1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Inspiration4 Uzay Görevi Nedir?

Inspiration4 Uzay Görevi Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bunu uzayın insanlıkla dalga geçmesi olarak görmeyi seviyorum. Uzay bizi kışkırtır çünkü her zaman oradadır, her zaman görünürdür. Kozmosa açılan pencerenin baktığı yerde durur camın hemen diğer tarafında görebildiğimiz hayal edebildiğimiz ama dokunamadığımız büyük bir boşluk bulunur. Bunun cazibesi karşı konulmazdır. İnsanlık tarihi boyunca uzayın büyüklüğü gökyüzündeki O büyük çanak hem derin bir saygıya hem hayranlığa hem de ölümcül bir korkuya ilham kaynağı olmuştur. Uzay, başımızı kaldırıp yıldızlara ilk baktığımız günden beri gitmek için çaba gösterdiğimiz ve 1957’den beri gerçekten gittiğimiz bir yer.

Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki rekabet uzay yarışının hızlanmasını sağladı. Başladığımız noktada henüz hiçbir insan gezegenden ayrılmamışken, 8 yılda ayın yüzeyine ayak basmıştık. İlk uzay yarışı Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında gerçekleşti. İkinci uzay yarışında İsa Özel sektör devreye girdi ve eğer paran varsa uzmanlığa sahipsen ve yapacak iradem varsa bende uzaya gidebilirim dedi.

11 Temmuz 2021’de Richard Frenson’ın uzay uçağı ile 80 kilometre yükseldiğine tanık olduk ve yolcularının 3,5-4 dakika kadar uzayda yaşamalarını sağladık. 9 gün sonra Jeff Bezos, 100 Km’nin üstünde uçtu. Araçlarıyla yolcularına tam 11 dakika sürecek bir uzay uçuşu sundular. Bunlar küçük başarılar değillerdir. Ama Spacex’in 11 Eylül 2021’de yaptığı Inspiration4 uçuş görevinin yaptığı şey, çok daha iddialı ve oyunu tamamen değiştirdi.Inspiration4 Uzay Görevi Nedir?

İlk kez 4 sivil uzaya gitti. 3 gün boyunca kendi başlarına Dünya’nın etrafında yörüngede kaldılar. Bunlar Dünyanın etrafında döne döne uçan bir uzay gemisinin içindeki profesyonel olmayan 4 astronot oldular. Bu tarihin önemli bir dönüm noktası geriye kalan bizler için uzayın kapısını sonuna kadar açacak. Inspiration4 çok farklı çevrelerden gelen 4 insandan oluştu. Bu uçuşa katılacak olan herkesin kendilerince çok güçlü ve ilham verici bir hikâyeye sahip olması gerekiyor. Gelecekte birden fazla gezegene yayılmış bir tür olacağımız neredeyse kesin. Bu dünyanın ötesindeki başka dünyalara doğru atılmış en önemli adımlardan biri.

Roketin ilk modeli bir kez kullanılıp atılacak şekilde tasarlanmış bir makineydi ve bu, çöpe atmak için fazla büyük bir makinedir. Satürn 5 roketini inşa etmek ve fırlatmak 400 milyon dolara mal olmuştur ve bu 1960’ların parası. Üstelik sadece bir kez kullanıldı. Elon Musk farklı bir şey gördü. Elon Musk bu roketleri yeniden kullanabileceğimize inanıyordu. Böylelikle Spacex roketlerin kullanılabilirliğini ispatlayan ilk şirket oldu. Bu aslında yapılamayacağı düşünülen bir şeydi. Ekibi daha önce hiç kimsenin mümkün olabileceğini inanmadığı bir şeyi başarmıştı. Roketi bir gemiye indirmeyi başarmışlardı.

Inspiration4 uzay yolculuğu tarihinde yeni bir değişim noktası oldu. Inspiration4 görevi için fırlatma üç aşamada gerçekleşti. Falcon roketinin adı çok basit bir sebepten Falcon 9. 9 Güçlü motoru var ve bunlar bir uzay aracını yörüngeye çıkarmayı yetecek kadar güç üretebiliyor. Falcon 9, birinci kademeye ve ikinci kademeye sahip. Bunun üstünde de mürettebatın Dragon uzay aracı bulunuyor. Burası astronotların yaşadığı yer. Yörüngeye giren parçada bu işte. Falcon 9 havalandığında yaklaşık yörünge irtifasının yarısına kadar yükseldi ve roketin ilk kademisi ayrılarak düştü. Roketin ikinci kademesi ateşlenecek ve mürettebatın Dragon uzay aracını yaklaşık saatte 28200 kilometre hızla ulaşana kadar hızlandırdıktan sonra ikinci kademede ayrıldı ve Dragon uzay aracı yörüngeye giren tek kısım oldu. Bu yörüngede 3 gün boyunca mürettabatın tek evi burası oldu. Dünyanın etrafında yörüngeye yerleşebilmek için sürekli hızınızın yaklaşık saatte 28200 kilometre olması gerekiyor. Eve dönme zamanı geldiğinde aracı çevirecek ve yavaşlamaya başladılar. Bu uzay aracının atmosfere girmesini sağlamak için biraz yavaşlamasına önayak oldu. Daha sonra küçük bir paraşüt açıldı ve onları yavaşlattı. Bu bir tür fren paraşütü. Sonra büyük paraşütler açıldı ve sonunda hızları sadece birkaç kilometreye düşmüş olarak Atlantik Okyanusu’na yumuşak bir iniş yaptılar.Inspiration4 Uzay Görevi Nedir?

Tipik olarak NASA uçuşları 200 kilometre yörüngelerinde gerçekleşir ama Inspiration4 görevinde 575 kilometreye çıkılacak. Bu Uluslararası Uzay istasyonunun çok daha üstünde. Eğer Mars’a gidecekseniz O yöne doğru adım atmak hayati önem taşıyor. Bugüne kadar uzay yolculukları için varsayılan cevap her zaman “hayır yeterli değilsin” olmuştu. Gidecek niteliklere sahip olduğunu ispat etmek senin sorumluluğun. John Glenn, Jim Levell, Neil Armstrong, Sally Ride. Onlar bizlerden farklıydılar ama Inspiration4 mürettebatı bizim gibi. Bu görev kimlerin uçabileceği ile ilgili farklı bir boyutun kapısını açtı. Bu açıdan bugüne kadarki en önemli uzay görevi olduğu söylenebilir.

Kaynakça:
BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Inspiration4 Uzay Görevi Nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin