1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Dünyanın En İyi 10 Silah Üreticisi Kimlerdir?

Dünyanın En İyi 10 Silah Üreticisi Kimlerdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Silahlar dünyadaki en iyi kendini savunma yöntemlerinden bazılarıdır. Evden orduya kadar, kendinizi korumak istiyorsanız, en popüler silahlardan daha fazlasına bakmak isteyeceksiniz. Belki güvenilir ateşli silahlar ve sağlam polimer istiyorsunuz. Belki de sadece ateşli silahlar endüstrisi hakkında nelerDünyanın En İyi 10 Silah Üreticisi Kimlerdir? öğrenebileceğinizi görmek istiyorsunuz. Bu, yepyeni olduğunuzda öğrenmek için kafa karıştırıcı bir hobi olabilir. Belki Ulusal Tüfek Birliği’nin söylediği bir şey size kendi Remington’unuzu almayı düşündürdü ya da belki sadece makineli tüfeklerin filmlerde havalı göründüğünü düşünüyorsunuz.

İşte Dünyanın En iyi 10 Silah Üreticisi

1. Glock Ges.m.b.H.

Glock kolayca gezegendeki en tanınmış silah üreticisidir. Silah dünyasının hamurudur. İsmi o kadar sık telaffuz edilir ki, daha iyi bilmeseniz Glock’un “tabanca” anlamına geldiğini düşünürsünüz.

Glock’un ürettiği tabancalar basit, sağlam ve güvenilirdir. Zorda kaldığınızda ya da ekstra özelliklerle uğraşmak istemediğinizde başvuracağınız türden bir tabancadır. Bu dayanıklılık ve sağlam yapı kalitesi, Glock’u dünyanın dört bir yanındaki orduların ve kolluk kuvvetlerinin markası haline getirmektedir.

Silahlarını basitleştirmeleriyle tanınırlar. Glock, en etkili parçalarına indirgenmiş bir silahtır. Parçalarını değiştirilebilir ve sağlam tutarlar. Çelik parçalar “Tenifer” ile işlenerek korozyona ve normal aşınma ve yıpranmaya karşı daha sert ve dayanıklı hale getirilmiştir. Bu silahlara iyi bakarsanız, temelde sonsuza kadar dayanırlar. Silahçılığın temellerini öğrenmek için mükemmeldirler ve içlerini ve dışlarını öğrenmeyi seveceğiniz türden silahlardır.

İsimleri ateşli silahlarla eşanlamlı olsa da, sadece ateşli silahlar üretmiyorlar. Sahra ve hayatta kalma bıçaklarının yanı sıra siper aletleri de üretiyorlar ve bu da onları kendilerini sık sık vahşi doğada bulan silahlı kuvvetler için tek durak noktası haline getiriyor.

2. Smith & Wesson

Smith & Wesson, Model 1 ile adını ilk kez duyurdu. Model 1, gevşek barut itici tüfek topları ve perküsyon kapakları yerine rimfire fişekleri kullanan ilk revolverdi. Dünyayı sonsuza dek değiştirdiğini söylemek abartı olmaz. Amerikan İç Savaşı sırasında tercih edilen ateşli silahlardan biriydi. Savaşın her iki tarafındaki askerler bu yenilikçi makine parçasını gördüler ve kendilerini savunmak için sürüler halinde satın aldılar. O zamandan beri Smith & Wesson tarih boyunca sürekli büyüdü ve değişti.

Bugün ünlü revolverlerinin yanı sıra tüfek ve tabanca üretimiyle de tanınıyorlar. Bu geçmiş ve onlarca yıllık deneyim, Smith & Wesson’un günümüzde silah üreten en güvenilir ve yenilikçi markalardan biri olduğu anlamına geliyor.

Güvenilirlikleri muhtemelen sadece Glock’unki ile rekabet etmektedir. Aslında, bir zamanlar Smith & Wesson Sigma serisi yüzünden yasal olarak karşı karşıya gelmişlerdi. Geri tepme ile çalışan yarı otomatik tabancalardan oluşan bu seri Glock’u o kadar çok tehdit etti ki, bir dava ve açıklanmayan bir uzlaşma ortaya çıktı.

3. Sturm, Ruger & Company, Inc.

İkinci Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre sonra kurulan Ruger, tüm dünyada adından söz ettirmiştir. .22 tabancaları ordular ve güvenlik operasyonları tarafından kullanılmaktadır. Ruger, nispeten kısa (en azından silah üreticileri tarihinde) ömrünün tamamı boyunca bir Amerikan şirketi olmuştur. Bill Ruger’in savaştan dönen bir denizciden Japon Nambu tabancasını almasından kısa bir süre sonra işe başladılar. İlk yarı otomatik tabancaları Alman 9mm Luger ve Amerikan Colt Woodsman’ın görünüşünü birleştirdi ve insanlar bu tabancayı o kadar çok sevdi ki bu onlara koca bir şirket kurmaları için sermaye sağladı.

Bu ivme GP100 ve Redhawk serisi gibi tanınmış yüksek kaliteli revolverlerine dönüştü. Ayrıca Ruger MKII ve Ruger MKIII ile yarı otomatik tabanca dünyasında da söz sahibidirler ve her ikisinin de soyu her şeyi başlatan o eritme potasına kadar uzanmaktadır.

4. Sig SauerDünyanın En İyi 10 Silah Üreticisi Kimlerdir?

1853’e doğru bir yolculuğa çıkarsanız, trenler için vagon ve vagonları bir araya getiren mütevazı bir sanayi tesisi bulacaksınız. Gelecekte, bir İsviçre ordusunun ihtiyacı olduğunu göreceklerdir. Üretim tesislerini yeniden konumlandırdılar ve İsviçre ordusuna satmak üzere birinci sınıf tüfekler üretmeye başladılar. Bu hamle, dünyanın en iyi silah üreticilerinden birinin hayatını başlattı.

Mütevazı tren vagonu başlangıçlarından uzaklaştıklarından beri Sig Sauer ateşli silahlar alanında dünya çapında bir güç merkezi haline geldi. Sig Sauer P226 Elite Platinum ve Sig Sauer 1911 Super Target gibi güzel ve güvenilir tabancalar üretiyorlar. Bu, eski vagon üreticilerinden bekleyebileceğiniz türden çok yönlü bir işçiliktir.

Ayrıca piyasadaki en iyi silahlardan bazılarını üretmenin ötesine geçtiler. Sig Sauer dürbünleri, cephaneleri ve havalı tabancaları da piyasadaki en iyi aksesuarlardan bazılarıdır. Havalı tabancaları, ağırlık ve estetikten tetik çekişine kadar tabancalarını mümkün olduğunca taklit edecek şekilde tasarlanmıştır. Hem genç silah sahiplerini hem de yetişkinleri eğitmek için harikadırlar ve havalı tabanca ile gerçek silah arasındaki farkları mümkün olduğunca azaltırlar.

5. Beretta

1980’lerde Birleşik Devletler Ordusu birincil tabancası olarak M9 adını verdikleri bir silah taşıyordu. Bu askeri tabanca Beretta tarafından geliştirilmiş ve üretilmiştir. Bu İtalyan şirketi tüm gezegendeki en eski silah üreticilerinden biridir. Beretta demir işleyerek işe başladı ve bugüne kadar demir işçiliği ruhunu canlı tuttuklarını iddia edebilirsiniz.
80’li yıllarda orduya M9’u sağlamaları, savaş dünyasına ilk girişleri değil. Beretta dünyadaki ilk hafif makineli tüfeklerden birinden sorumludur, kendi ordusuna tabanca sağlamış ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya için silah ürettikten sonra kısa bir süre baskı altında kalmıştır.

Beretta en çok çok çeşitli ateşli silahlar üretmesiyle tanınır. Yan yana, alt-üst ve yarı-otomatik av tüfekleri, tek başına onları haritaya koymaya yeterdi, ama onlar zorlamaya devam ediyorlar. Ayrıca ekspres, saldırı ve av tüfekleri, tek ve çift hareketli tabancalar ve yarı otomatik tabancalar da üretiyorlar. Sektörlerinde gerçekten ustalar.

6. Savage Silahları

Bu Amerikalı silah üreticisi, kaşif ve mucit Arthur Savage’ın çocuğudur. En çok Savage Model 99 levyeli tüfeği ile ünlüdür. Savage Arms’ın geçmişi oldukça geniştir. O ve oğlu yıllarca silahlar üzerinde deneyler yapmış ve teknolojiyi zorlamışlardır. Manivelalı tüfeklerde şarjörü namlunun altından kundağın içine taşıdılar ve başka denemeler yaptılar. Sonunda Model 99 ortaya çıktı ve yıllarca büyük av avcılarını büyüledi. Çekiçsiz tasarım ve döner şarjör daha önce görülmemiş bir şeydi ve çıkarılabilir şarjör gibi küçük iyileştirmelerle yaşlandıkça daha da iyi hale geldi.

Savage Arms, 2019 yılında kendi şirketine dönüşene kadar Vista Outdoor’un bir yan kuruluşuydu. Bu üreticinin yenilik, kalite ve İkinci Dünya Savaşı’nda İngiliz ordusunu destekleme konusunda uzun ve gururlu bir geçmişi vardır.

7. Mossberg

Mossberg, Eagle Pass, Teksas’ta faaliyet gösteren yenilikçi bir Amerikan yapımı üreticidir. Sadece Mossberg Plinkster, Mossberg 500 pompalı tüfek veya Mossberg 464 ile tanınmazlar. Ayrıca inanılmaz dürbünler ve diğer aksesuarlar da üretiyorlar. Göçmenler tarafından kurulan bu Amerikan markası Amerikan rüyasını yansıtıyor.

Oscar Frederick Mossberg İsveç’te doğdu, ancak Amerika’ya taşındı ve hayatını Fitchburg, Massachusetts’teki Iver Johnson Arms & Cycle Works’te kurmaya başladı. Orada bir yandan tabanca ve av tüfeği üretimini denetlerken bir yandan da öğrenebileceği her şeyi öğrenerek zamanını geçirdi. Hatta Iver Johnson emniyetli tabancasındaki kayış mandalı gibi kendi tasarım patentlerini bile verdi. Oscar Mossberg sonunda oğullarıyla birlikte evinin arkasındaki bir ahırda silah yapmaya başladığında ne yaptığını bildiğini söylemek yeterli olacaktır.

Mossberg’in hayatının sonlarına doğru kuzeye taşınacaklar ve kendi silah imalathanelerini kuracaklardı. New Haven’da küçük bir çatı katında çalışıyorlardı. Bu süre zarfında, şimdi iyi bilinen Brownie’yi geliştirdiler. Bu basit dört atışlı cep tabancası pek çok avcıyı iyi bir atışta kaybetmekten kurtaracak ve Mossberg ailesinin yoluna devam etmesini sağlayacaktı. Brownie olmadan, çok sevdiğimiz Mossberg’in pompalı tüfeğine ya da o küçük Mossberg Plinkster’ı vurmanın heyecanına sahip olamazsınız.

8. Springfield Armory, Inc.Dünyanın En İyi 10 Silah Üreticisi Kimlerdir?

Springfield Amory, dört kez American Rifleman’s Golden Bullseye Ödülü’nü kazanmıştır. Uzun süre dayanacak, düz ve doğru ateş edecek ve poligonda kullanması heyecan verici bir şey istiyorsanız, Springfield Armory’nin sunduklarını seveceksiniz.

Bob Reese esasen Springfield Armory’yi ölümden geri getirdi ve hepimiz onun çabaları için minnettar olmalıyız. Springfield Armory aslında 1777’den 1968’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üretim merkezinin adıydı. Birkaç yıl kapalı kaldıktan sonra Elmer C. Ballance kendi şirketi LH Manufacturing’i kurdu ve M14 tüfeğinin ilk sivil üreticisi olduktan sonra Springfield adını aldı. Sonunda şirket Bob Reese’in eline geçti ve kurucuların işçiliği ve güvenilirliği günümüze kadar geldi.

Bu üretici birçok savunma ve film bütçesinin merkezinde yer almaktadır. Eğer bir filmde “vay canına, bunu koleksiyonuma eklemek isterdim” diye düşünmenize neden olan bir silah gördüyseniz, muhtemelen bir Springfield’a bakıyordunuz. M1911, her silah sahibinin elinde tutmaktan gurur duyacağı güzel bir parçadır ve Springfield’ın her yıl yaptığı iş de tam olarak budur.

9. Heckler ve Koch

Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre sonra, bu Alman şirketi el değiştirdi ve makine aletleri, bisiklet parçaları ve dikiş makinelerinin yanı sıra çeşitli hassas parçalar üretmeye başladı. Sonunda, Almanya genelinde yeni bir piyade tüfeği için çağrı yapıldı. Heckler ve Koch, G3 muharebe tüfeğini sunarak duruma ayak uydurdu. Bu teklif sayesinde Alman Federal Ordusu’nun standart savaş tüfeği haline geldiler. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu onlar için büyük şeyler anlamına geliyordu.

Bugün Heckler ve Koch sadece askeri teçhizat üretmekten biraz uzaklaştı. Artık spor ve av silahları da üretiyorlar. Askeri ateşli silahlar için sözleşme üzerine sözleşme aldılar, bu da onları patentlerle dolu tuttu ve onlarca yıldır çeşitlendirme ve geliştirme alanı sağladı. Silahları zaman geçtikçe sadece daha iyi ve daha iyi hale geldi.

10. Winchester Repeating Arms Company

New Haven, Connecticut’ta faaliyet gösteren Winchester Repeating Arms Company, daha çok Winchester olarak bilinir. Winchester, iyi ve sağlam bir tüfek istediğinizde gideceğiniz yerdir. Tüfekler söz konusu olduğunda Winchester’ın akla gelmesi şaşırtıcı değildir.

Tüfekleri ve av tüfekleri oyundaki en iyilerden bazılarıdır. Bir sonraki tüfeğinizi nereden alacağınızı şaşırırsanız, profesyonellerden bir tane almayı deneyin. Mükemmel Smith and Wesson ile çok fazla kan bağları vardır. Aslında Horace Smith ve Daniel Wesson, Lewis Jenning’in “Volition Repeating Rifle “ın geliştirilmiş versiyonunu ve çılgınca ses çıkaran “Rocket Ball” mühimmatını elde etmekten sorumluydu.

Smith ve Wesson, daha sonra Winchester Repeating Arms Company adını alacak olan şirketten ayrıldıktan ve bir sürü tamirattan sonra, daha modern ve daha güçlü rimfire .44 Henry mermisini elde ettik. Burnunu taşa dayadı ve Smith ve Wesson’a bu ateşli silahlar oyununu kendisinin de oynayabileceğini gösterdi.

Yaklaşık elli yıl önce av tüfekleri için popüler şok tüplerine öncülük ettiler ve bugün piyasadaki en iyi mermi ve saçmalardan bazılarını üretiyorlar.

Kaynakıa:
BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünyanın En İyi 10 Silah Üreticisi Kimlerdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin