yoktu.

IV. Leopold’un soytarısı, muhtemel bir savaşı önlemişti.

Avusturya Dükü IV. Leopold, 1386 yılında İsviçre’ye saldırmaya hazırlanırken, hükümdarın yüzüne gerçekleri vuran tek kişi soytarısı olmuştu. Hükümdara övgüler yağdıran konsey üyelerini kastederek ‘’Sizi ahmaklar, hepiniz İsviçre’ye nasıl gireceğini biliyor da bir taneniz bile nasıl çıkabileceğini söylemiyor.’’ diyen soytarı sayesinde mümkün bir savaş önlendi.

Osmanlı’ya Bayezid periyodunda gelen soytarılık, Batılılaşma süreci ile son buldu.

Saraylarda saray soytarıları çalıştırmanın tarihi Eski Mısır’a kadar uzanıyor. Avrupa’da da saraylarda büyük değere sahip olan dalkavukluk mesleği, Doğu’da soytarılık formunda yer buldu. 

Bizde ise Abbasiler Dönemi‘nde, yani neredeyse 800’lü yıllardan başlayan soytarılık mesleği,1800’lerde Tazminat Dönemi’nde 1000 yılın akabinde son buldu.

Soytarıların Nasuh ile Cuhud kadar gücü ele geçirmeleri ve kendi çıkar ağlarını kurmaları lakin yozlaşmış ve bozulmuş bir sistemde mümkündü. 

Osmanlı’da bilhassa 16. yüzyıl sonlarına doğru devlet kurumlarının giderek yozlaşması ile birçok işin gayrimeşru yollarla halledilmesi âdeta bir alışkanlık hâline geldi ve bu sistemin içerisinde, saray ve hükümdar için kıymetli bir yeri olan soytarılar da yer aldı.

Bu farklı gelenek, Batılılaşma ve devleti çağdaşlaştırma gayretleri ile birlikte ortadan kalktı. Yozlaşmış idarelerde devlet işlerinin sistemler yerinebolca dalavereli ahbap-çavuş ilişkileri ile hallolması ise bugün hâlâ değişmeyen bir durum.

Kaynaklar: Murat Bardakçı – Habertürk, Amerika Bülteni

Osmanlı ve Orta Çağ’daki başka enteresan olaylar:

Kaynak; https://www.webtekno.com/osmanli-yoneten-cuceler-nasuh-cuhud-h138424.html

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmanlı’yı Birtakım Dalaverelerle Kapalı Bilinmeyen Yöneten Cüceler: Nasuh ile Cuhud (Hem de İmparatorluk En Geniş Sınırlarındayken!)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin