ChatGPT 1 Yaşında! En Başından Bu Vakte Kadar Gösterdiği Gelişim, Sizi Kendisine Hayran Bırakacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şu günlerde kendisini kullanırken “Biz bu yokken ne yapıyormuşuz?” dedirten ChatGPT’nin doğum günü kutlamasına güzel geldiniz. Kendisini kimi vakit örseledik, kimi vakit kucakladık. Hatta kimi vakit da kritik anlarda kahraman rolünü üstlendi kendisi. Sonuç olarak da güzeliyle kötüsüyle yanımızdan ayrılmadı.

Biz de hak ettiği kıymeti kendisine verebilmek ve bizim için ne kadar kıymetli olduğunu hatırlayabilmek ismine ChatGPT’nin şu 1 yılda nerelerden geçtiğini göstereceğiz. Mutlaka robotlar dünyayı ele geçirdiğinde bizi bağışlasınlar diye hazırlamadığımız bu içerik, kronolojik olarak ChatGPT’nin attığı adımları gözler önüne seriyor.

Takvimler 11 Aralık 2015’i gösterdiğinde OpenAI isimli bir şirket ortaya çıktı.

Kâr gayesi gütmeyen bir kurum olan OpenAI, tüm insanlığa yarar sağlayacak bir yapay zekâ oluşturma üzerine odaklı olduğunu söylüyordu. Herkese eşit ve tıpkı oranda açılacak bu yapay zekâ (modelleri), dışarıdan geliştirilmeye de açıktı.

1 yıl sonra, spesifik olarak 16 Aralık 2016’da bu şirketin birinci adımını gördük.

Görüntü, cümle ve ses gibilerinin içinde bulunduğu geniş çaplı bilgileri tek bir adrese toplayıp, bugün rahatça kullandığımız üretken modelleri bu datalarla beslemeye yönelik bir araştırma kâğıdı, şirket tarafından paylaşıldı.

Geldik 2019’a. Artık bu devirde GPT-2 modelinin biraz tıraşlanması lazım.

Bu yıl paylaşılan çalışmada OpenAI, GPT modeli için kelam konusu bilgileri yükledikten sonra insanlardan geri dönüş toplayarak modeli geliştirdiğini açıkladı.

27 Ocak 2022’ye geldiğimizde ise ChatGPT’nin birinci etaptaki kardeşlerini görme fırsatımız oldu.

Bu devirde şirket, GPT-3 modeline geçmiş ve komut anlama üzerine odaklanan ve bunun için optimize edilmiş InstructGPT isimli modeli duyurdu. Böylelikle komutlardan sapmadan modelin ilerlenmesi sağlandı.

İşte o büyük gün: Takvimler 30 Kasım 2022’yi gösterdiğinde hekimler, ChatGPT bebeği müjdeledi.

Aralık ayından bir ekran imajı

GPT-3.5 sürümüyle gelen bu model, sorduğunuz sorulara yanıt verip internetten aldığı datalarla sizi düzeltebiliyor ve bunları yaparken güvenlik hudutlarını da aşmıyordu. Olağan bu devirlerde vakit zaman yanlış karşılıklar verip bunları savunduğunu ve hassas bahislerde görüş belirttiğini de unutmamak gerek.

Sırf bu yüzden de kelam konusu yapay zekâ modelimiz hem aşikâr başlı internet sitelerinde hem de birtakım platformlarda yasaklarla karşı karşıya kaldı. Bu da yetmezmiş üzere ülkelerin bu model üzerinde baskı kurmaya çalışmasına da şahit olduk.

ChatGPT’nin bu sürümde yapabileceklerini sonuna kadar kullanmak isteyenler için 1 Şubat 2023 yılında ChatGPT Plus aboneliği kullanıma sunuldu.

Bu aboneliği aldığınızda daha süratli yanıt mühletleri, yeni özelliklere ve geliştirmelere önden erişim ve yoğunluk vaktinde bile hizmete kesintisiz erişim elde ediyordunuz. 20 dolarlık fiyatla sunulan bu abonelik, tüm dünyada kullanıma açılmıştı. Ancak işin hoş yanı, ücretsiz ChatGPT de rastgele bir kısıtlama olmadan kullanılabiliyordu.

Ayrıca bu vakitlerde ChatGPT’nin, çıkışından sadece 2 ay sonra 100 milyon kullanıcıya ulaştığı da belirtilmişti. Tekrar bu ay içinde Microsoft, ChatGPT özelliklerini Bing servisine entegre etmeye başladı.

1 Mart 2023 tarihinde şirket, ChatGPT API’ı duyurdu.

Bunun sayesinde geliştiricilerin, kendi uygulamalarına ChatGPT’yi entegre edebilmesinin önü açıldı. Buradan sonra ChatGPT’yi farklı uygulamalar içinde de görür olduk.

14 Mart 2023 ise ChatGPT için bir öteki dönüm noktası oldu.

Çünkü artık GPT-3.5 sürümünden GPT-4’e geçiş yapıldı. Artık daha yanlışsız ve daha süratli karşılıklar alabiliyor, daha yaratıcı bir modelle diyaloğa girebiliyor ve sorunları daha verimli bir formda çözebiliyoruz. Olağan şu an için Plus aboneliğine geçmeniz gerektiğini, fiyatsız sürümde GPT-3.5 sürümünün kullanıldığını belirtelim.

Bu ay içinde ChatGPT hem sunucu sorunları yaşadı hem İtalya’da yasaklandı hem de eklenti dayanağına kavuştu.

Geldik 15 Mayıs 2023’e. Artık ChatGPT cebimize kadar girdi.

Kendi hesabımızla hem kayıtlı görüşmelerimizi devam ettirebildiğimiz hem de aboneliği satın alıp GPT-3.5 ve GPT-4 sürümleri ortasında gidip gelebildiğimiz bu sürümde epey fazla beğeni topladı.

Mayıs ayının sonunda ChatGPT, Plus abonelerine 200’den fazla eklenti imkânı sundu.

Ekim ayının sonlarında belge yükleme ve sesle bağlantı kurma özellikleri de geldi.

Tüm bu gelişmelerle birlikte ChatGPT, başka lisan modellerinin önüne geçerek üstünlüğünü ortaya koydu.

Kasım ayında ise kendinize özel olarak oluşturabileceğiniz sohbet botları GPT’ler duyuruldu.

İleride ne olacak?

Buradan sonrasında ChatGPT, Grok üzere yeni rakipleriyle çaba edecek. Tek yeni zorluk bu da değil. Bildiğiniz üzere Sam Altman, idare şurası tarafından OpenAI’daki CEO’luk vazifesinden çıkarılmış ve bu da şirkete duyulan inancın sarsılmasına sebep olmuştu.

Bu olayın sonrasında ChatGPT’nin babası olarak bildiğimiz isim, toplumsal medyada devasa bir dayanak gördü. Birtakım karışıklığın akabinde Sam Altman, geçtiğimiz hafta OpenAI’a geri döndü. Bunun yanında sık sık eleştirilen, OpenAI’ın idare şurasına Microsoft da dahil oldu.

Farkı görebilmeniz ismine ChatGPT’den bir before-after yapmasını istedik.

Siz ChatGPT’nin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Doğum günü çocuğumuz için iletmek istediğiniz bildirileri yorum sepetimize atmayı unutmayın.

Bonus olarak kendisinden de doğum gününü çizmesini istedik.

Tabii kutlama için geldiğimiz içerikten, işin perde ardını görebilmek adına şu bahse geçmenizi de tavsiye ediyoruz:

Kaynak; https://www.webtekno.com/chatgpt-1-yil-icinde-gosterdigi-gelismeler-h138987.html

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ChatGPT 1 Yaşında! En Başından Bu Vakte Kadar Gösterdiği Gelişim, Sizi Kendisine Hayran Bırakacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin