Nazilerin “Deney” İsmi Altında Toplama Kampındaki İnsanlara Yaptıkları ‘Deniz Suyu İşkencesi’: Suda Boğulmaktan Beter!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deniz suyu azabı deyince tahminen de aklınıza boğma, denize bırakma üzere azaplar geliyor olabilir lakin bu, onlardan çok farklı ve akla sıkıntı gelecek çeşitten.

Deniz suyu deneyinin ayrıntılarını ise kamptan kurtulup sağ kalan bir adam sayesinde biliyoruz. Hazırsanız bu deneyin ne vakit, kim tarafından ve kimler üzerinde uygulandığına bakalım.

Nazi deneyleri o kadar vahim ki savaş kabahati olarak kabul ediliyor.

Nazilerin İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirdiği çeşitli insan deneyleri, savaş cürümleri olarak kabul edilen ciddi insan hakları ihlallerini içeriyor.

Bu deneyler ortasında çeşitli tıbbi deneyler, savaş esirlerine ve toplama kamplarındaki mahkûmlara yönelik makus muameleler, insan haklarına alışılmamış sterilizasyon uygulamaları ve benzeri etik dışı aksiyonlar bulunuyor. Bunlardan biri de az sonra daha ayrıntılı bir formda bahsedeceğimiz ‘deniz suyu deneyi’.

Hans Eppinger isimli tabip, Avustralyalı bir fizikçiydi ve toplama kamplarında vahim vazifeleri vardı.

Eppinger, İkinci Dünya Savaşı sırasında kamplarda bulunan beşerler üzerinde dehşet verici deneyler yapıyordu. Avustralyalı tabip, ekseriyetle göçebe olan Romanyalıları kullanıyordu. İçeriğimizin konusu olan “deniz suyu deneyleri” için kullanılan insanların %90’ı da zavallı Romanyalılardan oluşuyordu.

Deneyin gayesi ise bir insanı içme suyundan ve yiyecekten yoksun bırakıp sırf deniz suyuyla hayatta kalmak zorunda bırakırlarsa neler olacağını, ne vakit ve nasıl öleceğini görmekti. Neden mi? Zira savaşlarda, pilotlarından biri tahminen de bunu yaşamak zorunda kalabilirdi.

Ayrıca deniz suyunu içilebilir hâle getirmenin yollarını da arıyorlardı.

Bunun için insanları kümelere ayrıldılar ve su, deniz suyu, işlenmiş deniz suyu ve tuzsuz deniz suyu verildi. Deniz suyu içenlerde kısa mühlet içinde şiddetli ishal, konvülsiyon, halüsinasyon, delirme ve mevt üzere ciddi fizikî ve ruhsal sorunlar ortaya çıkıyordu.

Romanyalı bir çingene

Bu acımasız deneyin detaylarını, kamptan sağ kalan Joseph Tschofenig sayesinde biliyoruz. Adamcağız, deneylere kendi gözleriyle şahit olmuştu. Söylediğine nazaran kurbanlar, yeni silinen yerleri yalıyor ve nemli bezleri emiyorlardı. Elbette yaşamaları da çok uzun sürmüyordu.

İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde önde gelen Nazi tabipleri, Nürnberg’deki Milletlerarası Askeri Mahkeme’de adalet önüne çıkarıldı. 

Yirmi hekim, ‘Savaş Cürümleri ve İnsanlığa Karşı Suçlar’ ile suçlandı. Hekimlerin Nürnberg duruşmasında Dachau, Auschwitz, Buchenwald ve Sachsenhausen toplama kamplarında yürütülen sadist insan deneylerinin ispatları ortaya çıktı.

Nürnberg duruşmalarından bu yana dünya, Nazi tabiplerinin araştırma kisvesi altında kasıtlı cinayet işlediği gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldı. Hans Eppinger, 25 Eylül 1946’daki duruşmasından tam bir ay evvel, kendini zehirleyerek intihar etti. Böylelikle yıllarca insanlara acımasız deneyler üzerinden çektirdiği acılar cezasız kaldı. 

Kaynaklar: Holocaust Encyclopedia, ResearchGate

Naziler hakkındaki öteki içeriklerimiz:

Kaynak; https://www.webtekno.com/deniz-suyu-deneyi-h138577.html

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nazilerin “Deney” İsmi Altında Toplama Kampındaki İnsanlara Yaptıkları ‘Deniz Suyu İşkencesi’: Suda Boğulmaktan Beter!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin