1. Haberler
  2. Biyografi
  3. Kayıp Nesil ve Bu Devri Anlatan Yazarlar

Kayıp Nesil ve Bu Devri Anlatan Yazarlar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birinci Dünya Savaşı, genç nesillerin tamamını etkileyen yeni savaş yöntemleriyle modern bir savaş çağını başlattı. Birinci Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkan yeni teknoloji, o andan itibaren savaşların yapılma biçimini şekillendirdi. İlk kez tanklar, uçaklar ve makineli tüfekler savaş alanına çıktı. Bu yeni teknolojiler, hem savaşın nasıl yapıldığı hem de savaşın insanları nasıl etkilediği açısından savaşın etkilerini büyüttü. Birinci Dünya Savaşı, 37 milyondan fazla kayıpla, kaybedilen canlar açısından dünya üzerinde yıkıcı bir etki yarattı.
Kayıp Nesil ve Bu Devri Anlatan YazarlarSavaştan en çok etkilenen ülkeler tüm erkek köylerini kaybetti. Eve gelenler, savaş deneyimlerinden derinden etkilendi. İnsanlığın beklentileri hakkında alaycı düşünerek, büyüklerinin değerlerine isyan ettiler, namus yerine ahlaksızlık, ideoloji yerine hazcılık arayışı içine girdiler.1883-1900 yılları arasında doğan ve bu dönemde reşit olan nesil, Kayıp Nesil olarak tanındı. Kayıp Kuşak ifadesi de bu dönemin edebi manzarasını tanımlamak için kullanılır. Çünkü savaştan sonra Amerikalı yazarlar kendilerini kaybolmuş ve amaçsız hissettiler. 1920’lerde birçoğu evlerinde geleneklerinden kaçmak için Paris’e akın ettiler. Bu gurbetçiler, zamanın ruhunu yakalamayı başardılar.
Kayıp Kuşak terimi, Birinci Dünya Savaşı sırasında veya hemen sonrasında yetişkinliğe ulaşan nesli ifade eder. Nüfus bilimciler genellikle 1883’ten 1900’e kuşağın doğum yılı aralığı olarak kabul ederler. Kayıp Nesil 1. Dünya Savaşı sırasında veya hemen sonrasında yetişkinliğe ulaşan nesildir ve savaşın dehşetinden hayal kırıklığına uğramışlar, eski neslin geleneklerini reddetmişlerdir.
Bu neslin mücadeleleri Ernest Hemingway, Gertrude Stein, F. Scott Fitzgerald ve TS Eliot gibi bir grup ünlü Amerikalı yazar ve şairin eserlerinde karakterize edilmiştir. Kayıp Neslin ortak özellikleri arasında çöküş, çarpık Amerikan Rüyası vizyonları ve cinsiyet karmaşası vardır. Savaş sırasında bu kadar büyük ölçekte anlamsız ölüme tanık olduktan sonra, neslin pek çok üyesi daha geleneksel uygun davranış, ahlak ve cinsiyet rolleri fikirlerini reddetmiştir. Genellikle kişisel servetin hazcı birikimine odaklanarak amaçsızca, hatta umursamazca hareket etme eğilimleri nedeniyle kayıp olarak değerlendirilmişlerdir.
Literatürde terim aynı zamanda Ernest Hemingway, Gertrude Stein , F. Scott Fitzgerald ve TS Eliot gibi tanınmış Amerikalı yazar ve şairlerden oluşan bir gruba da gönderme yapmaktadır. Terimin, romancı Gertrude Stein tarafından tanık olunan ve Fransız bir garaj sahibinin genç çalışanına alaycı bir şekilde “Hepiniz kayıp bir nesilsiniz” dediği gerçek bir sözlü atışmadan geldiğine inanılmaktadır. Stein, bu ifadeyi, 1926 tarihli klasik romanı The Sun also Rises’ta bir epigrafi olarak kullandığında bu terimi popüler hale getiren meslektaşı ve öğrencisi Ernest Hemingway’e tekrarlamıştır. The Hemingway Project için bir röportajda, Lost Generation yazarları hakkında birkaç kitabın yazarı Kirk Curnutt, kendi hayatlarının mitolojik versiyonlarını ifade ettiklerini öne sürmüşlerdir.
Curnutt’e göre bu nesil kuşaksal bir ihlalin ürünleri olduklarına ikna olmakta ve çevrelerindeki dünyadaki yenilik deneyimini yakalamak istemişlerdir. Bu nedenle, yabancılaşma, içki içme, boşanma, seks gibi istikrarsız adetler ve cinsiyet değiştirme gibi alışılmadık farklı öz kimlikler hakkında yazma eğiliminde olmuşlardır.

Büyük Amerikan Rüyasının Yanılgısı

Kayıp Nesil ve Bu Devri Anlatan YazarlarKayıp Neslin üyeleri, Amerikan rüyası fikrini büyük bir aldatma olarak görmüüşlerdir. Hikayenin anlatıcısı Nick Carraway, Gatsby’nin büyük servetinin büyük bir sefaletle ödendiğini fark ettiğinden, The Great Gatsby’de bu önemli bir tema haline gelmiştir. Fitzgerald’a göre, Amerikan rüyasının geleneksel vizyonu bu sıkı çalışmanın başarıya götürdüğü yozlaşmışlıktır. Kayıp Nesil’e göre, rüyayı yaşamak artık sadece kendi kendine yeten bir yaşam inşa etmek değil, gerekli olan her şekilde şaşırtıcı derecede zengin olmaktı.

Cinsiyet Eğilme ve İktidarsızlık

Pek çok genç adam, savaşın insanlık dışı bir hayatta kalma mücadelesinden çok daha şövalye ve hatta göz alıcı bir eğlence olduğuna inanan Birinci Dünya Savaşı’na hevesle girmiştir. Bununla birlikte, yaşadıkları gerçeklik, 6 milyon sivil de dahil olmak üzere 18 milyondan fazla insanın acımasız katliamıdır. Bu durum geleneksel erkeklik imajlarını ve toplumdaki farklı kadın ve erkek rollerine ilişkin algılarını paramparça etmiştir.
Savaş yaraları yüzünden iktidarsız kalan Hemingway’in The Sun also Rises’ın anlatıcısı ve ana karakteri Jake, cinsel açıdan saldırgan ve rastgele bir kadın olan sevgilisi Brett’in kontrol etme çabası içinde olan erkeklerden biri olmaya çalışan erkek gibi davrandığını anlatmaktadır. Yani anlattığı cinsel partnerlerinin hayatlarıdır. TS Eliot’un ironik başlıklı J. Alfred Prufrock’un Aşk Şarkısı adlı şiirinde Prufrock , iğdiş duygularından duyduğu utancın onu cinsel olarak nasıl hayal kırıklığına uğrattığını ve şiirin adı bilinmeyen kadın alıcılarına olan aşkını ilan edemediğinden yakınmaktadır.
Fitzgerald’ın The Great Gatsby adlı kitabının ilk bölümünde, Gatsby’nin kupa kız arkadaşı Daisy, yeni doğan kızının geleceği hakkında çarpıcı bir vizyon sünmektedir. Bugünün feminist hareketinde hala yankılanan bir temada, Daisy’nin sözleri Fitzgerald’ın kendi neslinin kadınlarda zekâyı büyük ölçüde değersizleştiren bir toplum yarattığı fikrini ifade etmektedir. Eski kuşak uysal ve itaatkâr kadınlara değer verirken, Kayıp Kuşak, bir kadının başarısının anahtarı olarak akılsız haz aramayı kabul etmiştir. Daisy, neslinin toplumsal cinsiyet rollerine bakışından şikâyet ediyor gibi görünse de, acımasız Gatsby’ye olan gerçek aşkının geriliminden kaçınmak için eğlenceli bir kız gibi davranarak onlara uymaktadır.

İmkansız Bir Geleceğe Olan İnanç

Kayıp Nesil ve Bu Devri Anlatan YazarlarKayıp Nesil’in çoğu, savaşın dehşetiyle başa çıkamayan ya da çıkmaya isteksiz olan, gelecek için inanılmaz derecede gerçekçi olmayan umutlar yaratmıştır. Bu, The Great Gatsby’nin son satırlarında en iyi şekilde anlatılmaktadır, anlatıcı Nick, Gatsby’nin onu her zaman olduğu gibi görmesini engelleyen idealize edilmiş Daisy vizyonunu açığa çıkarmaktadır. Pasajdaki yeşil ışık, Fitzgerald’ın bizden uzaklaşırken bile inanmaya devam ettiği mükemmel gelecekler metaforudur. Diğer bir deyişle, aksi yöndeki ezici kanıtlara rağmen, Kayıp Kuşak güzel bir gün hayallerinin gerçekleşeceğine inanmaya devam etmektedir.

Yeni Bir Kayıp Nesil mi Doğuyor?

Doğası gereği, tüm savaşlar kayıp ve kurtulan kitleler yaratır. Geri dönen savaş gazileri, geleneksel olarak intihar nedeniyle ölmüş ve genel nüfustan çok daha yüksek oranlarda travma sonrası stres bozukluğundan (TSSB) mustarip olmuşlardır. Körfez Savaşı’nın geri dönen gazileri ve Afganistan ve Irak’taki savaşlar daha da yüksek risk altındadır. ABD Gaziler İşleri Bakanlığı’nın 2016 tarihli bir raporuna göre, bu gazilerin günde ortalama 20’si intihar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.
Bu modern savaşlar modern bir kayıp nesil yaratıyor olabilir mi? Zihinsel yaralar genellikle fiziksel travmadan daha ciddi ve tedavisi çok daha zor olduğundan, birçok savaş gazisi sivil toplumla yeniden bütünleşmek için mücadele etmektedir RAND Corporation’un yayınladığı bir rapor, geri dönen gazilerin yaklaşık% 20’sinin PTSD’ye sahip olduğunu veya geliştireceğini tahmin etmektedir.

Kaynakça:
https://people.howstuffworks.com/culture-traditions/generation-gaps/lost-generation.htm
https://www.ldoceonline.com/dictionary/lost-generation
https://www.thoughtco.com/the-lost-generation-4159302

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kayıp Nesil ve Bu Devri Anlatan Yazarlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin