1. Haberler
  2. Biyografi
  3. Joe Biden Kimdir?

Joe Biden Kimdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1942 doğumludur. Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri başkanıdır. Ayrıca 2008-2016 yılları arasında Barack Obama’nın başkan yardımcısı olarak görev yaptı.Joe Biden Kimdir?

Joe Biden Kimdir?

Joe Biden, siyasete dönmeden önce kısa bir süre avukat olarak çalıştı. Tarihin en genç beşinci ABD senatörü ve Delaware’in en uzun süre görev yapan senatörü oldu. 2008 başkanlık kampanyası hiçbir zaman ivme kazanmadı, ancak Demokrat adayı Barack Obama onu aday arkadaşı olarak seçti ve Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin 47. başkan yardımcısı olarak iki dönem hizmet etmeye devam etti. 2017’de, yönetiminin kapanışında Obama, Biden’a Başkanlık Özgürlük Madalyası verdi. İki yıl sonra Biden, ABD başkanlığı için kampanyasını başlattı ve ABD’nin 46. başkanı seçildi.

İlk Yıllar

20 Kasım 1942’de doğan Biden, ülkedeki en yüksek siyasi makamlardan birine ulaşmadan çok önce, kuzeydoğu Pennsylvania’daki mavi yakalı Scranton şehrinde büyüdü. Babası Joseph Biden Sr., fırın temizleyicisi ve kullanılmış araba satıcısı olarak çalıştı. Annesi Catherine Eugenia “Jean” Finnegan’dı.

Biden, anne ve babasına ona dayanıklılık, sıkı çalışma ve azim aşıladığı için teşekkür ediyor. Babasının sık sık “Şampiyon, bir adamın ölçüsü ne kadar yere yığıldığı değil, ne kadar çabuk kalktığıdır” dediğini hatırlıyor. Ayrıca mahalledeki daha büyük çocuklardan biri tarafından zorbalığa uğradığı için eve somurtkan bir şekilde geldiğinde annesinin ona “Burunlarını kana bula ki ertesi gün sokakta yürüyebilesin!” derdi.

Biden, Scranton’daki St. Paul İlkokuluna gitti. 1955’te, o 13 yaşındayken, aile, öncelikle yakındaki DuPont kimya şirketi tarafından sürdürülen, hızla büyüyen bir orta sınıf topluluğu olan Mayfield, Delaware’e taşındı.

Çocukken, Biden kekemeliği ile mücadele etti ve çocuklar onunla alay etmek için ona “Dash” ve “Joe Impedimenta” dedi. Sonunda, uzun şiir pasajlarını ezberleyerek ve aynanın önünde yüksek sesle okuyarak konuşma engelinin üstesinden geldi.

Biden, prestijli Archmere Akademisi’ne kabul edilene kadar St. Helena Okulu’na devam etti. Ailesinin öğrenim ücretini karşılamasına yardımcı olmak için okul pencerelerini yıkayarak ve bahçeleri temizleyerek çalışmak zorunda olmasına rağmen, Biden uzun zamandır “en derin arzumun nesnesi Oz’um” olarak adlandırdığı okula gitmeyi hayal ediyordu. Archmere’de Biden sağlam bir öğrenciydi ve küçük boyutuna rağmen futbol takımında göze çarpan bir alıcıydı. “Sıska bir çocuktu,” diye hatırladı koçu, “ama koç olarak 16 yıl boyunca sahip olduğum en iyi pas alıcılardan biriydi.” Biden, 1961’de Archmere’den mezun oldu.

Kolej, Evlilik ve Hukuk Okulu

Biden, tarih ve siyaset bilimi okuduğu ve futbol oynadığı yakınındaki Delaware Üniversitesi’ne gitti. Daha sonra, üniversitedeki ilk iki yılını akademisyenlerden çok futbol, ​​kızlar ve partilerle ilgilenerek geçirdiğini kabul edecekti. Ama aynı zamanda, bu yıllarda, kısmen John F. Kennedy’nin 1961’de ilham verici göreve başlamasıyla teşvik edilen siyasete de keskin bir ilgi geliştirdi.

Biden, üçüncü yılında Bahamalar’a bir bahar tatili gezisinde, Neilia Hunter adında bir Syracuse Üniversitesi öğrencisiyle tanıştı ve kendi sözleriyle, “ilk görüşte teneke bardağa aşık oldu”. Yeni aşkından cesaret alarak kendini çalışmalarına daha fazla adadı ve 1965’te Delaware’den mezun olduktan sonra Syracuse Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kabul edildi. Biden ve Hunter ertesi yıl 1966’da evlendi.

Biden en iyi ihtimalle vasat bir hukuk öğrencisiydi. Syracuse’daki ilk yılında, bir hukuk inceleme makalesine atıf yapmadığı için sınıfta kaldı. Kazara bir gözden kaçırma olduğunu iddia etmesine rağmen, olay kariyerinin ilerleyen dönemlerinde onu rahatsız edecekti.

Joe Biden Kimdir?Erken Siyasi Kariyer

1968’de hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra Biden, bir hukuk firmasında çalışmaya başlamak için Wilmington, Delaware’e taşındı. Ayrıca Demokrat Parti’nin aktif bir üyesi oldu ve 1970’de New Castle İlçe Meclisine seçildi. Meclis üyesi olarak görev yaparken, 1971’de Biden kendi hukuk firmasını kurdu.

Biden’ın giderek yoğunlaşan profesyonel yaşamına ek olarak, üç çocuğu vardı: Joseph “Beau” (1969 doğumlu), Robert “Hunter” (1970 doğumlu) ve Naomi “Amy” (1971 doğumlu). Biden, o zamanki hayatı hakkında “Her şey beklediğimden daha hızlı oluyordu” dedi.

1972’de Delaware Demokrat Partisi, 29 yaşındaki Biden’ı Amerika Birleşik Devletleri Senatosu için popüler Cumhuriyetçi görevdeki J. Caleb Boggs’a karşı yarışmaya teşvik etti. Çok az kişi şansı olduğunu düşünse de Biden, çoğunlukla aile üyeleri tarafından düzenlenen yorulmak bilmeyen bir kampanya yürüttü. Kız kardeşi Valerie Biden Owens, kampanya yöneticisi olarak görev yaptı ve her iki ebeveyni de her gün kampanya yürüttü. O Kasım, yoğun bir katılımın olduğu sıkı bir yarışta Biden, ülke tarihinde seçilen beşinci en genç ABD senatörü olmak için üzücü bir zafer kazandı.

Aile Trajedisi

Biden’ın en çılgın hayalleri gerçek oluyormuş gibi göründüğü gibi, yıkıcı bir trajediyle sarsıldı. 1972’de Noel’den bir hafta önce, Biden’ın karısı ve üç çocuğu, Noel ağacı için alışveriş yaparken korkunç bir araba kazası geçirdi. Kaza, karısını ve kızını öldürdü ve iki oğulları Beau ve Hunter’ı ağır şekilde yaraladı. Biden teselli edilemezdi ve hatta intihar etmeyi bile denedi. “Umutsuzluğun insanları nasıl sadece para kazanmaya yönlendirdiğini; intiharın nasıl sadece bir seçenek değil, rasyonel bir seçenek olduğunu anlamaya başladım… Tanrı’nın bana korkunç bir oyun oynadığını hissettim ve kızgındım.”

Yine de, ailesinin teşvikiyle Biden, Delaware halkını Senato’da temsil etme taahhüdünü yerine getirmeye karar verdi. Washington’daki yeni senatörler için yemin törenini atladı ve bunun yerine oğullarının hastane odasındayken görev yemini etti. Biden, oğullarıyla olabildiğince fazla zaman geçirmek için, Senato’daki tüm uzun görev süresi boyunca sürdürdüğü bir uygulama olan Amtrak treniyle her gün Washington’a gidip gelerek Wilmington’da yaşamaya devam etmeye karar verdi.

Senato Yılları

1973’ten 2009’a kadar Biden, seçkin bir Senato kariyerine hizmet etti. Senato’da bulunduğu süre boyunca Biden, önde gelen dış politika uzmanlarından biri olarak saygı kazandı ve birkaç yıl Dış İlişkiler Komitesi’nin başkanlığını yaptı. Birçok dış politika pozisyonu, Sovyetler Birliği ile stratejik silah sınırlamasını savunmak, Balkanlar’da barış ve istikrarı teşvik etmek, NATO’yu eski Sovyet bloğu ülkelerini kapsayacak şekilde genişletmek ve Birinci Körfez Savaşı’na karşı çıkmaktı. Daha sonraki yıllarda, Darfur’daki soykırımı sona erdirmek için Amerikan eylemi çağrısında bulundu ve Başkan George W. Bush’un Irak Savaşı’nı ele alış biçimine, özellikle 2007’deki asker artışına karşı çıktı.

Dış politikaya ek olarak, Biden daha sert suç yasalarının açık sözlü bir savunucusuydu. 1987’de, Yüksek Mahkeme adayı Robert Bork’un onay alamaması, büyük ölçüde, o zamanlar Senato Yargı Komitesi başkanı olan Biden’ın sert sorgulamasına bağlandı. 1994 yılında Biden, 100.000 polis memuru eklemek ve bir dizi suç için cezaları artırmak için Şiddet Suçlarının Kontrolü ve Kolluk Yasası’na sponsor oldu.

Başkanlık Tutkuları

1987’de kendisini Washington’un en önde gelen Demokrat milletvekillerinden biri olarak kabul eden Biden, ABD başkanlığına aday olmaya karar verdi. Bununla birlikte, bir konuşmanın bir kısmını intihal ettiğine dair raporların ortaya çıkmasından sonra Demokratik birincilden ayrıldı. Biden, kampanya sırasında şiddetli baş ağrıları çekiyordu ve 1988’de bıraktıktan kısa bir süre sonra doktorlar, yaşamı tehdit eden iki beyin anevrizması olduğunu keşfetti. Bunu takip eden beyin ameliyatından kaynaklanan komplikasyonlar, akciğerlerinde kan pıhtılarına yol açtı ve bu da başka bir ameliyat geçirmesine neden oldu. Her zaman esnek olan Biden, yedi aylık bir iyileşme döneminden sonra Senato’ya döndü.

ABD Başkan Yardımcısı

2007’de, ilk başarısız başkanlık teklifinden 20 yıl sonra, Biden bir kez daha ABD başkanlığına aday olmaya karar verdi. Bununla birlikte, Senato’daki uzun yıllara dayanan tecrübesine rağmen, Biden’ın kampanyası, Hillary Clinton ve Barack Obama’nın egemen olduğu bir alanda çok fazla ivme yaratamadı. Biden, kritik Iowa kurultaylarında oyların yüzde birinden azını aldıktan sonra ayrıldı.

Ancak birkaç ay sonra, Clinton’a karşı zorlu bir kampanyanın ardından Demokrat adaylığını güvence altına alan Obama, Biden’ı aday arkadaşı olarak seçti. İşçi sınıfı kökleriyle Biden, Obama kampanyasının ekonomik toparlanma mesajını Ohio ve Pennsylvania gibi değişken eyaletler için hayati önem taşıyan mavi yakalı seçmenlere iletmesine yardımcı oldu.

2 Kasım 2008’de Barack Obama ve Joe Biden, Arizona Senatörü John McCain ve Alaska Valisi Sarah Palin’in Cumhuriyetçi biletini ikna edici bir şekilde yendiler. 20 Ocak 2009’da Obama 44. ABD başkanı olarak yemin etti ve Biden 47. başkan yardımcısı oldu.

Biden çoğunlukla cumhurbaşkanının perde arkası danışmanı rolünde görev yaparken, özellikle Irak ve Afganistan ile ilgili federal politikaların oluşturulmasında aktif rol aldı. 2010 yılında, başkan yardımcısı, Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya Federasyonu arasında Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması’nın güvenli geçişine yardımcı olmak için köklü Senato bağlantılarını kullandı.

Biden, Obama Yönetiminde çok önemli bir rol oynama fırsatının tadını çıkarmış görünüyordu. 2008 seçimlerinin ardından, “Bu tarihi bir andır. Kariyerime medeni haklar için savaşmaya başladım ve hem Amerikan tarihinde hem de en iyi insanların, en iyi fikirlerin, nasıl olabileceği bir anın parçası olmak için başladım. Yeni bir Amerika, yeni bir Amerika’nın yansımasıdır.”

Yeniden Seçim ve İkinci Dönem

2012’de yeniden seçilmek için yarışan Obama-Biden ekibi, Massachusetts’in eski valisi Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney ve Romney’nin başkan yardımcısı yardımcısı Wisconsin’den ABD Temsilcisi Paul Ryan ile karşı karşıya kaldı. Obama, 2012 seçimlerinde Romney’i yenerek ikinci bir başkan, Biden ise başkan yardımcısı olarak bir dönem daha kazandı. Başkan Obama, seçim oylarının yaklaşık yüzde 60’ını aldı ve halk oylamasını 1 milyondan fazla oy ile kazandı.

O yılın ilerleyen saatlerinde Biden, ne kadar etkili bir başkan yardımcısı olabileceğini gösterdi. Mali uçurum krizinden kaçınmak için vergi artışları ve harcama kesintileri konusunda iki taraflı bir anlaşmaya varılmasında etkili oldu. Yaklaşan bir son teslim tarihi ile Biden, Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell ile bir anlaşma yapmayı başardı . 1 Ocak 2013’te, mali uçurum tasarısı aylarca süren zorlu müzakerelerin ardından Senato’dan geçti. Temsilciler Meclisi o gün daha sonra onayladı.

Bu süre zarfında Biden, silah kontrolü konusundaki ulusal tartışmada da önde gelen bir isim oldu. O Aralık ayında Connecticut’ta Newtown’daki bir ilkokulda okul saldırısının ardından konuyla ilgili özel bir görev gücünün başına geçmek üzere seçildi. Biden, Ocak 2013’te Başkan Obama’ya ülke çapında silah şiddetini azaltmak için çözümler sundu. Diğer tavsiyelerin yanı sıra yürütme emri yetkisini kullanarak başkanın bu konuda gerçekleştirebileceği 19 eylemin hazırlanmasına yardımcı oldu.

Kişisel Yaşam ve Başkan Yardımcılığı Sonrası

Biden, 1977’den beri ikinci karısı Jill Biden ile evli. Çiftin kızı Ashley 1981’de doğdu. Biden, 30 Mayıs 2015’te oğlu Beau’nun 46 yaşında bir savaştan sonra ölmesiyle başka bir kişisel kayıp yaşadı. Beyin kanseri. Biden, oğlu hakkında yaptığı açıklamada, “Beau Biden, oldukça basit bir şekilde, herhangi birimizin tanıdığı en iyi adamdı” dedi.

Bu trajedinin ardından Biden, cumhurbaşkanlığı adaylığını düşündü, ancak 2016 Demokratik adaylığını aramayacağını açıkladığı Ekim 2015’te spekülasyonları sona erdirdi. Yanında eşi Jill ve Başkan Obama ile Beyaz Saray Gül Bahçesi’nde Biden, karar verme sürecinde oğlunun son ölümüne atıfta bulunarak açıklamasını yaptı: “Ailem ve ben yas sürecinde çalıştıkça, dedim ki Diğerlerine defalarca söylediğim şey boyunca, sürecin içinden geçtiğimiz zaman, pencereyi kapatmış olabilir. Ben, kapandığı sonucuna vardım.”

Biden, “Aday olmayacağım ama susmayacağım. Açık ve güçlü bir şekilde konuşmak, parti olarak nerede durduğumuzu, millet olarak nereye gitmemiz gerektiğini elimden geldiğince etkilemek niyetindeyim. ”

12 Ocak 2017’de Başkan Obama, Beyaz Saray’da sürpriz bir törenle Biden’a ülkenin en yüksek sivil onuru olan Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası’nı takdim etti. Obama, Biden’ı “Amerika’nın şimdiye kadarki en iyi başkan yardımcısı” ve “Amerikan tarihinin aslanı” olarak nitelendirdi ve ona “Amerikalı kardeşlerinize olan inancınız, ülke sevginiz ve ömür boyu sürecek bir hizmet için onurlandırıldığını söyledi. Biden duygusal bir hazırlıksız konuşma yaparak Başkan First Lady Michelle Obama’ya , eşi Jill’e ve çocuklarına teşekkür etti.

Söz verdiği gibi, Biden görevden ayrıldıktan sonra bile sessiz kalmayı reddetti. Obama’nın halefi Donald Trump’a muhalefetiyle tanınan o, zaman zaman 45. başkanı eleştirmek için su yüzüne çıktı. Ekim 2017’de düzenlenen bir etkinlikte, Trump’ın “yönetimi anlamadığını” ilan etti ve ertesi ay, beyaz milliyetçi grupları savunması gibi görünen Beyaz Saray yetkilisini kınadı.

Ek olarak, Biden zaman zaman 2016’da cumhurbaşkanlığına aday olma şansını atlamakla ilgili karışık duygularını ortaya koydu. Mart 2017’de “kazanabileceğini” söyledi ve Kasım ayında Oprah Winfrey ile yaptığı röportajda bu düşünceleri ayrıntılı olarak açıkladı . “Hiçbir kadın ya da erkek, iki soruya cevap veremedikçe cumhurbaşkanlığına adaylığını ilan etmemelidir” dedi. “Bir, o an için en nitelikli kişi olduklarına gerçekten inanıyorlar mı? Öyle olduğuma inanıyordum – ama tüm kalbimi, tüm ruhumu ve tüm niyetimi bu çabaya vermeye hazır mıydım? olmadığımı biliyordu.”

Birkaç hafta sonra, The View adlı talk show’da Biden, babası Senatör John McCain’e Beau Biden’ı öldüren aynı beyin kanseri teşhisi konan ev sahibi Meghan McCain ile çokça duyurulan bir etkileşime girdi. Meghan McCain hastalığı tartışırken gözle görülür bir şekilde üzüldüğünde, Başkan Yardımcısı onu teselli etmek için elini nazikçe tuttu ve Senatör McCain’in cesaretiyle herkese nasıl ilham verdiğini belirtti. “Umut var” dedi. “Ve eğer biri başarabilirse, baban [yapabilir].”

Ertesi bahar Al Sharpton ile yaptığı röportajda Biden, 2020’de cumhurbaşkanlığına aday olmayı reddetmediğini, ancak oğlunun ölümünden kendisini bu çabaya adayacak kadar iyileşmediğini söyledi. “Gerçekten diğer bazı insanların adım atmasını umuyorum” dedi. “Bence gerçekten iyi insanlarımız var. … Öyle olduğunu bilerek çekip gitmeliyim – bunu yapabilecek ve kazanabilecek biri var çünkü bizim kazanmamız gerekiyor. 2020’de kazanmalıyız.”

Haziran ayında Harvard CAPS/Harris anketinin sonuçları, Demokratların Biden’ın henüz gitmesine izin vermeye hazır olmadığını gösterdi, çünkü ankette katılımcıların yüzde 32’si onu 2020’de partinin adaylığı için favori olarak seçti. Hillary Clinton geldi yüzde 18 ile ikinci, Bernie Sanders yüzde 16 ile üçüncü oldu.

Bir sonraki Mart ayında bir cumhurbaşkanlığı adaylığını düşünürken, eski bir Nevada eyalet meclis üyesi olan Lucy Flores, Biden’ın bir kampanya etkinliğinde kendisini uygunsuz bir şekilde öptüğünü anlatan bir makale yayınladığında Biden yeni bir sorunla karşı karşıya kaldı. Biden, yıllar boyunca siyasi müttefiklerine sunduğu “sayısız el sıkışma, kucaklama, sevgi, destek ve rahatlık ifadelerini” hatırladığı bir açıklama ile yanıt verdi ve ” asla uygunsuz hareket ettiğime inanmadım. Eğer öyle yapmam istenirse saygıyla dinlerim ama asla niyetim bu değildi.”

Birkaç gün sonra, Amy Lappos adlı eski bir kongre yardımcısı, Biden’ın bir zamanlar onu bir bağış toplama etkinliğinde nasıl rahatsız ettiğine dair hikayesiyle öne çıktı ve sorunun muhtemelen bir başkanlık kampanyası boyunca oyalanacağını belirtti.

2020 Başkanlık Kampanyası

25 Nisan 2019’da Biden, 2020’de cumhurbaşkanlığı için koştuğuna dair beklenen haberi verdi.

Yaptığı video duyurusunda, eski başkan yardımcısı, Başkan Trump’ın 2017’de Charlottesville, Virginia’daki şiddetli, ırksal çatışmanın her iki tarafındaki insanları eşitleme girişimine atıfta bulundu ve o zaman “ulusumuza yönelik tehdit” olduğunu bildiğini söyledi.

Biden’ın adaylığı, yarışa girdiği sırada Demokratik anketlerin çoğunda kolayca önde gitmesine rağmen, kısa sürede giderek daha ilerici bir tabana sahip bir parti için bir turnusol testi haline geldi. Kendisini ılımlı olarak sunmanın zorluklarının altını çizen Biden, kısa bir süre sonra pozisyonunu değiştirmeden önce, kürtaj için federal fonları yasaklayan 43 yıllık bir önlem olan Hyde Değişikliği’ne verdiği desteği teyit ettiği için eleştiri aldı.

Haziran ayının sonundaki ilk Demokratik birincil tartışma sırasında, Biden, Kamala Harris’in 1970’lerde okulları entegre etmenin bir yolu olarak otobüs taşımacılığına muhalefetinden dolayı kendisini göreve getirdiğinde, geçmiş sicilini tekrar hedef buldu. Dış politikayı sağlam bir şekilde kavradığını gösterdiği ve başarılarını Başkan Obama’nınkilerle ilişkilendirdiği sonraki tartışmalarda daha başarılı oldu.

Bu arada, Eylül 2019’da Başkan Trump’ın Ukrayna hükümetine Biden ve oğlu Hunter’ı soruşturması için baskı yaptığının ortaya çıkmasıyla yeni bir sorun ortaya çıktı. Bu, Hunter’ın bir Ukraynalı enerji şirketi olan Burisma Holdings ile olan eski ilişkisinden ve Biden’ın o sırada ülkenin başsavcısını görevden alma çabalarından kaynaklandı.

24 Eylül’de yaptığı bir konuşmada Biden, Trump’ın eylemlerini “gücün kötüye kullanılması” olarak nitelendirdi ve Başkan Kongre ile işbirliği yapmazsa görevden alma sürecini destekleyeceğini söyledi.

Trump’ın görevden alma davası 5 Şubat 2020’de beraat etmesiyle sona erdikten sonra Biden, Iowa kurultaylarında dördüncü, New Hampshire ön seçimlerinde beşinci oldu. Ancak ayın sonunda Güney Carolina’da yankılanan bir galibiyetle toparlandı ve Mart başında Süper Salı oylamasından delegelerin çoğunluğunu talep ederek ivmesini sürdürdü ve en iyi rakiplerinin çoğunu yarıştan çekti.

Mart ayı ortasında Sanders ile yaptığı bire bir tartışma sırasında Biden, başkan yardımcısı olarak görev yapacak bir kadını aday göstermeyi taahhüt etti. Sanders, kampanyasını Nisan ayı başlarında sonlandırdığında olası Demokrat adayı oldu, ancak kendisini bu kez Tara Reade adlı eski bir yardımcısından yeni cinsel saldırı iddialarıyla karşı karşıya buldu.

11 Ağustos 2020’de Biden, Kamala Harris’i başkan yardımcısı adayı olarak açıkladı. Biden, “Küçük adam için korkusuz bir savaşçı ve ülkenin en iyi kamu hizmetlilerinden biri olan Kamala Harris’i aday arkadaşım olarak seçtiğimi duyurmaktan büyük onur duyuyorum” dedi. “Kamala Başsavcı iken, Beau ile yakın bir şekilde çalıştı. Büyük bankalara el koymalarını, çalışan insanları ayağa kaldırmalarını ve kadınları ve çocukları istismardan korumalarını izledim. O zamanlar gurur duyuyordum ve şimdi de bundan gurur duyuyorum.”

Ağustos ayında Biden, resmi olarak 2020 Demokratik başkan adayı oldu.

Trump ile Başkanlık Tartışmaları

29 Eylül 2020’de Biden ile Trump arasında merakla beklenen ilk başkanlık tartışması, sık sık kesintiye uğrayan ve hızla konu dışına çıkan hararetli tartışmaların damgasını vurduğu dağınık bir olaydı. Telaşa kapılmış Biden rakibini “palyaço” olarak nitelendirdi, ancak aynı zamanda başkanın koronavirüs pandemisini ele alışında birkaç çekim yapmayı başardı ve kolluk kuvvetleri ve iklim değişikliği hakkındaki görüşlerini vurgulayarak sundu.Joe Biden Kimdir?

15 Ekim’de ikinci bir tartışma planlandı, ancak Trump sanal bir tartışma yapmayı reddettikten sonra, bunun yerine her iki aday için belediye salonları planlandı.

22 Ekim’deki üçüncü tartışma sırasında mikrofonlar genellikle sessize alındığında, Biden sağlık hizmetleri, göçmenlik revizyonu ve yeşil işler konusundaki tutumlarını dile getirirken daha az kesintiyle karşılaştı. Ayrıca, koronavirüs yönetimi ve göçmen çocukları sınırda ebeveynlerinden ayırma politikası nedeniyle bir kez daha cumhurbaşkanına yüklendi ve “Amerika’nın karakteri oy pusulasında” açıklamasıyla tarzları arasında net bir ayrım yaptı.

2020 Seçim Galibi

3 Kasım 2020’deki oy verme yerlerinin kapanmasından çok sonra postayla oy pusulalarını sayan birkaç eyaletle, yarış ertesi güne kaldı. Bununla birlikte, Wisconsin ve Michigan’daki zaferlerinin duyurularının yanı sıra Arizona, Nevada ve Georgia’daki liderlerinin raporlarıyla gelgitlerle, sonuç Biden’ın lehine değişmeye başladı. Bu arada, Başkan Trump, seçmen sahtekarlığı iddiasıyla ve savaş alanı eyaletlerinde sayımı durdurmaya çalışan bir dizi dava başlattı.

7 Kasım 2020’de, seçim gününden dört gün sonra, Biden, Pennsylvania’yı kazandıktan sonra seçilen 46. başkan olarak ilan edildi. 81 milyonun üzerinde oy rekoru kırmanın yanı sıra , yakında 78 yaşında olacak olan, ülke tarihindeki en yaşlı başkan olmaya hazırlanıyordu.

Biden, “Amerika, büyük ülkemize liderlik etmem için beni seçtiğiniz için onur duyuyorum” dedi. “Önümüzdeki iş zor olacak, ama size söz veriyorum: Bana oy vermiş olsanız da olmasanız da tüm Amerikalıların Başkanı olacağım. Bana duyduğunuz inancı koruyacağım.”

14 Aralık 2020’de, Seçim Koleji’ndeki 538 seçmenin tamamı oy kullandı ve Biden’ın 2020 başkanlık seçimlerinde Başkan Trump’a karşı kazandığı zaferi resmileştirdi. Biden 306 oy aldı ve Trump 232 oyda kaldı. Kabine üyelerinin ve diğer personelin seçilmesiyle ilerlemeye devam etmesine rağmen, 23 Kasım’a kadar, Biden başlangıçta geçiş çabalarının , süreç için federal fonları serbest bırakmayı reddeden Genel Hizmetler İdaresi başkanı Emily Murphy tarafından engellendiğini gördü.

Başkent Kuşatması

6 Ocak 2021’de, Seçim Koleji sonuçlarını resmileştirmek için bir kongre oturumunun başlamasından sonra, bir Trump destekçisi çetesi Capitol binasını bastı ve polisi boğdu ve milletvekillerini güvenlikleri için tahliye etmeye zorladı.

Biden kısa süre sonra Trump’ın kaosa bir son vermesine yardım etmesi için yalvardığı bir konuşma yaptı.

“En iyi ihtimalle bir başkanın sözleri ilham verebilir. En kötü durumda kışkırtabilirler” dedi. “Bu nedenle, Başkan Trump’ı yeminini yerine getirmek ve anayasayı savunmak için şimdi ulusal televizyona çıkmaya ve bu kuşatmanın sona ermesini talep etmeye çağırıyorum.”

80’den fazla tutuklama ve beş ölümle sonuçlanan şiddetin ardından, kongre oturumu yeniden başladı ve gece yarısından sonra da devam etti, Başkan Yardımcısı Mike Pence, 7 Ocak’ta sabah saat 3:40’tan hemen sonra Biden’ın cumhurbaşkanlığını kazandığını resmen ilan etti.

Resmen İşe Başlama

Biden, 20 Ocak 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. başkanı olarak yemin etti. “Bugün Amerika’nın günü. Bugün demokrasinin günü. Tarih ve umut günü. Yenilenme ve kararlılık. Çağlar boyunca Amerika bir pota boyunca. Yeniden test edildi ve Amerika meydan okumaya yükseldi.Bugün, bir adayın değil, bir davanın, demokrasi davasının zaferini kutluyoruz. Halkın iradesi duyuldu ve halkın iradesine kulak verildi. demokrasinin değerli olduğunu bir kez daha öğrendim. Demokrasi kırılgandır. Ve bu saatte dostlarım, demokrasi galip geldi” dedi.

İlk 100 Gün

Hızla işe başlayan Başkan Biden , görevdeki ilk birkaç gününde bir dizi yönetici emri imzaladı. Selefinin politikalarını tersine çevirenler arasında, Amerika Birleşik Devletleri’ni Paris Anlaşması’na yeniden bağladı, Müslüman çoğunluklu ülkelerden gelen yolcuları hedef alan yasağı devirdi, Meksika sınırı boyunca bir duvar inşası için fon çekti, izni iptal etti Keystone XL boru hattı için ve transeksüel insanların tekrar orduda hizmet etmesine izin verdi.

Ülke hala COVID-19 pandemisinden sarsılırken, cumhurbaşkanı federal sağlık sigortası pazarı için genişletilmiş bir kayıt dönemi yasalaştırdı ve Kongre’yi bir koronavirüs yardım paketi üzerinde hareket etmeye çağırdı. Bu, yeni bir teşvik ödemeleri turuna ve uzatılmış işsizlik yardımlarına yeşil ışık yakan Amerikan Kurtarma Planının Mart ayında kabul edilmesiyle meyvesini verdi.

18 yaşından büyük tüm Amerikalıların 19 Nisan’a kadar COVID-19 aşısı için uygun olacağını açıkladıktan sonra Biden , hedeflediği 1 Mayıs tarihinden iki gün sonra 200 milyon doz aşı uygulamasını kutladı. Ülkenin ekonomik toparlanması, gecikmiş altyapı yatırımlarını hedefleyen 2 trilyon dolarlık Amerikan İş Planı ve kamu tarafından finanse edilen anaokulları ve kapsamlı bir aile ve tıbbi izin programı kurmayı vaat eden 1.8 trilyon dolarlık Amerikan Aile Planı tekliflerine karşı.

Dış politika cephesinde, Nisan ortasında cumhurbaşkanı Afganistan’daki Amerikan askeri varlığının 11 Eylül 2021’e kadar geri çekileceğini duyurdu. Kısa bir süre sonra, birden fazla ABD federal kurumunu ihlal eden bir bilgisayar korsanlığı operasyonu için Rusya’ya kapsamlı yaptırımlar uyguladı.Joe Biden Kimdir?

Ancak iş sınır kontrolüne geldiğinde, başkan daha az olumlu sonuç gördü. Yerinden edilmiş çocukları aileleriyle yeniden birleştirmek için bir görev gücü başlatmasına ve sığınmacıların sayısını sınırlayan “ölçümleri” sona erdirme sözü vermesine rağmen, rekor sayıda göçmen dalgası ABD-Meksika sınırındaki aşırı kalabalık gözaltı merkezlerini hafifletme girişimlerini engelledi. Ek olarak, Biden başlangıçta , siyasi baskının kendisini tutumunu yeniden gözden geçirmeye zorlamadan önce, Trump dönemindeki 15.000 mülteci sınırını yıl için yükseltme vaadinden vazgeçti.

Kaynakça:
Britannica

Yazar: Tuncay Bayraktar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Joe Biden Kimdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin