1. Haberler
  2. Biyografi
  3. David Hockney (1937-) Kimdir?

David Hockney (1937-) Kimdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

9 Temmuz 1937’de İngiltere’nin Bradford şehrinde dünyaya gelen David Hockney, 1960’ların Pop Art akımına katkı sağladı. Hockney’in sanatı dostlarının portreleri, sahne tasarımları ve baskılar gibi çeşitli alanlardaydı. Ebeveynleri Hockney’i katı bir Methodist olarak yetiştirdi. Hockney çocukken kilise okulunda İsa’nın çizimlerini yaparken sanatla tanıştı. Carl Rose opera kumpanyası tarafından sahnelenen La David Hockney (1937-) Kimdir?Boheme operasını seyrettikten sonra Hockney, müzikale ilgi duymaya başladı. Bu durum onun sinestezi hastalığının sonucu olarak görülmektedir. Bu hastalık ile duyular arasındaki sınırları bulanıklaşan Hockney, müziği bir renk olarak görmekteydi.
1948 yılında Bradford Grammar School okulundan burs kazanan Hockney, kariyerine sanatçı olarak devam etmeye burada karar vermiştir. 1953 yılında Bradford’da Bölge Sanat Koleji’ne kayıt olan Hockney, yağlı boya ile resim yapmaya başlamıştır.
Daha sonra Londra Kraliyet Sanat Koleji’ne devam etmiştir. Bu sırada Genç Çağdaşlar sergisine katılarak ülke çapında tanınmıştır ve Britanya Pop Art akımının başlamasını sağlamıştır. Konu olarak anlamlı konular üzerine çalışmak isteyen Hockney, sevdiği şiirler ve vejetaryenlik üzerine resimler yapmaya başladı. Bu durum onun resimlerdeki cinsel yönelimini keşfetmesini sağladı.
Kraliyet Sanat Koleji’ndeki son yılında yaptığı eserlerin değerlendirilmeye alınmasını isteyerek kendisinden istenen final yazısını yazmayı reddetti. Bunun üzerine okul onu mezun etmedi ve Hockney Diploma adlı eskizini yaptı. Bu eskiz 2013 Haziran’da gerçekleşen bir mezatta 20.000 sterline satılmıştır. Hockney’in yeteneğini ve ününü farkeden okul, daha sonra okul yönetmeliğini değiştirerek ona diplomasını vermiştir.
1961 yılının yazında ilk kez New York’u ziyaret eden Hockney, 1960’lı yıllarda çokça seyahat etmiştir. New York gezisi sırasında Andy Warhol ile tanışmıştır ve ikili arkadaş olmuşlardır. California’ya hayran olan Hockney, sonunda birkaç yıllığına Santa Monica’da kalmıştır. Akrilik boya ile canlı renkler kullanarak yaptığı bir dizi yüzme havuzu resmine bu yeni çevresi ilham kaynağı olmuştur. Bu serinin en ünlü resimlerinden biri The Splash’tır.
Dostlarının portreleri, baskılar ve New York City’deki Metropolitan Opera, Royal Court Theatre, Glyndebourne ve La Scala gibi mekanlara yaptığı sahne tasarımları Hockney’in sanat çalışmaları arasında yer almaktadır.1968 yılında dostlarının, sevgililerinin ve akrabalarının portlerini yapmaya başlayan Hockney, bu portrelerinde Natüralizm kavramını esas almaktadır. Genellikle aynı modellerin tekrar tekrar resimlerini yapıyordu. Modelleri arasında sahne tasarımcıları Celia Birtwell ve Ossie Clark da yer almaktaydı. Günümüzde Londra’daki Tate Gallery’de en meşhur tablolarından biri olan Bay ve Bayan Clark ve Percy (1970-1971) sergilenmektedir. David Hockney (1937-) Kimdir?
1980’lerde Hockney’in sanatının yeni bir yönelim almasıyla, hareket halindeki modellerin Polaroid fotoğraflarını çekip bunları deforme olmuş bir dama tahtası örüntüsü oluşturacak şekilde düzenleyerek fotoğraf kolajı oluşturmaya başlamıştır. Yaptığı çalışmalarla modelin hareketini fotoğraf makinasının perspektifinden veriyor ve izleyiciye modelle birlikte hareket ediyormuş izlenimi veriyordu. Hockney kübizm üslubu yansıtarak yaptığı fotoğraf kolaj serisinin adını “birleştirici” olarak belirlemiştir.
1990 yıllarında Hockney sanatını yeni teknolojileri kullanarak devam ettirmiştir. Bazı resimlerinin kopyalarını yapmak için renkli fotokopi makinesini kullanmıştır. Hala günümüzde farklı teknolojileri keşfederek eserler üretmeye devam etmektedir. Nitekim iPhone ve iPad uygulamalarını kullanarak yüzlerce portre, natürmort ve manzara resmi üretmiştir.
Cinsel yönelimini açıkça dile getiren Hockney, ilk gerçek ilişkisini 19 yaşındaki Peter Schlesinger ile yaşamıştır. En gözde modeli haline gelen Schlesinger, aralarındaki yakınlığı gösteren çeşitli resimlerde yer almıştır. David Hockney (1937-) Kimdir?
Sanat hayatı boyunca sanatçı olarak büyük takdir toplayan Hockney, 1967’de Liverpool’da Walker Sanat Galerisi’nin Moores Resim Ödülü’nü almıştır. 1988 yılında The Royal Photographic Society’nin İlerleme Madalyası’nı almıştır. 2003 yılında ise fotoğraf alanında yaptığı önemli katkılar nedeniyle Özel 150. Yıldönümü Madalyası ve Onur Üyeliği’ni kazanmıştır. Kasım 2011’de Hockney, The Other Art Fair tarafından Britanya’nın gelmiş geçmiş en etkin sanatçısı ilan edilmiştir. 2012 yılında ayrıca sanata ve bilime vermiş olduğu katkılardan dolayı sadece 24 üyeye verilen Liyakat Nişanı Kraliçe II. Elizabeth tarafından Hockney’e verilmiştir.
Sanat simsarı John Kasmin 1963 yılından beri Hockney’in menajerliğini yapmaktadır ve bu süre zarfında ikili, büyük başarı sağlamışlardır. 2006 yılında sanatçının The Splash isimli eseri 2,6 milyon sterline, altmış resmin bir araya getirilerek oluşturulan A Bigger Grand Canyon tablosu ise Avusturya Ulusal Galerisi’nde 4,6 milyon dolar gibi yüklü bir miktara satılmıştır. Ayrıca Hockney, Beverly Hills’li Ev Hanımı adlı tablosunu rekor fiyata satmıştır. Tabloda havuz kenarında uzun canlı pembe renkte elbise giyen koleksiyoncu Betty Freeman’ı akrilik boya ile resmetmiştir. Tablo 3,65 metre boyutundadır ve 2008 yılında New York’ta Christie’s mezadında 7,9 milyon dolara satılmıştır. 2018 yılında Portrait of an Artist (Pool with Two Figures) adlı eseri 90,3 milyon dolara satılmıştır. Bu eser ile David Hockney, yaşayan bir sanatçının eseri için ödenmiş en yüksek rakam ünvanına sahip olmuştur.David Hockney (1937-) Kimdir?
1966’da yapılmış olan The Splash adlı tablo bizi Kaliforniya’nın sakin ve güneşli, bir gününe götürmektedir. Kendimizi bir yüzme havuzunun kenarında, sıçrama tahtasının oluştruduğu köşegen dışında yatay ve dikey çizgilerden oluşan sahnede buluruz. Oluşan bu sakinlik içinde sessizliği bozan sıçramanın sesini duyabiliriz.
Hockney’in 1972’de yapığı Portrait of an Artist (Pool with Two Figures) adlı tablo büyük tuval üzerine akrilik boya ile yapılmıştır. Bir Pop Art resmi olan eser için Alex Rotter tarafından Avrupalı ve Amerikalı bakış açılarını aynı anda yansıttığı değerlendirmesi yapılmıştır.
Bazı Eserleri
The Third Love Painting-1960
The Splash-1966
A Bigger Splash-1967
Beverly Hills Housewife-1967
American Collectors (Fred and Marcia Weisman)-1968
Mr and Mrs Clark and Percy-1971
Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)-1972
My Parents-1977
A Bigger Grand Canyon-1998
The Arrival of Spring in Woldgate, East Yorkshire in 2011

Kaynakça:
https://en.wikipedia.org/wiki/David_Hockney
https://www.oggusto.com/sanat/sanatci/david-hockney-hayati-eserleri-ve-bilinmeyenleri
https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/321367
https://www.istanbulsanatevi.com/sanatcilar/soyadi-h/hockney-david/david-hockney-hayati-ve-eserleri/
Grzymkowski, E. (2019). Sanat 101, Say Yayınları.

Yazar: Gizem Şıdım

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
David Hockney (1937-) Kimdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin