Toplumsal Medyaya Meze Olup Daha Sonrasında Dolandırıcılıkla Suçlanan Kimi Fenomenler: Hangisi Mahpusta, Hangisi Hür?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adnan Oktar’ın kabahat örgütü kurmasından Dilan ve Engin Polat çiftinin kara para aklaması ile devam eden bu furyanın aslında öncesi de var. Toplumsal medya aracılığı ile insanları kandırıp suçlanan, ceza alanlar beşerler olduğu üzere birçoğu da sözler için karakol kapılarını aşındırıyor.

Oda TV’nin haberine nazaran de Dilan ve Engin Polat’ın kara para aklamasının akabinde Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı harekete geçecek ve bu kapsamda 600’e yakın toplumsal medya fenomenini incelemeye alacak. Lüks hayatına dair paylaşım yapan fenomenler incelenecek. Maddelere uygun olmayan durumlar fark edilirse de bu, ilgili mecralara bildirilecek.

Sahne kimlikleri, geçersiz işleri yahut eserleri ile birçok kişinin canını da yakan bu “sözde” fenomenler kimmiş, hangi hatalardan başlarına neler gelmiş bakalım.

Dilan ve Engin Polat çifti, hataları katılaşırsa 30 yıla yakın mahpus cezası alabilir.

5 yıl üzere kısa bir müddette varlıklı olup bu zenginliği abartılı halde toplumsal medyada yaşayan Dilan ve Engin Polat, kara para aklama cürmü ile tutuklandı. Hoşluk merkezleri başta olmak üzere kurdukları birtakım şirketler aracılığıyla kara para aklayan çift ile Sıla Doğu, Sezgin Polat, Can Doğu ve Can Polat’ın da ortalarında olduğu toplamda 12 kişi tutuklandı.

‘Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Metot Kanunu ile Futbol ve Başka Spor Karşılaşmalarında Bahis ve Baht Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet” ile suçlanan çiftin avukatı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Polatların hataları kesinleşirse 25-30 yıl ortasında mahpus cezası alabileceklerini söyledi.

Dün ise hatalarına bir yenisi daha eklendi. Müzikçi Banu Parlak’ın sahibi olduğu hoşluk merkezinin kurşunlanması üzerine tabirleri alınan Engin ve Dilan Polat ile babası Sezgin Polat’a, azmettirici oldukları için bir tutuklama kararı daha verildi.

Bahar ve Nihal Candan, kara para aklama hatası ile gözaltına alındı.

Dünün gündemi ise Bahar ve Nihal Candan kardeşler oldu. Türkiye’nin “İşte Benim Stilim” programı ile tanıdığı Bahar Candan, müsabakadan sonra ablası ile toplumsal medya fenomeni oldu. Garip hareketleri, lüks hayatı ile dikkat çeken kardeşlerin sahip olduğu paranın kaynağı merak edilince de birçok kişinin merceğinde oldu.

Timur Soykan’ın “dolandırıcılık çetesi üyeleri” tezleri ile de gündeme gelen Nihal ve Bahar Candan, dün gözaltına alındılar. Kardeşlerin gözaltı sonucu ne olacak bilinmez lakin dolandırıcı fenomenlerin ortasında artık onların da ismi geçiyor.

Nihal ve Bahar Candan’ın gözaltına alınma sebebini daha ayrıntılı öğrenmek için aşağıdaki içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

‘Var Bu türlü Tipler’ hakkındaki argümanlar sürmeye devam ediyor.

Yaptığı tiplemeler ile büyük takipçi kazanan Kıvanç Talu ve reklamcı eşi Beril Talu, dolandırıcılık savı ile mevzu olan öteki fenomenler. Etrafındaki bireyleri reklam projelerinden para kazanma vaadi ile kandırdığı sav edilen çiftin, 100 milyon TL üzerinde vurgun yaptığı söyleniyor.

Dolandırdıkları bireylerin iftiraları üzerine soruşturma başlatılan çift için evvel Portekiz’e kaçtığı söylense de çocuklarının pasaportu olmadığı için Gürcistan’a gittikleri, çocuklarına burada pasaport çıkarıp daha sonra başka bir ülkeye kaçacakları söyleniyor.

Yurt dışına çıkma yasağı gelen ve hakkında soruşturma bulunan Kıvanç Talu’nun Var Bu türlü Tipler toplumsal medya hesabı kapalı olduğu üzere aileden rastgele bir haber de alınamıyor.

8 bin 658 yıl mahpus cezasına çarptırılan Adnan Oktar.

1980’li yıllardan itibaren “mehdiyet” inancı ile insanların hayatına sızmaya başlayan Adnan Oktar, uzun yıllar boyunca kurduğu teşkilat ile kızları ağına düşürdü. İşaretledikleri kızları kusursuz bir plan yaparak kandıran küme üyeleri, yavaş yavaş kendilerine çektiler. Örgütün içerisine girip çıkış yolu kalmayan kızlar ise Adnan Oktar’ın “kedicik”leri olmak zorunda kaldı.

Suç örgütünden kaçmayı başaran kimi bayanların kıssalarını ilgili içerikte okuyabilirsiniz:

Yıllarca bu kurguyu devam ettiren Adnan Oktar’ın cürüm örgütü 2018 yılında baltalandı. Birçok baskın yapılsa bile bir biçimde işin içinden çıkan Adnan Oktar; cinsel taarruz, çocukların cinsel istismarı, siyasi ve askerî casusluk, ferdî bilgilerin kaydedilmesi, tarihi eser kaçakçılığı üzere 30 farklı suçtan gözaltına alındı.

Adnan Oktar, 18 Temmuz 2018’de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı ve 8 bin 658 yıl mahpus cezası aldı.

Psikolog mezunu olduğunu söyleyip takipçilerini kandırdığı tez edilen Çağla Düvenci Sönmez, fenomen hayatına kaldığı yerden devam ediyor.

2016 yılında birçok kişinin gündeminde “sahte psikolog” olduğu söylenen Çağla Düvenci Sönmez vardı. Televizyon programlarına çıkıp psikolog olduğunu söyleyen, insanlara akıl veren ve yönlendirmeye çalışan Sönmez’in psikoloji kısmından mezun olmadığı belirtilmişti.

Şikâyetler üzerine Bilgi Üniversitesi bir açıklama yaptı ve Sönmez’in 27 Ocak 2010 tarihinde 12788 diploma numarası ile sadece sosyoloji kısmından mezun olduğunu söyledi. Sönmez, ikili diploma fotoğraflarını paylaşsa da onu psikoloji kısmında hiç görmediklerini söyleyenler de oldu.

Her ne kadar Sönmez, evrakları olduğunu ve fatura kesip vergisini bile ödediğini söylese de Türk Psikologlar Derneği de mevzu üzerine açıklama yaptı ve psikolog diploması olmadığı hâlde bu işi yapan Sönmez için yasal yollara başvuracağını belirtti.

Sönmez ise arama motorlarında kendi hakkındaki bu haberleri kaldırmak için mahkemeye başvurdu. Mahkeme de nasıl oldu bilinmez fakat Sönmez’in bu isteğini kabul etti ve bazı haberler kaldırıldı. İşin daha da tuhaf yanı Sönmez bu olaydan sonra Londra’ya taşındı ve Instagram’da fenomen hayatına 780 bin civarındaki takipçisi ile devam ediyor.

Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın, 56 gün cezaevinde kaldıktan sonra hür bırakıldı.

2021 yılında İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Hatalarla Gayret Şubesi tarafınca birçok tanınmış isme soruşturma başlatılmıştı. Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın’ın da ortalarında olduğu 18 kuşkulu, dolandırıcılık ile suçlandı.

Fenomenler, kandırdıkları insanlara toplumsal medyada oynanan bir oyundan para mükafatı kazanacaklarını lakin bunun için bir ölçü vergiyi vermelerini gerektiğini söyledi. Dolandırıcı kabahat şebekesinden 17’si tutuklanırken 2 kişi özgür bırakıldı.

Barankoğlu ve Aydın, sözlerinde yalnızca toplumsal medyadan reklam karşılığında para kazandıklarını, dolandırıcılık işi olduğundan haberleri olmadığını söyledi ve suçlamaları kabul etmedi. Lakin iki fenomen de tutuklandı. Tutukluluk kıymetlendirme kapsamında ise Barankoğlu ve Aydın, 56 gün cezaevinde kaldıktan sonra hür bırakıldı.

YouTube’dan hapishaneye giden Onur Elmas

YouTube şarkıcılığı yapan, TikTok fenomeni ve menajer Onur Elmas, 7 kişilik dolandırıcılık çetesinin önderi çıktı. 2022 yılında devremülk sahiplerini, gayrimenkullerini yabancı bireylere yüksek fiyattan satma vaadi ile kandıran Onur Elmas, yurt dışındaki yatırımcıların Türkiye’ye gelme masrafı için de dolandırdıkları şahıslardan 32 bin TL para aldı.

Parayı verdikten sonra pişman olan devremülk sahiplerinin telefonunu alan çete üyeleri, banka hesaplarındaki 350 bin TL’yi de ele geçirdi. Toplamda 5 milyon TL dolandıran çete önderi Onur Elmas ve 3 adamı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

120 TikTok fenomeni gözaltına alındı, ortalarında tanıdık simalar da olan 10 kişi tutuklandı.

Haziran 2023’te 37 vilayette eş vakitli yapılan operasyon ile 120 TikTok fenomeni, 1,2 milyar dolandırıcılık iddiası ile gözaltına alınmıştı.

Çete, ele geçirdikleri kredi kartları ile TikTok’tan jeton satın aldı ve daha sonra da jetonların iadesini makul hesaplara yaptı. TikTok’taki bir açıktan kaynaklı yapılan bu dolandırıcılık süreci sonrasında kredi kartından çekilen jeton paraların iadesi TikTok tarafından yapıldı.

Dairelerden iş yerlerine, şirket iştirak hisselerinden otomobillere, villalardan silahlara ve yüklü ölçüde paraya kadar birçok eşyaya da el konuldu.

57 kuşkulu soruşturma kapsamında isimli denetim kaidesi ile özgür bırakılırken 10 kuşkulu de tutuklandı. Tutuklanan isimler ortasında ise yüksek takipçileri ile dikkat çeken Ahmet İsmet Baştürk, Abdulsamet Kaya, Kenan Kerim Kekeç ve Recep Toprak da bulunuyor.

Instagram ve TikTok’un yanı sıra Twitch fenomenleri de dolandırıcılık ile tutuklandı.

Dolandırıcılıktaki son isimlerimiz ise canlı manzara programı olan Twitch fenomenlerinden. 2021’de platformdaki fenomenlere kimliği bilinmeyen şahıslar tarafından düzenli bağış yapıldığı savı gündeme gelmişti.

Bu bağışların çalıntı kredi kartlarından yapılması ve bağış yapan kişi ile yayıncıların ortasında paraların makul oranlarda paylaştırılması argümanına yönelik farklı vilayetlerde operasyon düzenlenmişti.

Boran Mahmutoğlu, Figen Benli, Muhammed Işık, Dilara Esma Toprakçı, Sude Eldem’in de ortasında olduğu 31 Twitch fenomeni, 18 yaşından küçük 6 kuşkulu ile toplamda 39 kişi gözaltına alınmıştı.

1 milyon dolarlık vurgundan sorumlu tutulan kuşkulu iki kişi tutuklanırken 37 kişi özgür bırakıldı.

Özellikle 2021 yılından itibaren sürat kazanan dolandırıcılık ile fenomenler sık sık gündemde. Umarız ki bu bireylere kanan şahısların sayısı azalırken kendilerine kandıracak kapı bulamazlar. Dilan ve Engin Polat çifti tutuklanması, Kıvanç ve Beril Talu soruşturması, Bahar ve Nihal Candan gözaltı ile ilgili gelişmeleri de aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak; https://www.webtekno.com/dolandiricilik-sosyal-medya-fenomenleri-h138598.html

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Toplumsal Medyaya Meze Olup Daha Sonrasında Dolandırıcılıkla Suçlanan Kimi Fenomenler: Hangisi Mahpusta, Hangisi Hür?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin