Her Tipten Oyun Tavsiyesi Arayanlar Toplansın: Epic Games’teki Oyun Tiplerinin En Güzellerini Derledik!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Video oyunlarının sinema filmi kalitesine yükselmiş grafikleri, kimi vakit ağlatan kimi vakitse güldüren hikâye anlatımları; kusursuz oynanış mekanikleriyle birleşince oyunculara yalnızca oynamak istedikleri oyun çeşidini seçmek kalıyor.

Bildiğiniz üzere günümüzde eskiden olduğu üzere tek tip oyunlar yok, çok fazla oyun çeşidi türedi ve hâlâ yeni oyun çeşitleri oluşmaya devam ediyor. Durum bu türlü olunca oyuncular kutuplara ayrılıyor ve birtakım cinslere karşı ön yargılı olup, çoğu oyun türünün yüzüne bile bakmıyorlar. Genel oyun tavsiyesi olarak hazırladığımız bu listede, evvelki seçkilerimizde yer verdiğimiz; tipinin en başarılı oyunlarını inceleyerek bu ön yargıyı kıracağımıza inanıyoruz!

Epic Games’teki bütün oyun tiplerinin en güzel oyunları

  • Aksiyon: God of War
  • Korku: Alan Wake II
  • Souls-like: Salt and Sanctuary
  • FPS: Ghostrunner 2
  • Simülasyon: Cities Skylines
  • Düşük sistem ihtiyaçlı: Celeste
  • Roguelike – hack & slash: Hades
  • İnteraktif öykü: Detroit: Become Human

Aksiyon oyun çeşidinin en saygın oyunlarından, eşsiz kıssası ve oynanışıyla: God of War

Babası Zeus dahil tüm Yunan panteonunu yok eden Sparta’nın Hayaleti; namıdiğer Kratos, sakin bir hayat yaşamak hedefiyle Olimpos Dağları’ndaki katliamı sonrası İskandinavya’ya yerleşmiş; bir evvelki oyuna göre çok daha sakin, savaş yanlısı olmayan bir ilah olarak hayatına devam etmeyi amaçlamıştı.

Kratos, oyunun başında küçük oğlu Atreus ile vefat etmiş eşi Faye’in son dileği olan ‘küllerinin diyarların en yüksek dağından savrulması’ vasiyetini gerçekleştirmek için Kratos, zorluklarla dolu bu seyahate henüz dünyayı tanımayan küçük oğlu Atreus ile çıkmak zorunda kalıyor.

Epic Games fiyatı 899 TL
Türkçe lisan desteği Var

Aksiyon cinsinin başka başarılı oyunları için, aşağıdaki içeriğimizi inceleyebilirsiniz:

Henüz çok yeni çıkmış olmasına karşın, Metacritic’te çok yüksek puanlar alan dehşet efsanesi: Alan Wake II

Alan Wake 2, son yıllarda çıkmış en kaliteli dehşet oyunlarından biri olarak geçtiğimiz günlerde çıkışını yaptı. Oyun, tanınan değerleme siteleri ortasında otorite olarak kabul edilen Metacritic’te 89 puan aldı. Bu da demek oluyor ki önümüzdeki birkaç yıl boyunca Alan Wake 2, korku tipinde ismini sıkça duyacağımız oyunlardan biri olacak.

Oyunun başlarında, birinci oyunda doğaüstü olaylar sonucunda 10 yıldır kayıp olan ana karakterimiz Alan Wake’in izine rastlayan FBI casusu Saga Anderson’ı denetim ediyoruz. Kaliteli grafikleri ve kaygı ögelerini kıssaya eksiksiz halde yerleştiren Alan Wake 2, çeşidin severlerine muazzam bir kaygı tecrübesi yaşatıyor.

Epic Games fiyatı 912 TL
Türkçe lisan desteği Yok

Korku çeşidindeki başka başarılı üretimler için, aşağıdaki içeriğimizi inceleyebilirsiniz:

2 boyutlu bir rol yapma oyunu olup tıpkı vakitte kaliteli bir souls-like üretim olan: Salt and Sanctuary

Günümüzde çıkan devasa üretimler ortasında kaybolan cinslerin başında gelen 2 boyutlu RYO’ların ortasında âdeta bir cevher üzere parlayan Salt and Sanctuary, barındırdığı souls-like ögeleri ve başarılı sanat dizaynıyla öne çıkan oyunlardan biri.

Rol yapma oyunları listemizdeki en düzgün RYO olarak seçtiğimiz bu oyun; doyurucu bir souls-like deneyimini gerek boss’larıyla, gerekse hikâyesiyle çeşidinin en başarılı üretimlerinden biri. Epic Games’te daha evvel fiyatsız verilen, lakin günümüzde bile çok uygun fiyatlara satılan bu oyunu oynamadıysanız, hâlâ talihiniz varken oynamanızı tavsiye ediyoruz.

Epic Games fiyatı 30 TL
Türkçe lisan desteği Yok

Rol yapma oyunlarını seviyorsanız, ilgili içeriğimize bakmanızı tavsiye ederiz:

FPS çeşidinin en hareketli, en aksiyonu bol oyunu; bir oyun değil, âdeta refleks testi! Ghostrunner 2

Son yılların en akıcı ve en sürükleyici oynanışına sahip olan, FPS cinsine yeni bir soluk getiren Ghostrunner; ikinci oyunuyla muvaffakiyetini devam eden üretimlerden. İlk oyundan farklı olarak motosiklet ve wingsuit mekanikleriyle neredeyse kusursuz bir oynanışa sahip olan bu oyunu oynarken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Çok süratli bir tempoda geçen, aksiyon sinemasını aratmayan nefes kesen aksiyonuyla Ghostrunner 2; her ne kadar eğlenceli olsa da bir o kadar da güç bir oyun. Oynayanı âdeta refleks testine alışılmış tutan bu oyunu oynarken çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. 

Epic Games fiyatı 679.99 TL
Türkçe lisan desteği Yok

FPS çeşidindeki öteki kaliteli oyunlara bakmak isterseniz, ilgili içeriğimiz aşağıda:

Şehir idaresi ile ilgili aklınıza gelen ve gelmeyen her şeyi yapabileceğiniz, belediye lideri olma simülasyonu: Cities Skylines

Eğer sakin oyunları seven, ‘ben çayımı kahvemi alayım, atıştırmalıklarımı yerken rahat rahat oyunumu oynayayım.’ diyen bir oyuncuysanız Cities Skylines tam size nazaran. Âdeta terapi üzere olan bu oyunda, kendi kentinizi inşa edip, inşa ettiğiniz kenti yönetiyorsunuz; yani kentinizin belediye lideri oluyorsunuz.

Aklınıza gelen her türlü ayrıntısı barındıran bu harika simülasyon oyununda, şehrinizin vatandaşlarını mutlu etmek için yanılgı yapmamanız gerekiyor; aksi takdirde halkınız kentinizi terk edebilir. Simülasyon cinsini seviyorsanız ve hâlâ bu oyunu oynamadıysanız, çok şey kaçırdığınızı üzülerek belirtmek isteriz!

Epic Games fiyatı 280 TL
Türkçe Lisan Desteği Yok

Bu şekil simülasyon oyunlarını beğeniyorsanız, aşağıdaki içeriğimizde; Cities Skylines üzere kaliteli simülasyon oyunlarını inceleyebilirsiniz:

‘Üzücü platform oyunu olur mu?’ demeyin. Hem düşük sistem ihtiyacı hem de melankolik kıssasıyla kaliteli bağımsız üretim: Celeste

Sevimli grafiklerine sahip bu 2 boyutlu bağımsız platform oyunu, çeşidinin gelmiş geçmiş en başarılı üretimleri ortasında yer alıyor. Celeste; bir oyundan çok, oyunculara bir tecrübe yaşatıyor. Madeline isimli küçük bir kızı canlandırdığımız bu oyunda; asıl maksadımız, Celeste Dağı’na ulaşmak. Bu seyahatte karakterimizin kendi iç dünyasıyla olan savaşını bitirip, iç huzura kavuşmasına yardımcı oluyoruz.

Platform oyunlarında genel olarak daima birebir şeyi yaptığımız hissiyatı olduğu için oyuncular olarak bu stil oyunları yarıda bırakıp bir daha yüzüne bakmayız. Durum Celeste için o denli değil, kendine bağlayan öyküsü; ölümün öbür platform oyunlarına göre acımasız olmayışı ve eksiksiz level dizaynıyla birlikte kolay oynanış mekanikleriyle Celeste; oyuncuları oyunda tutmayı başaran, kaliteli platform üretimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Epic Games fiyatı 31 TL
Türkçe lisan desteği Yok

Düşük sistem ihtiyaçlı bu şekil oyunlar ilginizi çekiyorsa, aşağıdaki içeriğimiz ilginizi çekebilir:

Roguelike çeşidindeki oyunlara karşı ön yargıyı kırmayı başaran, eğlenceli mekanikleriyle; hack & slash çeşidinin en başarılı bağımsız yapıtı: Hades

Hem Yunan mitolojisine ilgi duyan hem de aksiyonu bol ve oynanış mekanikleri açısından varlıklı bir oyun arıyorsanız; Hades, oynamak isteyeceğiniz oyunlardan biri olabilir!

Babamız Hades’in konutunda, başka Yunan rableri ile birlikte yaşadığımız bu oyunda öykü şöyle: Henüz genç yaşta bir ilah olan kahramanımız Zagreus, babası Hades’in yarattığı yeraltı dünyasından kaçmak ve dış dünyaya ulaşmak istiyor. Hades, buna mani olabilmek için yeraltı dünyasındaki tüm yaratıkları; oğlu Zagreus’un dış dünyaya gidişini engellemek için görevlendiriyor.

Yolculuğumuz boyunca her tipten canavarla ve boss’larla savaştıktan sonra; Zagreus, dış dünyaya açılan kapıdan geçiyor ve babasıyla karşılaşıyor. Buradan sonrasını, spoiler sayılacağından, türü seven lakin hâlâ oyunu oynamamış oyunculara olan saygımızdan dolayı anlatmıyoruz.

Epic Games fiyatı 40 TL
Türkçe Lisan Desteği Yok

Hades ve bu kalitedeki birçok oyun, Steam’de artırımlı fiyatlardan satılıyor. Bu usul başarılı üretimlere çok daha makul fiyatlar karşılığında sahip olmak isterseniz, ilgili içeriğimiz hoşunuza gidebilir:

Çoğu sinema sinemasına taş çıkartan öyküsüyle, 3 karakterin mukadderatını belirlediğiniz, birbirinden eşsiz sonlar barındıran interaktif kıssa oyunu: Detroit: Become Human

İzlediğiniz kaliteli bir sineması yönetseniz nasıl olurdu? Yalnızca yönetmekle kalmayıp, can alıcı noktalarda QTE (Quick Time Event) olarak isimlendirilen, ‘çok kısa bir vakit diliminde süratlice ekranda beliren tuşlara basma’ etkinlikleriyle âdeta bir sinemanın baş kahramanı üzere hissetmenizi sağlayan bu kusursuz üretimde; diyaloglara vereceğiniz yanıtlar, oyunun tüm gidişatını etkileyebilir ve kelebek tesiri yaratarak farklı bir sonla karşılaşmanıza neden olabilir.

İnsanların dünyasında, Detroit kentinde 3 android karakterin kıssasına istikamet verdiğimiz Detroit: Become Human; alanındaki en başarılı oyunlardan biri. Akılda kalıcı kıssası, Türkçe lisan dayanağıyla ve karakterlerin ortasındaki ilişkileri kusursuz şekilde sunmasıyla; bu tipi sevenlerin kaçırmaması gereken oyunlardan.

Epic Games fiyatı 142 TL
Türkçe Lisan Desteği Var

Detroit: Become Human, Steam’de yüksek fiyata satılmasına karşın; Epic Games’te hâlâ çok uygun bir fiyat etiketine sahip. Uygun fiyata Detroit üzere kaliteli oyunlar oynamak istiyorsanız, aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz:

8 oyun tipi için hazırladığımız listelerde, kendi çeşidi içindeki en başarılı oyunları genel oyun tavsiyesi niteliğinde olacak biçimde derledik. Epic Games, günümüz Türkiyesi’nde TL dayanağını kesmediği için rakibi Steam’e karşı bir adım daha önde. Bu liste, Metacritic’teki en yüksek puanlı oyunları derlediğimiz bir liste değil; Epic Games mağazasında bulunan ve kendi çeşitlerinin en uygun oyunlarını editöryal seçki olarak hazırladığımız bir listedir. Epic Games’te satılan ve Metacritic’te düşük puana sahip olmasına karşın sevdiğiniz oyunları yorumlar kısmında bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz.

Kaynak; https://www.webtekno.com/epic-games-oyun-turleri-en-iyi-oyunlar-h138523.html

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Her Tipten Oyun Tavsiyesi Arayanlar Toplansın: Epic Games’teki Oyun Tiplerinin En Güzellerini Derledik!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin