1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Fintech Mühendisliği Nedir?

Fintech Mühendisliği Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FinTech, finansal hizmetler sunmak için yazılım ve teknoloji kullanan bir grup şirketi içeren bir üst terimdir. FinTech endüstrisi, robotik danışmanlık, varlık yönetimi firmaları, çevrimiçi bankacılık, mobil ödemeler, çevrimiçi havale vb. gibi yıkıcı yenilikleri vurgulamaktadır. Tüm bunlar, manzaraları yeniden tanımlamakta, finansal hizmetleri yeniden yapılandırmakta ve geleneksel modelleri bir sona doğru itmektedir. FinTech mühendisleri ve profesyonelleri, finansı hem ticari hem de kişisel kullanım için kolayca erişilebilir hale getiriyor.Fintech Mühendisliği Nedir?

Günümüzün karmaşık dünyasında fintech mühendislerinin, öncüllerinin asla uğraşmak zorunda kalmadığı sorunları tanımlama ve çözme becerilerine sahip olması gerekiyor. Bu sorunlar arasında tam bulut entegrasyonu, uzaktan çalışan iş gücü, hızla değişen teknolojiler, yeni teknolojilerin evrimi ve çok daha fazlası yer alıyor.

Bir Fintech Mühendisinin Sahip Olması Gereken En Önemli 6 Beceri

1- Siber Güvenlik Uzmanlığı

İnternetin finansal hizmet sektöründeki yaygınlığı, siber suçluların yükselişine neden olmuştur. Özellikle Fintech start-up şirketleri güvenliklerine yönelik kötü niyetli tehditlere açıktır. Bu durum önemli bilgilerin kaybolmasına, iş ilişkilerinin zorlanmasına, itibarın zedelenmesine ve çalışanların moralinin büyük ölçüde etkilenerek çalışan erozyonu oranlarının artmasına neden olabilecek çeşitli yasal sonuçlara yol açabilir.

Fintech mühendislerinin yüksek güvenlik becerilerine sahip olması büyük bir gerekliliktir çünkü günümüz dünyası, herhangi bir arıza veya kesintiye sahip uygulamalar ve sistemler için hiçbir açıklama veya toleransın olmadığı yüksek bir hızda çalışmaktadır. Bir fintech endüstrisinde milyarlarca dolar işleniyor, böyle bir durumda, bir ağ çökerse, iş ve müşteriler için ezici olur. Güvenilir ve arızaya dayanıklı teknoloji ile tanınmak istiyorsanız, tüm sisteminizin yüzde 100 operasyonel bakıma sahip olması gerekir. Bu, bir fintech mühendisinin yüksek kullanılabilirlikli sistemler kurma ve bunlarla çalışma bilgisine sahip olması gerektiği anlamına gelir.

2- Bilgi İşlem Altyapısı

Bilgi İşlem Altyapısı sunucular, depolama sistemleri, son kullanıcı bilgisayarları, işletim sistemleri, ara katman yazılımları, veritabanları ve ERP sistemleri için destek ve yönetim sağlar. Bilgisayar altyapısı ekibini oluşturan üç grup şunlardır:

Son Kullanıcı Bilişimi
Veritabanı ve ERP Yönetimi
Sunucu ve Depolama Hizmetleri

Fintech mühendisleri, yalnızca tek bir konumda depolanan verilerle çalışmakla kalmaz, bu nedenle Fintech mühendislerinin farklı uzak ağlara yayılmış verilerle çalışmayı bilmeleri gerekir. Bazı müşterilerin dahili veya kurum içi uygulamaları tercih etme olasılığı vardır, bu durumda bilgi işlem altyapısına dayalı becerilere sahip olmak gerekir.

3- Açık Kaynak TeknolojisiFintech Mühendisliği Nedir?

Açık Kaynak Teknolojisi, CBS’de gelişen trendlerden biridir. Bir programı oluşturmak için kullanılan kaynak kodunun, halkın görüntülemesi, düzenlemesi ve yeniden tahsis etmesi için kolayca erişilebilir olduğu bir yazılımdır. Terimin kendisi, kolayca erişilebilen ve tasarımı kamuya açık olduğu için insanlar tarafından kolayca değiştirilebilen ve paylaşılabilen bir şeyi ifade eder. Bu nedenle, fintech mühendislerinin Android, WordPress, Linux gibi en yaygın açık kaynak teknolojilerinde rahat olmaları ve ayrıca kodu müşterilerinin ihtiyaçlarına göre nasıl ayarlayacaklarını bilmeleri çok önemlidir.

4- Sürekli Entegrasyon ve Sürekli Teslimat

Sürekli entegrasyon ve teslimat, uygulama geliştirme ekiplerinin daha düzenli ve sorumlu bir şekilde kod teslim etmelerini sağlayan bir kültürü, bir grup uygulamayı, bir dizi çalışma ilkesini sembolize eder. Sürekli entegrasyon ve teslimat, uygulama geliştirme ekibinin Sürekli entegrasyon ve teslimat boru hattını uygulaması için en iyi uygulamalardan biridir. Yazılım geliştirme ekibinin otomatik bir dağıtım adımında iş gereksinimlerine, güvenliğe ve kod kalitesine ulaşmaya önem vermesini sağladığı için çevik bir metodoloji olarak da kabul edilir.

Fintech mühendislerinin, kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaşabilecek ve değişiklikler yapıldığında işlevselliği asla düşürmeyecek kod yazma bilgisine sahip olmaları önemlidir.

5- Mikro Hizmetler

Bir sonraki yıkıcı teknoloji evrimi olarak kabul ediliyor. Kuruluşlara, yazılım geliştirme için çok daha gelişmiş ve daha hızlı bir şekilde uygulama oluşturmanın yenilikçi yollarını sunar. Mikro hizmetlerin amacı, kaliteli bir ürünü en kısa sürede teslim etmektir. Giderek daha fazla kuruluşun mikro hizmetleri uygulamasının nedeni budur. Bu da fintech sektöründeki işlerde mikro hizmet becerilerine olan talebi artırmaktadır. Bu nedenle, başarılı olmak için bir fintech mühendisinin çok boyutlu bir yaklaşım konusunda rahat olması gerekir. Başlangıçta, fintech mühendislerinin Spring Boot, Jersey, Swagger ve Drop wizard ile tanışması gerekir.

6- Yumuşak BecerilerFintech Mühendisliği Nedir?

Başarılı olmak için bir fintech mühendisi yalnızca teknik veya finansal becerilere odaklanamaz, bunun yerine fintech endüstrisinde uzun vadeli başarı elde etmek için fintech mühendislerinin sosyal becerilere de sahip olması gerekir.
Bir fintech mühendisinin sahip olması gereken sosyal beceri türleri şunlardır:

İnsan becerileri – Bu duygusal zeka, iletişim ve empatiyi içerir.

Yaratıcılık ve problem çözme becerileri- Bu, tanımlanamayan sorunlara yaratıcı çözümler bulmaya yardımcı olabilecek analitik ve eleştirel düşünme becerilerini içerir.

Uyarlanabilirlik ve Esneklik- Fintech mühendislerinin, fintech sektöründe meydana gelen hızlı değişikliklerle başarılı bir şekilde başa çıkabilmeleri için çevik ve esnek olmaları gerekir.

Kaynakça:

Forbes

Yazar: Tuncay Bayraktar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fintech Mühendisliği Nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin