Çoğu Kişinin Yemekte Zorlandığı Brokolinin Bilime Göre 11 Faydası

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dört mevsimin bir ortada yaşandığı güzelim ülkemizin iklim şartları sayesinde her türlü zerzevatın en bereketlisini yetiştirme talihimiz var. Lakin bu sebzeler yetmemiş olacak ki son birkaç on yılda brokoli diye bir zerzevattan bahsetmeye başladık. ABD’nin bile 20. yüzyılda İtalyan göçmenler sayesinde tanıdığı brokoli, 1980’li yıllardan beri ülkemizde organik olarak yetiştiriliyor.

‘İyi de nereden çıktı brokoli yetiştirmek?’ derseniz karşılık bu zerzevatın bileşenlerinde bilinmeyen. Brokolinin doğal olarak sahip olduğu vitamin, mineral üzere bileşenlerin insan sıhhatine epeyce büyük faydaları var. Kansere karşı desteklemekten tutun kalp sıhhatini geliştirmeye kadar sayısız yararı olan brokoli, tıpkı vakitte sindirim meseleleri için de gerçek bir üstün kahraman üzere davranıyor.

Pek birçoklarını birinci defa duyacağınız brokolinin yararları:

 • Vitamin ve mineral açısından güçlü besin bedellerine sahiptir.
 • Tam bir antioksidan deposu.
 • İltihapların düşmanıdır.
 • Farklı kanser çeşitlerine karşı esirgeyici özelliği var.
 • Diyabetlilerin bir numaralı dostudur.
 • Kalp sıhhatini olumsuz etkileyen risk faktörlerini azaltır.
 • Sindirim meseleleri yaşayanların da imdadına brokoli yetişir.
 • Sağlıklı beyin işlevlerinin anahtarıdır.
 • Güçlü bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı.
 • Sağlıklı ağız ve dişlerin yolu brokoliden geçer.
 • Kemikleri ve eklemleri güçlendirir.

Vitamin ve mineral açısından varlıklı besin bedellerine sahiptir:

Bir porsiyon yani 91 gram çiğ brokoli içerisinde 6 gram karbonhidrat, 26 gram protein ve 0.3 gram yağ bulunur. Bir porsiyon brokoli yediğiniz vakit günlük almanız gerekenin yüzde 135’i kadar C vitamini, yüzde 11’i kadar A vitamini, yüzde 116’sı kadar K vitamini, yüzde 14’ü kadar B9 vitamini yani folat, yüzde 6’sı kadar fosfor ve yüzde 3’ü kadar selenyum almış olursunuz. Çiğ olarak ya da buharda pişmiş olarak tükettiğiniz vakit bu besin bedellerinde düşme olmaz.

Tam bir antioksidan deposu:

Vücudumuzdaki özgür radikaller hücre hasarına neden olur. Bunları önleyecek en tesirli husus ise antioksidanlardır. Brokolinin içeriğinde sülforafan isimli bir unsur vardır. Bu unsur sindirim sırasında güçlü bir antioksidana dönüşür. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan sülforafan tıpkı vakitte kan şekerini istikrarda fiyat, kolesterol düzeylerini istikrarlar ve kronik hastalık gelişimini engelleyici rol üstlenir. Brokolinin içindeki farklı bir antioksidan kaynağı olan lutein ve zeaksantin, birebir vakitte gözlerdeki hücre hasarını önler.

İltihapların düşmanıdır:

Pek çok farklı nedene bağlı olarak bedenimizde oluşan enflamasyon yani iltihap üzerinde tesirli olan biyoaktif bileşiklerden brokolide bol bol bulunur. Brokoli içeriğinde bulunan birden fazla unsurun iltihap üzerinde birlikte çalıştıkları gözlemlendi. Bu unsurlardan bir tanesi olan kaempferol üzerinde yapılan çalışmalarda son derece güçlü bir anti-inflamatuar kapasiteye sahip olduğu görüldü. Bilhassa sigara içen bireylerde oluşan kuvvetli iltihaplar üzerinde epey tesirli.

Farklı kanser çeşitlerine karşı gözetici özelliği var:

Elbette üzerinde daha çok çalışma yapılması gerekiyor lakin kanser hastalıkları nedeniyle oluşan hücre hasarını önleyen biyoaktif bileşenler bakımından brokoli son derece zengindir. Bu bileşenlerin bilhassa göğüs, prostat, mide, kolorektal, böbrek ve mesane kanserleri üzerinde tesirli olduğu düşünülüyor. Brokolinin de içinde olduğu turpgiller familyasına ilişkin tüm sebzelerde misal bileşikler bulunuyor. 

Diyabetlilerin bir numaralı dostudur:

Pankreasın kâfi ölçüde insülin salgılayamaması durumu olan diyabet, özellikle de tip 2 diyabet, kişide yüksek bir insülin direnci yaratır. Brokoli içeriğinde bulunan güçlü antioksidanlar ve lifli yapısı insülin direncini düşürmede tesirli bir rol sahibidir. Yapılan bir araştırmada her gün brokoli yiyen bir küme tip 2 diyabet hastasının insülin direncinde gözle görülür bir azalma oldu. Farklı bir çalışmada ise hasarlı pankreas hücrelerinde düzgünleştirici tesiri olduğu görüldü lakin kesin konuşmak için daha fazla araştırma gerekiyor.

Kalp sıhhatini olumsuz etkileyen risk faktörlerini azaltır:

LDL kolesterolün yüksek, HDL kolesterolün düşük, trigliseritin yüksek olması kalp sıhhatini olumsuz etkileyen risk faktörleridir. Brokoli içeriğinde bulunan bileşikler işte tam da bu pahaları olması gereken noktaya getirme konusunda önemli bir rol oynar. İçeriğinde bulunan antioksidanlar ani kalp krizi riskini azaltır. Yapılan hayvan deneylerinde kalp durması ile ortaya çıkan hücre vefatlarına karşı gözetici bir tesiri olduğu da görülmüştür. 

Sindirim meseleleri yaşayanların da imdadına brokoli yetişir:

Sindirim meseleleri tek başına rahatsız edici bir durum olduğu üzere pek çok farklı rahatsızlığa da neden olabilir. Sindirim sistemi sıkıntıları genel olarak belli bakteri topluluklarının yetersiz olması nedeniyle oluşur. Brokolinin ağır lifli yapısı ve antioksidan açısından güçlü içeriği işte tam da bu gerekli olan bakterilerin oluşmasını ve korunmasını sağlar. Brokoli, bağırsaklardaki iltihaplar üzerinde uygunlaştırıcı tesir sunduğu kadar kolay dışkılamaya da yardımcı olur. 

Sağlıklı beyin işlevlerinin anahtarıdır:

Özellikle yaşlanma ile birlikte sağlıklı beyin ve hudut dokusu işlevlerimizde hasar oluştuğu için zihinsel gerileme durumu ortaya çıkar. 960 yaşlı kişi üzerinde yapılan bir çalışmada günde bir porsiyon brokoli yemenin zihinsel gerilemeyi engelleyici tesir yaptığı görüldü. Brokoli içeriğinde bulunan sulforaphane isimli bir biyoaktif bileşik, beyne giden oksijenin azaldığı durumda oluşan sıkıntıları engelleme potansiyeline sahiptir. Kaempferol isimli farklı bir bileşik ise beyin hasarını ve hudut iltihaplarını azaltıcı tesir gösteriyor. 

Güçlü bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı:

Herhangi bir sıhhat sıkıntınız olmasa bile ileride oluşacak hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminizi her vakit güçlü tutmalısınız. Güçlü bağışıklık sisteminin anahtarı ise C vitaminidir. Günlük alınması gereken C vitamini ölçüsü ortalama 100 – 200 mg olarak önerilir. Günde bir porsiyon çiğ ya da buharda pişmiş brokoli yediğiniz vakit gereken ölçüsü almış olursunuz. 

Sağlıklı ağız ve dişlerin yolu brokoliden geçer:

Ağız ve diş hastalıklarının bir numaralı düşmanı C vitamini ve kalsiyumdur. Brokoli bu iki bileşen açısından da son derece zengindir. İçeriğinde bulunan kaempferol hususu bu hastalıkların önlenmesinde faal rol oynar. Sülforafan hususu ise ağız kanseri riskini azaltır. Kesin olmamakla birlikte çiğ brokoli tüketmek diş plaklarını önlüyor ve dişleri beyazlatıyor lakin bu durumu destekleyici bir bilimsel bilgi şimdi yok. 

Kemikleri ve eklemleri güçlendirir:

Pek çok farklı nedenle ortaya çıkan ve pek çok farklı rahatsızlığa da neden olabilen kemik ve eklem rahatsızlıklarının giderilmesinde faal rol oynayan K vitamini, A vitamini, C vitamini, kalsiyum, fosfor ve çinko brokolide bol bol bulunur. Bilhassa eklem iltihaplarının güzelleşmesi konusunda bu bileşikler son derece kıymetlidir. 

Küçük ağaçlara benzeyen ve içeriği beklediğimizden daha da güçlü olan brokolinin bilinen yararlarından kimilerini listeledik. Anlattıklarımız sadece bilgilendirme maksatlıdır. Tüm sıhhat hususlarında olduğu üzere brokoli tüketimi hakkında da en yanlışsız ve size özel bilgiyi uzman bir tabipten almanız gerektiğini unutmayın. 

Kaynaklar: Healthline I, Healthline II

Kaynak; https://www.webtekno.com/brokoli-faydalari-nelerdir-h138418.html

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çoğu Kişinin Yemekte Zorlandığı Brokolinin Bilime Göre 11 Faydası

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin