Çok Sayıda Kişiyi Varlıklı Etmesi Beklenen “Kripto Para Boğa Sezonu” Nedir, Ne Vakit Gelebilir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finansal âlemde ayı ve boğa sezonu tabirleri, varlıkların hangi tarafta hareket ettiğini tasvir etmek için kullanılır. Ayı dönemi, fiyatların düştüğü; boğa dönemi, fiyatların arttığı anlamına gelir.

Kripto para piyasaları yüksek fiyat değişiklikleriyle tanınıyor. Bu yüzden yeni bir kripto para boğa dönemi başlarsa piyasadaki neredeyse tüm kripto paralar keskin bir şekilde yükselebilir.

Kripto paraların yüzlerce kat arttığı boğa dönemi nedir?

Boğa terimi, fiyatların güçlü bir biçimde yükselmesidir. Klasik piyasa ile karşılaştırıldığında kripto para piyasası küçüktür ve fiyat değişimleri çok fazladır.

Yani yeni bir kripto para boğası gelirse kripto para fiyatları 1 ya da 2 gün içinde yahut yalnızca saatler içinde %40 ya da daha fazla artabilir.

Yine de kripto para piyasası hala ilk adımlarını atan bir bebek olarak düşünülmektedir. Kripto para boğalarını birkaç farklı olay başlatabilir ve bitirebilir.

Kripto para boğa dönemlerinin en büyük sebeplerinden biri olan Bitcoin halving nedir?

Bitcoin ve tüm blok zincir dünyasındaki en büyük etkinliklerinden biri her 4 yılda 1 gerçekleşen Bitcoin yarılanma etkinliğidir. Bu aktiflik, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin’in kaynak koduna yazılmıştır.

Satoshi neden bu türlü bir kodu yazdı diyecek olursanız: Bitcoin yarılanması yeni Bitcoin’lerin çıkarılma oranını azaltır, yani Bitcoin’in enflasyon oranı düşer. Böylelikle fiyatın yükselmesi teşvik edilir.

En son Bitcoin 2140 yılında çıkarılacak ve bu olduktan sonra piyasada asla yeni Bitcoin olmayacak.

Bitcoin yarılanma etkinliğinde madencilik mükafatları %50 oranında azalır. Bu olay en son 2020’de gerçekleşti ve madencilik mükafatı 6,25 Bitcoin’e düştü. Bitcoin fiyatı bundan sonra 2021’de 69.000 dolara yükselerek rekor kırdı.

Pek çok kişiyi güçlü etmesi beklenen büyük kripto yükselişinin ne vakit olabileceğine dair iddialar:

Bir sonraki kripto para boğasını neyin başlatacağını kimse tam olarak bilmiyor. Bitcoin yarılanma aktifliği herkesin iddialarının en başında gelse de tetiği öbür bir olay çekebilir.

Daha evvel keskin yükselişleri tetikleyen Bitcoin yarılanma aktifliği, yeni boğayı başlatır mı?

Bir sonraki Bitcoin yarılanma aktifliğinin 2024’ün ortalarında gerçekleşmesi bekleniyor. Bitcoin mükafatları 3,125’e düşecek.

Geçmişe bakacak olursak, Bitcoin fiyat yükselişleri yarılanma etkinliklerinin etrafında 4 yıllık bir döngü de hareket etmiştir. Bu döngüler; keskin düşüş, fiyatların durulması ve aktifliğe az bir müddet varken fiyatın yükselişe geçmesidir.

Bitcoin fiyatı genel olarak yarılanma etkinliğinden 1 yıl sonra rekor düzeylere yükselmiştir.

Bu geçmişe dair hareketler ne yazık ki Bitcoin fiyatının gelecekte yükseleceği anlamına gelmez. Fakat, günümüzde Bitcoin fiyatı 69.000 dolara çıkarak ATH (tüm vakitlerin en yüksek seviyesi) yaptığı en son boğa dönemi rallisine benzer bir hareket yapmaktadır.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun birkaç ay evvel ‘Bitcoin halving’inden sonraki yıl ekseriyetle boğa yılıdır.’ dediğini ve böylelikle oyunu yarılanma etkinliğinden yana kullandığını da belirtmek lazım.

Bakkalların bile kripto para ödemelerini kabul etmesi ile yeni boğa başlayabilir argümanı: 

Bir sonraki kripto para boğasını tetikleyebilecek gelişmelerden biri, kripto para ödemelerinin yaygınlaşması olabilir. Bakkallar, market zincirleri, oteller ve öbür misal işletmeler bir gün biz kripto para ödemesi alıyoruz derler ise yeni boğa dönemi başlayabilir.

Böyle bir şey olursa neredeyse herkes kripto para satın almak zorunda kalacaktır. Yeniden de bu biçim bir gelişmenin olması şu anda biraz uzak duruyor. Tahminen de 10-12 yıl sonra gelecek boğa dönemini kripto para ödemeleri tetikleyecektir. Kim bilebilir?

Kripto para piyasalarına vergiler üzere yasalar gelmesiyle boğa başlayabilir mi?

Ülke hükûmetleri hala kripto para piyasalarına tam olarak yasa getirmemiştir. Kripto paralara dair bir yasa çıkması aslında ülkelerin kripto paraları gerçek bir varlık olarak görüp görmediği manasına gelir.

Bu varsayımda olabilecek iki şey var. Olumlu bir yasal tarif ile kripto paralar yükselişe geçebilir. Olumsuz yahut çok sert vergilendirme ile fiyatlar düşebilir ya da durağanlaşabilir.

Kısa müddet evvel AB, MiCA ismini verdiği kripto para yasasında büyük gelişmeler kaydetti. ABD tarafından ise kripto paraların derinlemesine araştırıldığı bir devirdeyiz. Ayrıca Türkiye’de 2024 yılında kripto paralara vergi geleceği açıklanmıştı.

En güçlü savlardan biri: Bitcoin ETF onayı nedir?

ETF, borsa yatırım fonu demektir. Bitcoin ETF’si çıkarsa Bitcoin her türlü yatırımcı tarafından kripto para borsa çöküşleri üzere büyük riskler olmadan kolayca alınabilir ve satılabilir olacaktır.

Bir Bitcoin borsa yatırım fonu, ABD’li finansal piyasa yöneticisi SEC tarafından onaylanırsa; ki bu onayın en geç 2024 yılında gelmesi bekleniyor, Bitcoin bir anda herkesin almak istediği bir varlık olacaktır.

Son haftalarda Bitcoin fiyatının bir nebze olsa da başını üst kaldırması ve Bitcoin yarılanma aktifliğine yalnızca aylar kalması yeni kripto para boğasının 2024’te gelebileceğini gösteriyor.

Kripto paraların yasallık bulması, global benimsenme ve kurumsal şirketlerin kripto paralara geçiş yapması üzere olaylar da yeni kripto para boğasını tetikleyebilir. Ancak şu anda herkesin izlemesi gereken en büyük olay Bitcoin yarılanma etkinliğidir.

Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında bedellendirilemez.

Kaynak; https://www.webtekno.com/kripto-para-boga-sezonu-nedir-ne-zaman-gelebilir-h138453.html

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çok Sayıda Kişiyi Varlıklı Etmesi Beklenen “Kripto Para Boğa Sezonu” Nedir, Ne Vakit Gelebilir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin