1. Haberler
  2. Oyun
  3. Oyun Dünyasının Nuri Bilge Ceylan’ı: Metal Gear Solid, Death Stranding Üzere Üretimleriyle Bildiğimiz Hideo Kojima’nın Hayatı

Oyun Dünyasının Nuri Bilge Ceylan’ı: Metal Gear Solid, Death Stranding Üzere Üretimleriyle Bildiğimiz Hideo Kojima’nın Hayatı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Metal Gear Solid serisi, Silent Hill P.T. ve Death Stranding üzere oyun dünyasında büyük ses getirmiş üretimlerin yaratıcısı olan Kojima’nın, oyun dünyasına katkıları kaçınılmaz bir gerçek. Oyunlarını âdeta bir film edasyıla yapan ve bugün oyun dünyasında efsanevi bir isim hâline geldi.

Yer yer sansasyonel olaylar yaşayan ve gizemli tweet’leri ile ilgi konusu Kojima, pek çok kişinin bilmediği hayat öyküsüne sahip. 

Kojima’nın sinema tutkusu çok eskilere dayanıyor desek palavra olmaz.

Death Stranding oyunundan bir kare.

1963 yılında Tokyo’da doğan Kojima, küçüklüğünden itibaren klasik filmler izleyerek büyüdü. Ailesiyle birlikte yaptıkları sinema geceleri, Kojima’nın hayal dünyasını genişleten şeylerden biri oldu.10 yaşına bastığında, hayatının dönüm noktası denilebilecek bir şey  yaşandı.

Ailesi, Kojima’nın tek başına sinemaya gidebilmesi için bir ‘film raporu’ yazma zorunluluğu koydu. Bu tecrübe, onun kendi öykülerini anlatma isteğini tetikledi ve film yönetmeni olma maksadının birinci kıvılcımlarını ateşlemişti.

Ancak maalesef ki çok genç yaşta babasını kaybetti ve hayat onu derin bir yalnızlık hissiyle baş başa bıraktı. Kendisi o kadar yalnızlaşmıştı ki çocukluk yıllarında bu durumun üstesinden gelebilmek için sürekli televizyon açtığını söylemiş.

Bonus bilgi: Kendisi şu an bu yaşında bile yalnız kalmamak için televizyon açtığını söylüyor.

Babasının vefatından sonra annesi çalışmak zorunda kaldığı için daha da yalnızlaşmıştı.

Bu süreçte sinema onun en büyük dostu oldu. Hayatı, zorluklarla dolu olsa da içindeki yaratıcı ateşi asla sönmedi; tersine bu hayaline daha da çok tutundu. Arkadaşlarıyla birlikte, bulduğu 8mm’lik bir kamerayla zombi sinemaları çekmeye çalıştı. Lakin Japonya’da sinemayla ilgili bir meslek o periyotlarda neredeyse imkânsızdı.

Bu olanaksızlıklardan dolayı ilgisi olmayan bir alanda okumak zorunda kaldı. Üniversitede ekonomi eğitimi almasına rağmen boş vakitlerinde öyküler yazmaktan hiç vazgeçmedi. Yazdığı öyküleri mecmualara gönderdi fakat hiçbiri yayımlanmadı.

Madem sinema kesimine giremiyorum, o vakit ben de oyun kesiminde öyküler yaratırım diyen Kojima’nın oyun kesimine girişi bile sinemalar yüzünden olmuş.

Nintendo Entertainment System (Famicom)

Üniversite 4. sınıftayken Famicom ile tanışan Kojima, oynadığı bir oyundan o kadar çok etkilendi ki oyun dizayncısı olmaya karar verdi. Oynadığı oyun Shigeru Miyamoto’nun yaratmış olduğu Super Mario Bros.’tu. Kendisi hâla Üstün Mario Bros.’tan oyun dünyasının Big Bang’i (Büyük Patlama) diye bahsediyor.

Aslında bu dal, Kojima’nın istediği şeyden çok da uzakta değildi. Zira sonuçta cihan tasarlayıp hayalindeki işi farklı bir mecrada icra edebilecekti. Annesi, verdiği bu karar karşısında Kojima’dan desteğini asla eksik etmedi.

Konami’ye iş başvurusu yaparak MSX kadrosunda yer aldı ve birinci tecrübesini Penguen Adventure isimli oyun ile yaşadı.

Penguen Adventure (1986)

O vakitler daha oyun meslek tabirlerinin bile oturmadığı hatta olmadığı bir dönemde, ismini duyurmuş tek oyun şirketi olan Konami’ye başvurdu. Aslında daha çok Famicom’u geliştirmek ve arcade oyunları yapmak isteyen Kojima, Konami tarafından MSX birimine tasarımcı ve planlama müdürü olarak atandı.

Teknik bilgisi neredeyse hiç olmamasına karşın; kararlı, istikrarlı ve çalışkan olması Konami yetkililerinin dikkatini çekti ve bu istikrarı ‘Penguen Adventure’ isimli oyunun direktör asistanlığına atanmasına vesile oldu. Yer aldığı bu oyun çok ses getirmedi ancak oyun rol yapma ve alternatif sonlar gibi yenilikçi özelliklere sahipti.

Yaptığı oyuna eklediği özellikler sonrası Konami’nin daha da dikkatini çeken Kojima, kendi oyununu yapmak için fırsat elde etti ama bu proje Konami tarafından reddedildi.

Bilinenlere nazaran aksiyon odaklı bu oyun, Titanik gemisinde ‘Maskeli Savaşçı’ isimli bir bayan karakterin gözünden anlatılan bir öyküye sahipti. ‘Lost Warld’ isimli bu proje, MSX için fazla karmaşık olması sebebiyle hayata geçemedi.

Bu olay sonrası Kojima, iş arkadaşları tarafından dalga konusu bile oldu ve nitekim çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Bu yarım kalan efsane hâlâ birçok oyuncunun gönlünde yankılanan bir hayal olarak yaşamaya devam ediyor.

Konami’nin şiddetli bir kararla Kojima’ya verdiği son baht, Metal Gear serisinin oluşmasına sebep oldu.

Metal Gear (1987)

Aksiyon oyunlarının tanınan olduğu bir periyotta Konami de askeri temalı bir aksiyon oyunu projesi üzerinde çalışıyordu fakat projede teknik kasvetler vardı. Oyunun aksiyon odaklı yapısı, o periyottaki teknoloji karşısında yetersiz kalıyordu. Kojima’nın başlangıçta zorlayıcı görünen bir projeyi devralması, oyun serüvenindeki dönüm noktası oldu.

The Great Escape sinemasındaki Steve McQueen’in Nazilerden gizlenerek kaçmaya çalıştığı sahneden etkilenerek Metal Gear’ı yarattı. Bu oyun, oyuncuları yalnızca aksiyonla büyülemedi ayrıyeten farklı bir tecrübe sunarak gizlilik oyunlarının da öncüsü oldu.

Sıra geldi Metal Gear’ın oyun dünyasında yavaş yavaş yükselmesine. Aslında bu periyotta isim değişikliğine gidildi diyebiliriz.

Metal Gear 2: Solid Snake (1990)

Normalde bu serinin devam edileceğinden haberi olmayan Kojima, tren yolcuğu esnasında iş arkadaşı tarafından oyunun yapım kademesinde olduğunu öğrenmiş. Ne kadar komik değil mi? Bir oyuna başlıyorsunuz ve tabir yerindeyse sizden kapalı gizli iş yapıyorlar.

Tren seyahati esnasında çok hırslandığını düşündüğümüz Kojima, trende oyunun taslağını çıkartmış ve seyahatten sonra yaptığı birinci iş Konami’ye gitmek olmuş. Konami’den onay aldıktan sonra Metal Gear’ın 2. serisi olan Solid Snake’i yapmaya bu biçimde başlamış. 

Metal Gear 2’den sonra büyük bir muvaffakiyet yakalayan Kojima, 3. devam oyunu yaparak serinin ismini direkt Metal Gear Solid olarak planlamış. Bunun sebebi ise bizce oldukça mantıklı; beşerler neden birinci 2 oyunu oynamadan 3. oyunu oynamayı seçsinler ki kanısıyla hareket eden Kojima, bu türlü bir radikal karar almış.

PlayStation 1 için çıkarttığı Metal Gear Solid, oyun dünyasının ihtilali oldu. ‘Nasıl yani?’ dediğinizi duyar üzereyiz, bunun pek çok sebebi var:

Metal Gear Solid (1998)

Gerek sinemaları aratmayacak hikâye anlatımı, birinci kere 3 boyutlu oyuna geçilmesi, seslendirmen kullanımı ve öne çıkan zımnilik ögeleriyle oyun dünyasının en başarılı üretimlerinden biri oldu. O yüzden rastgele bir oyuncuya Hideo Kojima’yı sorsanız: ‘O bir efsane’ karşılığını almanız hayli yüksek bir ihtimal.

Böyle başarılı bir imalden sonra Kojima’dan çok etkilenen başka oyun şirketleri, bu usul oyunlar çıkartarak âdeta piyasanın şahlanmasına sebebiyet verdi. Bundan sonra serinin devam oyunları da muvaffakiyet konusunda hiç sürat kesmedi ve bulunduğu bölümde her sene ses getirmeye devam etti.

Bunca başarılı oyunun akabinde maalesef ki Konami ile olan süreci pek de âlâ gitmedi.

Kojima, Metal Gear Solid serisine yeni oyunlar kazandırmak için gayret sarf etti ve şirketin en üst noktalarına yükseldi. Ancak geliştirme araçları ve projelerdeki maliyet artışıyla Konami ile ilgisi daha da gerildi. Del Toro ile olan iş birliği, Silent Hill P.T.’yi yaratma yolunda başladı ve Kojima, oyunlarının yanı sıra sinema sanayisine de ilgi gösterdi.

Konami’nin mobil oyunlara yöneldiği bir periyotta, sanatsal çalışmalarının şirketin odak noktası olamayacağını fark ederek ayrılık noktasına geldi. Bu gerginlik, Kojima’nın Silent Hill projesinin iptal edilmesiyle ve Metal Gear Solid V’in tamamlanması akabinde şirketten kovulmasıyla sonlandı.

Kojima, Konami’den ayrıldıktan sonra kendi stüdyosu Kojima Productions’ı kurdu.

Bu stüdyo altında Death Stranding’i yarattı. Oyun, oyuncuları rekabettten fazla birbirine yardım etmeye teşvik eden bir yapıya sahipti. Hollywood yıldızları; Norman Reedus, Mads Mikkelsen ve Lea Seydoux üzere isimlerin iştirakiyle ve gizemli yapısıyla büyük ilgi çekti.

Ancak oyunun çıkışı karışık tenkitlere neden oldu. Kimileri oyunun benzersiz mekaniklerini ve ince ayrıntılarını takdir ederken, kimileri oyunun temel yapısını ve öyküsünü anlamakta zorlandı. Buna karşın, 2020’de PC’ye taşınmasının akabinde PlayStation 5 için geliştirilmiş bir Director’s Cut sürümü çıktı.

Kendisi Death Stranding 2’yi ne vakit çıkaracak bilinmez lakin serinin sinemasının geleceği Kojima tarafından duyurulmuştu. 60’ında olmasına karşın hâlâ bu dala gönül vermesi ve katkıda bulanabilmesi, oyuncu kitlesi için büyük bir nimet. Umarız ki Death Stranding sinemasının direktörlüğünü kendisi üstlenir.

Kaynaklar: Hookshot Charge Beam Revive, IGN, The Guardian

Kaynak; https://www.webtekno.com/hideo-kojima-hayati-h138998.html

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Oyun Dünyasının Nuri Bilge Ceylan’ı: Metal Gear Solid, Death Stranding Üzere Üretimleriyle Bildiğimiz Hideo Kojima’nın Hayatı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin