1. Haberler
  2. Biyografi
  3. Max Ernst Kimdir?

Max Ernst Kimdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu önemli sanatçı özellikle dadaizm ve gerçek üstü sanat akımının en önemli temsilcileri arasında yer alır. Pek çok sanat tarzı ile ilgilenmiştir. Bu sanat dalları şairlik, grafik sanatçılığı, ressamlık ve heykeltıraşlık olmuştur. Max Ernst daha çok gerçek ile hayali iç içe geçirerek bu tarzda eserler ortaya koymayı tercih etmiştir. Özellikle doğa, kuşlar, ağaçlar ve böcekler ile ilgili konularda boyut kazandıran eserler ortaya koymuştur. Resimlerinde en çok yer verdiği canlılar kuşlar ve bunları takip eden ise ormanlardır. Doğa ile ilgili şeylere ayrı bir merakı ve ilgili bulunur. Bunu sebebi ise oldukça etkileyicidir. Çok sevdiği kuşunu bir sabah uyandığında odasında ölü bir şekilde bulmuştur. Fakat aynı gün içinde bir müjde de yaşamıştır. Kuşunun öldüğü gün kız kardeşi dünyaya gelmiştir. Bu doğrultuda kuşlara çok fazla ilgi duymaya ve insanların hayatlarını değiştirebildiklerine inanmaya başlamıştır. En büyük buluşlardan biri olan frotaj tekniğini bu önemli sanatçı 1926 yılında bulmuştur.

Max Ernst’ın HayatıMax Ernst Kimdir?

Alman olan Max Ernst 1891 yılında dünyaya gelmiştir. Alman bir ailenin 6. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası sağır ve dilsizler okulunda bir resim öğretmeni olduğu için sanatçı bir aileye doğmuştur. En büyük şanslarından birinin bu aileye doğduğu olduğunu pek çok defa ifade etmiştir. 1909 yılında üniversite eğitimine başlamıştır. Üniversite hayatında sanat, bilim, edebiyat ve felsefe üzerine eğitimler almıştır. Disiplinli bir çalışma düzeni olduğundan dolayı her dalda büyük bir başarı yakalamayı başarmıştır. Psikiyatr olarak yoluna devam etmiştir. Bir gün zihinsel engellileri ziyarete gitmiştir. Bu ziyareti sırasında sanatını gösterip herkesi etkisi altına almayı başarmıştır. 1914 yılında ise çalışmalarını tamamlamıştır. Daha sonra ise 1. Dünya Savaşı sırasında savaşa katılmış ve hem doğu hem de batı cephesinde savaşmıştır. Savaştan sonra ise Münih’e geçerek burada sürrealizm üzerine derin araştırmalara girmiştir. Bu araştırmalar sonucu sanat anlayışını bu yönde değiştirerek bu tarzda eserler vermiştir.

Max Ernst Sanatında Kolajresim

Resim alanında çok başarılı olan Max Ernst sanatında kolajresim alanında da çok büyük bir başarı yakalamış çok önemli bir sanatçıdır. Sanata atılışının ve sanat üzerine kendini geliştirmesinin ilk aşaması kolajresim olmuştur. Kendine özgü çok farklı ve güzel eserler çıkararak herkes tarafından küçük yaşında büyük başarılar yakalamıştır. Kendisine özgü bir teknik olan buluntu tekniğini çok güzel bir şekilde resme meç etmiştir. Gerek nesneleri gerek imgeleri ve gerekse kullandığı renkler ile çok beğeni toplamıştır. Sanata giriş aşaması olan kolajresim onun yükselmesi ve tanınması için atılan ilk adımdır. Yaptığı resimler ile bilinçaltına yerleşen duygu ya da düşünceleri dışa vurumu sağlayan ya da kişiyi geçmişteki bir olaya sürükleyen imgeler ve nesneler seçmiştir. Hayatında pek çok kapının açılmasına imkân sağlayan sanat dalı kolajresim olmuştur. Daha sonra ise frotajı ilk keşfeden sanatçı olma özelliği ile tanındı. Sanatçının hem tekniği hem de sanat tarzı pek çok kişinin örnek alacağı bir sanatçı olmasına sebep olmuştur. Kendisi de pek çok sanatçıdan etkilenmiş fakat sanat eserlerinde bu etkiyi hiçbir zaman belli etmemiştir.

Kaynakça:
https://en.wikipedia.org/wiki/Max_Ernst

Yazar: Can Baskın

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Max Ernst Kimdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin