1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Ingenuity Uzay Helikopteri Nasıl Bir Araçtır?

Ingenuity Uzay Helikopteri Nasıl Bir Araçtır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ingenuity Uzay Helikopteri Nasıl Bir Araçtır?Ingenuity Mars Helikopteri, Perseverance gezicisinin göbeğine bağlı Kızıl Gezegenin yüzeyine taşınan küçük bir uçaktır. Ingenuity’nin misyonu, doğası gereği deneyseldir ve gezicinin bilim misyonundan tamamen bağımsızdır.
Ingenuity, 4 Nisan 2021’de yüzeye konuşlandırıldı. 19 Nisan’da tarihte başka bir gezegende güçlü, kontrollü uçuş yapan ilk uçak oldu. Mars’ta uçuş zorludur çünkü Kızıl Gezegen önemli ölçüde daha düşük bir yerçekimine – Dünya’nınkinin üçte biri – ve gezegenimize kıyasla yüzeydeki basıncın sadece %1’i ile son derece ince bir atmosfere sahiptir. Bu, Ingenuity’nin 4 fit genişliğinde (1,2 metre genişliğinde) iki rotor kanadının uçmak için etkileşime girebileceği nispeten az hava molekülü olduğu anlamına gelir.

Rotorcraft’ın uçuşları otonomdur – JPL’deki ekip tarafından geliştirilen algoritmaları çalıştıran yerleşik rehberlik, navigasyon ve kontrol sistemleri tarafından yönlendirilir. Verilerin, yörüngedeki uydular ve NASA’nın Derin Uzay Ağı kullanılarak milyonlarca mil boyunca Kızıl Gezegene gönderilmesi ve buradan döndürülmesi gerektiğinden , Ingenuity bir joystick ile uçamaz ve uçuşları Dünya’dan gerçek zamanlı olarak gözlemlenemez.

Mars’ta çalışmak için, rotor taşıtı, Dünya’dan ileri geri iletişime yardımcı olmak için Perseverance gezicisini gerektirir.
Beşinci test uçuşundan (7 Mayıs 2021) sonra, Ingenuity deneyi, havadan keşif ve diğer işlevlerin Mars’ın ve diğer dünyaların gelecekteki keşiflerine nasıl fayda sağlayabileceğini keşfederek yeni bir operasyon gösteri aşamasına başladı. Bu uçuşlardan elde edilen veriler, aynı zamanda, küçük helikopterlerin, alet yüklerini taşıyan tam bağımsız bilim aracı rolü için değerlendirilmesiyle ilgili kararları bilgilendirmeye yardımcı olmak için kullanılıyor. Uzak gelecekte, Mars helikopterleri astronotların Kızıl Gezegeni keşfetmelerine bile yardımcı olabilir.

Ek olarak, rotor taşıtının görüntüleri, Perseverance gezicisinin Jezero Krateri keşfini doğrudan desteklemek için kullanılıyor. Bilim ekibi, hangi jeolojik özelliklerin ve yerlerin keşfedilmeye değer olduğunu değerlendirmeye yardımcı olan havadan bir perspektiften faydalı fotoğraflar buluyor ve gezici planlayıcılar, oraya ulaşmak için güvenli rotaları haritalamak için aynı şeyi kullanıyor.

Görevin Öne ÇıkanlarıIngenuity Uzay Helikopteri Nasıl Bir Araçtır?

23 MAYIS 2021
Operasyon Gösteri Aşaması Başlıyor
Hava keşiflerinin ve diğer işlevlerin Mars’ın ve diğer dünyaların gelecekteki keşiflerine nasıl fayda sağlayabileceğini keşfederek operasyon gösterim aşaması başlar.

18 ŞUBAT 2021
Mars’taki Topraklar
Ingenuity, 18 Şubat 2021’de Mars Perseverance Rover’da istiflenmiş olarak Kızıl Gezegene ulaştı.

6 NİSAN 2021
Perseverance Rover ile Selfie
NASA’nın Perseverance Mars gezgini, robotik kolunun ucundaki kamerayı kullanarak Ingenuity helikopteriyle bir selfie çekti.

19 NİSAN 2021
Tarihi İlk Uçuş
Jezero Krateri’nin üzerinde gezinen küçük rotorlu uçak, başka bir gezegende enerjili, kontrollü uçuşun mümkün olduğunu göstererek tarih yazdı.

25 NİSAN 2021
Mesafe Kaydı
Üçüncü uçuşunda, Ingenuity, Dünya’daki testlerde bile daha önce gösterilenlerin ötesinde hızlar ve mesafeler uçtu. Helikopter, bir futbol sahasının yarısından biraz fazla olan 164 fit (50 metre) uçtu ve saniyede 6,6 fit (saniyede 2 metre) azami hıza ulaştı.

23 MAYIS 2021
Operasyon Gösteri Aşaması Başlıyor
Hava keşiflerinin ve diğer işlevlerin Mars’ın ve diğer dünyaların gelecekteki keşiflerine nasıl fayda sağlayabileceğini keşfederek operasyon gösterim aşaması başlar.

Bu Helikopter Hakkında Kısa BilgilerIngenuity Uzay Helikopteri Nasıl Bir Araçtır?

İsmi: Ingenuity (yaratıcılık)
Asıl işi: Mars’taki ilk motorlu uçuşu test etmek için bir teknoloji gösterimi. Helikopter, Perseverance gezicisinin göbeğine bağlı olarak Mars’a gitti .
Başlama: 30 Temmuz 2020, Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü, Florida
İniş: Şubat. 18, 2021, Jezero Krateri, Mars

Başka Bir Dünyaya Uçmak

Arka planda Azim gezici ile Mars Helikopteri
Mars Helikopteri, Ingenuity, başka bir dünyada ilk kez motorlu, kontrollü uçuşu test etmek için bir teknoloji gösterimidir. Perseverance gezici ile Mars’a otostop çekti . Gezici uygun bir “havaalanı” konumuna ulaştığında, 30 Mars günü bir deneysel pencere üzerinde bir dizi test uçuşu gerçekleştirebilmesi için Ingenuity’yi yüzeye çıkardı.

Helikopter, üç başarılı uçuşun ardından teknoloji tanıtımını tamamladı. İlk uçuş için 19 Nisan 2021’de Ingenuity havalandı, yerden yaklaşık 3 metre yüksekliğe tırmandı, kısa bir süre havada kaldı, bir dönüşü tamamladı ve ardından indi. Bu önemli bir dönüm noktasıydı: Mars’ın son derece ince atmosferinde ilk güçlü, kontrollü uçuş ve aslında, Dünya’nın ötesindeki herhangi bir dünyada bu tür ilk uçuş oldu. Bundan sonra, helikopter, kademeli olarak daha uzak mesafe ve daha yüksek irtifalarda ek deneysel uçuşları başarıyla gerçekleştirdi.
Teknoloji demosunun tamamlanmasıyla Ingenuity, gelecekteki gezicilerin ve hava kaşiflerinin birlikte nasıl çalışabileceğini keşfetmek için yeni bir operasyon tanıtım aşamasına geçiyor.

Ingenuity Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey

1: Başka bir gezegende ilk motorlu uçuş testidir.
2: Mars yolundayken gezicinin altında saklanacak ve yüzeye ulaştıktan sonra zorlu Mars ortamında hayatta kalacak kadar hafif ve güçlü olacak şekilde üretildi. Helikopter 4 pounddan (1,8 kilogram) daha hafiftir.
3: İnce Mars atmosferinde havalanacak kadar güçlü. Mars’ın atmosferi çok incedir: Dünya’nın yoğunluğunun %1’inden azdır.
4: Helikopter, 90 saniyeye kadar , bir seferde yaklaşık 980 fit (300 metre) mesafeye ve yerden yaklaşık 10 ila 15 fit mesafeye uçmak üzere tasarlandı. Bu, Wright Kardeşler’in uçağının ilk 12 saniyelik uçuşuna kıyasla küçük bir başarı değil.
5: Helikopter insan kontrolü olmadan kendi başına uçar. Önceden Dünya’dan gönderilen minimum komutlarla kalkmalı, uçmalı ve inmelidir.

Uçuş GünlüğüIngenuity Uzay Helikopteri Nasıl Bir Araçtır?

Yapılan Uçuşlar: 28 (29/04/22 itibariyle)
Uçulan Mesafe: 6,909 metre (~22,668 ft)
En Yüksek Rakım: 12 metre (~39 fit)
En Hızlı Yer Hızı: 5.50 Hanım (12,3 mil/saat)
Uçuş zamanı: ~54.2 dakika (3,255 saniye)

Teknik özellikler

Yığın: 1.8 kilogram
Ağırlık: Yeryüzünde 4 pound; Mars’ta 1,5 pound
Genişlik Toplam rotor uzunluğu: ~4 fit (~1.2 metre) uçtan uca
Güç: Güneş paneli, Lityum-iyon pilleri şarj eder ve Mars günü başına 90 saniyelik bir uçuş için yeterli enerji sağlar (uçuş sırasında ~350 Watt ortalama güç)
Bıçak Açıklığı: 4 fitin (1.2 metre) hemen altında
Uçuş Menzili: 980 fit’e (300 metre) kadar
Uçuş Yüksekliği: 15 fit’e kadar (5 metre)
Uçuş Ortamı: İnce atmosfer, Dünya’nınkinin %1’inden daha az yoğun

En Uzun Uçuş Rekoru Kırıldı

24 Nisan 2022’de bağlantısı kurulan 25 numaralı uçuş, Ingenuity’yi 704 metre kuzeybatıya gönderdi (şu anki rekor olan Uçuş 9’dan neredeyse 80 metre daha uzun). Helikopterin yer hızı saniyede yaklaşık 5.5 metre oldu (başka bir rekor) ve yaklaşık 161.5 saniye boyunca nadir Mars havasından faydalandı.

Kaynakça:

NASA

Yazar: Tuncay Bayraktar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ingenuity Uzay Helikopteri Nasıl Bir Araçtır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin