1. Haberler
  2. Kadın
  3. Türk Mitolojisinin Ata Binen Ve Silah Kullanan Korkunç Vampiri

Türk Mitolojisinin Ata Binen Ve Silah Kullanan Korkunç Vampiri

Türk Mitolojisinin Ata Binen Ve Silah Kullanan Korkunç Vampiri: Meçkey
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzden uzun zaman önce yaşayan insan topluluklarına ait mitolojiler onların yaşam biçimleri, düşünce ve inanç sistemleri hakkında önemli ayrıntılar, paha biçilmez bilgiler barındırıyor. Bununla birlikte kadim mitolojiler dikkatli bir şekilde incelendiğinde iyilik ve kötülüğün, tanrıların ve korkunç canavarların bir arada var olduğu görülüyor. Elbette köklü bir geçmişe sahip olan Türk mitolojisinde de bu durum açık bir şekilde gözlenebiliyor. Yani Türk mitolojisi de tanrılar ve iyi ruhlar kadar korkunç canavarlara ve tehlikeli ruhlara ev sahipliği yapıyor. İşte onlardan en dikkat çekeni ve belki de en korkunç olanı ise Meçkey adı verilen kötücül varlık.

Meçik ve İlgeç gibi isimlerle de anılan bu tuhaf yaratık Batı kültüründen aşina olduğumuz vampirlere bir hayli benziyor. Ancak sahip oldukları bazı güçler ve tüyler ürperten görünümleri Türk mitolojisinin kanla beslenen bu yaratıklarını Batı’nın şık vampirlerinden çok daha korkutucu hale getiriyor! Gelin, kadim Türk mitolojisinin en korkunç vampiri Meçkey nedir, birlikte bakalım.

İlginizi çekebilir:

Umay’dan Kayra Han’a: Türk Mitolojisinde Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratılış Hikayeleri

Türk Mitolojisinde Kötülüğün Efendisi: Yeraltı Tanrısı Erlik Han

İyi ve kötü, tanrılar ve korkunç canavarlar, Türk mitolojisinde de diğer mitolojilerde olduğu gibi bir arada yer alıyor

Çoğunlukla Batı kültüründen aşina olduğumuz vampirler ise Türk mitolojisindeki en kötü yaratıklardan biri

Albastı

Türk mitolojisinde Obur, Yalmavuz ve Albastı gibi her biri farklı özelliklere ve görünüşe sahip çok sayıda vampir var. İşte Meçkey isimli korkunç yaratık da kadim mitolojideki vampirlerden biri.

İlgeç ve Meçik gibi isimlerle de anılan Meçkeyler, temel özellikleri bakımından Batı kültüründeki vampirlere bir hayli benziyor

meçkey

Çünkü bu tuhaf yaratıkların temel besin maddesi, insan kanı! Ancak diğer özellikleri Meçkeyleri Batı’nın şık vampirlerinden çok daha korkutucu hale getiriyor!

meçkey

Mitolojiye göre hayatta olduğu zaman kötülükler yapan ve özellikle de cinayet işleyen insanlar, öldükten sonra ölüler diyarından kovuluyor ve bir Meçkey olarak diriliyor!

meçkey

İnsanların kanı ve iç organlarıyla beslenen Meçkeyler genellikle yaşlı bir kadın gibi görünüyor. Mezarlıklar ve ormanlık alanlar ise Meçkeylerin doğal avlanma alanları. Bununla birlikte kendilerini gizlemek konusunda oldukça mahir olan bu yaratıklar insanların arasında da rahat bir şekilde dolaşabiliyor. Bu sayede diledikleri insanları kaçırabiliyorlar veya insanlara saldırabiliyorlar!

Meçkeylerin, mitolojinin en korkunç ve tehlikeli yaratıkları içerisinde yer almasına sebep olan özellikleri yalnızca insanların kanı ve iç organlarıyla beslenmeleri değil

Bu kötücül varlıklar at binmek ve silah kullanabilmek gibi yetenekler de sahip. Hedefindeki insanların bedenini ele geçirmek de Meçkeylerin sahip olduğu ilginç özelliklerden biri. Ayrıca bu kan emici yaratıkların salgın hastalıklar yaydığına da inanılıyor!

Meçkeyler hakkındaki bir başka anlatı ise onların öldükten sonra dirilen, bedensel varlığa sahip yaratıklar olmadığını ileri sürüyor

meçkey

Bu anlatıya göre yaşayanlar dünyasına geri dönen şey ölen kişinin deforme olmuş bedeni değil, ruhu. Öte yandan bu anlatıda Meçkeylerden gündüzleri tehlikesiz ancak geceleri insanları avlayan kötücül varlıklar olarak söz ediliyor.

İnanışa göre Meçkeyleri sıradan insanlarda ayırmak hiç kolay değil

meçkey

Çünkü bazı anlatılarda bu yaratıkların istediği canlının kılığına girmek gibi bir yeteneğe sahip olduğundan bahsediliyor. Bu nedenle de Meçkey, Türk mitolojisindeki en tehlikeli kötü varlıklardan biri olarak kabul ediliyor.

Buna karşın mitolojiye göre Meçkeylerden kurtulmak mümkün! Bunun için ise yaşadığı dönemdeki kötülükleri nedeniyle Meçkey olarak dirileceğinden şüphe duyulan bir kişinin başı ile bedeninin farklı yerlere gömülmesi gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk Mitolojisinin Ata Binen Ve Silah Kullanan Korkunç Vampiri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin