Pilotun Mecbur Kalacağı Olumsuz Bir Durumda Uçağı Aykırı Biçimde Uçurabilmek Mümkün mü?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uçak her ne kadar süratli ve konforlu seyahatin vazgeçilmez bir yolu olarak görülse de tahminen de bu taşıt, çoğumuzun fobileri ortasında. Hele ki uçağın aykırı dönmek zorunda kalması üzere aksi durumlar, işlerin daha da karmaşık bir hâl alması manasına gelmekte.

Sözü daha fazla uzatmadan uçakların zıt bir formda uçmalarının nasıl mümkün olabildiğine ve böylesine bir felaket senaryosundan hangi uçakların sağ çıkabileceğine bakalım.

Bir uçağın aykırı biçimde uçabilmesi için gerekli olan dört farklı uçuş bileşeni vardır. 

Bir uçağa tesir eden ve uçuş için gerekli olan dört kuvvet; itme (güç), sürükleme, kaldırma ve yer çekimi kuvvetidir. Bu dört bileşenden üçü, uçak aykırı dönse bile çabucak hemen birebir fizikî gücü uygulamaya devam eder. 

Bunun sebebi, bir uçağın olağan uçuşuna devam etmesi ya da aksi çevrilmiş olmasına bakılmaksızın, temelde uçma biçiminin birebir kalmasıdır. Uçak her ne tarafta uçarsa uçsun şayet havada kalacaksa, kaldırma kuvvetine kesinlikle sahip olmalıdır.

Ters biçimde uçmanın sorunlarından biri, bir uçağın ekseriyetle yalnızca sağ tarafı üst hakikat uçarken, kaldırma kuvveti üretecek biçimde tasarlanmış olmasıdır.

Bunun nedeni, kanat profillerinin üst kısımlarının büyük oranda yuvarlatılmış, alt kısımlarının ise düz olacak halde tasarlanmasıdır. Bu durumda hava, uçağı üst bölgelerde altlardan daha süratli hareket etmesi için zorlar. 

Farklı hava suratları sebebiyle uçağın kanatların alt kısımlarında, daha yüksek basınçlar oluşur. Kanatların üzerinde ise bu basınç tam aksisi bir formda düşer. Aslında basınçtaki bu fark, uçakların kaldırma kuvvetini nasıl üretebildiğini ve havada uçabildiğini açıklar.

Kısaca uçak aksi çevrildiğinde bu tesir tam karşıtı olur ve bu hava taşıtı, doğal olarak kaldırma kuvveti yerine aşağı gerçek bir kuvvet üretir.

Uçağın karşıt çevrilmesiyle aşağı gerçek artan kuvvet, sırf hücum açısı farklılaştırılarak değiştirilebilir. Bu durum ise kanatların ön kısımlarının üzerinden uçan hava akımının yaptığı açıdır. 

Kanat profili yalnızca sağ taraf üstteyken kaldırma kuvveti üretecek bir biçimde tasarlanmış olsa bile, bu sırf seyir ve tırmanma sırasında gerçekleşebilir. Tam karşıtı bir durumda uçağı aşağı indirmek mümkün olmaz. 

Normal koşullarda pilot, iniş yapmak için havaalanına yanlışsız yöneldiğinde uçağın burnunu öne yanlışsız şayet ve hamle açısını değiştirir.

Pilotun bu hareketi, kaldırma kuvvetinin tesirini azaltır ve uçağın irtifası düşüşe geçer. Birebir mantık, uçak aykırı çevrildiğinde de geçerlidir. Kanat profilinin hali her ne olursa olsun pilot, hamle açısını değiştirebilir ve kanatların altından yüksek basınç alanı yaratarak, kaldırma kuvvetini harekete geçirebilir.

Pilotun, bunu uçak aykırı bir biçimdeyken yapması için, uçağın burnunu kaldırması gerekir. Ama uçağın aykırı dönmesiyle bir arada her şey aksine döner ve bu durum, uçuş esnasında uçağın burnunun aşağı indirilmesine misal.

Örneğin akrobatik ve dublör uçaklar üzere zıt uçuş için tasarlanan uçaklar, çok daha kolay kanat profillerine sahiptir.

Bu uçaklardaki kanatlar, hem alttan hem de üstten yuvarlatılır ve havanın altta ve üstte tıpkı süratte hareket etmesi sebebiyle kaldırma kuvveti, simetrik bir kanat profili oluşturur. 

Simetrik kanat profillerinin gayesi ise uçakların açıları karşıt çevrilmiş olsa bile sağ tarafları yukarıdaymış üzere birebir formda uçabilmeleridir. Bu çeşit uçaklarda pilotların kaldırma kuvveti oluşturma yolları, tamamen atak açısına bağlıdır. 

Özetle “Uçaklar, nasıl zıt uçabilir?” sorusunun yanıtı, kaldırma kuvveti üretebilmelerinde gizlidir. Bu durum hamle açısının değiştirilmesi ve farklı kanat profilleri ile gerçekleştirilir.

Peki tüm uçaklar zıt uçabilir mi?

Gösteri uçakları ve akrobatik uçaklar, özel olarak sağ tarafı üst yahut karşıt uçacak bir biçimde tasarlanır. Bu sebeple zıt bir uçuş, onlar için bir sorun teşkil etmez. Lakin pilot zıt durumdayken kaldırma kuvvetini harekete geçirebilmek için hamle açısını gerçek bir biçimde ayarlamalıdır ve bu durum, yolcu uçakları dahil olmak üzere diğer uçak cinslerinin tasarımı gereği epeyce zorlayıcı olur.

Yine de ticari yahut yolcu uçağının pilotu uçağı karşıt çevirebilecek uzmanlığa sahipse, teorik olarak kısa bir müddetliğine olsa da zıt uçuş yapması mümkündür. Ancak bu tehlikeli ve deneyim isteyen bir durumdur ve kısaca her uçak, buna elverişli değildir.

Flight sinemasından bir kesitte, bir yolcu uçağının kısa müddetliğine de olsa ters uçuşa mecbur kaldığı senaryoyu görmek mümkün:

Kaynaklar: BBC Science Focus, Sky Tough, Simple Flying

Uçaklara dair öteki içerikler:

Kaynak; https://www.webtekno.com/ucaklar-ters-ucabilir-mi-h138533.html

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Pilotun Mecbur Kalacağı Olumsuz Bir Durumda Uçağı Aykırı Biçimde Uçurabilmek Mümkün mü?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin