Kalem, Kâğıdı Hazırlayın: Çizeceğiniz Tek Bir Ağaç Fotoğrafını Yorumlayarak Kendinizle Yüzleşmenizi Sağlayan Psikoloji Testi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlkokul sıralarına dönelim. Bacasından duman tüten meskenler, dağların gerisinden görünen ışıl ışıl bir Güneş, formlu bulutlardan anlayacağınız üzere dersimiz; resim! Orman haftası için öğretmeniniz bir fotoğraf çizmenizi istedi, ortaya çıkan farklı ağaçların gizemini çözmeye hazır mısınız?

1950’li yıllarda psikolog Charles Koch, hem yetişkinlere hem çocuklara uygulanabilecek enteresan bir test geliştiriyor. 5-6 yaşlarından itibaren uygulanabilen bu test için sadece motor fonksiyonlarınızın olması yani kalem kullanabiliyor olmanız yeterli! Kalem, kâğıt hazırladıysanız başlayalım.

Şimdi bi ağaç çizin. Çiziminizi tamamladıktan sonra oradaki ayrıntıları birlikte yorumlayacağız. 

Farkında olmadan kendimizi ele verdiğimiz ağacımızın kısımları, daha çok dış dünyayla bağlantımızı söz eder.

Ağacınızın kollarını incelediyseniz buyurun artık birlikte inceleyelim:

Büyük kısımlar; geniş bir yaratıcılığın yansımasıdır. Bu kısımları çizen kişinin bilişsel gelişiminin yüksek olduğunu düşündürür, fakat bu durum biraz narsizmi ve bencilliği de beraberinde getirebilir.

Küçük kısımlar; şayet testi uyguladığınız kişi 9 yaşından küçük bir çocuk için son derece olağandır. Çünkü ağacın boyutlarına nazaran küçük sayılabilecek kısımlar olgunlaşamamış bir kişiliğin belirtisi olabilir.

Spiral biçiminde kısımlar; sanat istikameti gelişmiş, hassas bir kişiliği yansıtır. Ayrıyeten bağlantı yetenekleri gelişmiş, bulunduğu ortama çarçabuk adapte olabilen ve güç kurallar karşısında esneyebilen bir yapıya sahiptir.

Dal çizilmemiş ağaçlar; kişinin bilişsel sıkıntılarla baş ettiğine yahut öğrenme konusunda zahmet çektiğine bir işaret olabilir.

Meyveleri ve yaprakları bulunan kısımlar; çok istikametli bir kişilik yapısını simgeler. Ağaçta bulunan meyveler, gerçekleştirilmek için uğraşılan amaçları yansıtırken kısımlara çizilen yapraklar ise canlılığı söz eder.

Çubuk formunda, sert ve karmaşık kollar; inatlaşmayı seven ve mücadeleci bir karakter yapısını ele verir. Bu tip beşerler başkalarına nazaran katı ve sonlu bir hale sahip olabilir.

Ağacımızın ekseriyetle odak noktasında bulunan gövde aslında bizim de odak noktamız yani benliğimiz hakkında bize sağlam ipuçları verir.

Diğer kısımlara nazaran ince çizilen gövde; hassas kişilik yapısını yansıtır ve dış tesirlerden kolay etkilenebilen bir imaj çizer. Bu kişi tıpkı vakitte kendini sık sık baskı altında kalmış ve sıkışmış hissedebilir.

Dallara ve köklere nazaran olağan boyutlarda bir gövde; içsel istikrara sahip birini anlatıyorken gövdenin üzerine çizilmiş dalgalar, kişinin gücü yüksek ve toplumsal yetenekleri kuvvetli biri olduğunu gösterir.

Gövdede yer alan oyuklar ya da sistemsiz çıkıntılar; kişinin kendi gövdesinde hala varlığını hissettiği travmaları ve içsel kaygılarını temsil eder.

Kesik kesik çizgilerden oluşan gövde; duygusal olarak kırılgan bir yapıya, hassaslığa ve çok hassaslığa işaret eder.

Ağaçların aslında büyük bir kısmının toprağın altında var olduğunu bildiğimiz kökler, insanın da bilinçaltına gizlenmiş duygusal dengeyi yansıtır.

Olmayan kökler; bir kişilik bozukluğundan kelam edilebileceğini anlatır. Kişinin his istikrarının bozulmasına sebep olmuş içe kapanma, panik atak ya da his durum bozukluğu üzere külfetlerle karşılaşmak mümkündür.

Köklerin güçlü olmayışı; kendini tabir edebilmekte zahmet ve öfke denetiminde zorlanma formunda karşımıza çıkarken kalından inceye gerçek uzanan ve çabucak hemen paralel ilerleyen kökler, istikrarlı bir iç dünyanın habercisidir.

Birbirleriyle çakışan kökler; kafa karışıklığı yaşayan ve karmaşık hislerini düzgün yönetemeyen birini söz eder. Bu şahıslar çoklukla karar almakta zorlanırlar.

Ağacınızdan üst gerçek çizdikleriniz düşünsel aktivitelerinizi temsil ederken aşağı hakikat çizdikleriniz içgüdülerinizin ve bilinçaltınızın birer yansımasıdır.

Çizim yaptığınız kâğıdı hem enine hem uzunluğuna katlayın ve katlama yerlerini çizgiyle netleştirin, sayfanız 4 eşit modüle bölünmüş şekilde çizilmiş olsun.

Sayfanın tam ortasına çizdiğiniz dikey çizginin sol kısmında yer alanlar, çocukluk devriyle bağlı durumlar, geçmişten gelen travmaları, anıları ve kişinin daha çok olumsuz istikametlerini yansıtır.

Sayfanın sağ tarafında kalan kısmında yer alanlar ise kişinin yeteneklerini, geleceğe yönelik his durumunu, hayallerini yani daha çok olumlu taraflarını yansıtır.

“Bu kadar teori kâfi, uygulamaya başlayalım artık!” diyenler buyursun!

Yukarıdaki ağaç 15 yaşlarında bir genç kız tarafından çizilmiştir. Ağır bir hastalık sebebiyle güç günler geçiren bu genç kız, çizdiği ağacın altında daire formunda bir adayla çevrelenmiştir. Bu durum onun hastalığından ötürü toplumsal münasebetlerinde yaşadığı kısıtlanmayı anlatıyor.

Kesikli çizgilerden meydana gelen gövde bu genç kızın duygusal manada kırılmış olabileceğinin fikrini verir. Bu fikri ortaya çıkaran bir başka konu ise ağacın köklerinin çizilmemiş olmasıdır.

Dalların aşağı gerçek sarkması ve dallardan düşen yapraklar kaybedilen yaşama sevinci ve güçsüzlüğe sürüklenme halinde yorumlanabilir. Lakin sayfanın sağ yarısındaki üst gerçek uzanan kollar ise umutlarının hâlâ tükenmediğini, geleceğe dair canlı kalan hayallerinin olduğunu gösterir.

Bir öteki çizimimiz ise 12 yaşında bir çocuğa ilişkin.

Başarılı ve sahip olduğu yetenekleri uygun yönetebilen bu çocuğun ağacı karmaşadan uzak ve kolay bir halde çizdiğini görüyoruz. Bu da onun yaptığı işlere kolaya kaçmayı sevdiğini anlatır. Çizdiği minimal ağacı çevreleyen çitler aslında çocuğun fazla müdafaacı bir tutumla büyütüldüğünün bir yansımasıdır.

Daha çok çocukların iç dünyasını anlamak için bu testi siz de hem kendinize hem de etrafınızdakilere uygulayarak onları daha âlâ tahlil edebilirsiniz. Ağaç testinden çıkarımlarınızı yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekebilecek başka psikoloji testleri:

Kaynak; https://www.webtekno.com/agac-resmi-psikoloji-testi-h138887.html

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kalem, Kâğıdı Hazırlayın: Çizeceğiniz Tek Bir Ağaç Fotoğrafını Yorumlayarak Kendinizle Yüzleşmenizi Sağlayan Psikoloji Testi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin