1. Haberler
  2. Biyografi
  3. Mark Rothko Kimdir?

Mark Rothko Kimdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikalı bir ressam olan Mark Rothko soyut eksperyonist sanat anlayışını benimseyerek bu yönde eserler ortaya koymuştur. Rusya’da 1903 yılının Eylül ayında dünyaya gelmiştir. Eserlerinde soyut dışavurum anlayışını benimsemiş ve daha çok 2. Dünya Savaşı sonrası yapmaya başlanıştır. Soyut dışavurumun en iyi kaynağının renkler olduğunu öne sunarak Renk Alanı Resimlerinin gelişmesine ve duyurulmasına katkı sağlamıştır. Pek çok alanda kendini göstermeyi başarmış çok önemli bir ressamdır. Özellikle yaptığı eserlerde hiçbir figür ve çizgiye yer vermeyerek sadece renklerin uyumunu ele alan eserler oluşturmasıyla ilk zamanlar büyük tepki alıp beğenilmese de daha sonra bu alana olan ilgi artınca beğeni toplamaya başlamıştır. Sanat ile ilgili sürekli olarak eğitim almıştır. Fakat hayatının bir bölümünde radikal bir kararla üniversiteyi bırakarak hiçbir şey yapmadan sadece gezinmiştir. Daha sonra ise önemli bir ressam olan Max Weber’in yanında eğitim görmeye başlamıştır. Önemli sanatçıların yanında eğitim gören bir isim olsa da çoğunlukla kendi kendini eğiten bir kişi olmuştur.

Ressam Mark Rothko Kimdir?

Mark Rothko, gerek eserleri gerek yaşam tarzı ile çok sıra dışı bir insandır. Döneminde küçük bir alanın çalışması için dahi bu önemli ressama çok büyük paralar teklif edilmiştir. Maddi durumu çok kötü olmasına rağmen bunu kabul etmemiştir. Bu yaptığı ile hiçbir zaman sanatından ve sanatçılığından taviz vermediğini herkese kanıtlamıştır. Rothriko her zaman bir karmaşa içinde bulurdu kendini. Hem hayatı hem de duyguları her zaman bir karmaşa içinde geçip gitmiştir. Bu karmaşa halini resimlerine ve eserlerine de yansıtmayı başarmıştır. Eserlerinin sevilme yönlerinden biri de insanların içerisindeki karmaşayı soyut bir yolla dışa vurmasıdır. Rothriko için duygu yoğunluğu her şeyin üzerinde yer alırdı. Fakat bu işi kabul etmek durumunda kaldı. Yaptığı resimler ile restoranda açık bir hava yaratmak yerine insanların içini kapatacak ve iştahını kaçıracak şekilde yapmıştır. Resimlerinde genellikle tuvalleri tek renge boyayıp içerilerine başka şekiller ve çizgiler çizerdi. İlk zamanlar hiç beğenilmeyen ve herkesin eleştirisini alan bu resimler aradan 6-7 yıl geçmesinden sonra normal fiyatının yaklaşık olarak 3 katına çıkmıştır. Bu şekilde yüksek fiyat ile de pek çok alıcıya ulaşmayı başarmıştır.

Mark Rothko EserleriMark Rothko Kimdir?

Önemli ressamlardan biri olan Mark Rothko eserleri bakımından çok fazla kişiye hitap etmese de daha sonra bu eserler çok fazla ilgi görmüştür. Zor bir hayat geçiren Mark Rothko bu zorluklara rağmen hiçbir zaman bıkmadan hayatın bir yerinden yakalamaya çalışmıştır. Aynı zamanda hiçbir şeyi sanattan üstün tutmamıştır. Çok fazla sefalet çekse dahi paraya ilgi duymamış ve para kazanmak için farklı işlere yeltenmemiştir. Sanatından önce sanatçı kişiliği ile insanları etkilemeyi başarmış döneminin en önemli sanatçılarından biridir. Eserlerini yapmaya 2. Dünya Savaşı’ndan sonra başlamıştır. Dönemindeki kişilerden çok fazla etkilenmemiştir. Kendi sanat anlayışı içinde kendi benliğini bulmaya çalışan bir insandır. Eserlerinde daha çok renkler hâkim kılınmıştır. Figürler kullanmak yerine renk dokunuşları ile resimler yapmıştır. En önemlilerinden biri Mark Rorthko isimsiz 06 numaralı eseridir. Bu eserinde daha çok kırmızı ve tonlarının hâkim olma sebebi ateşi ve yangını anlatmasından kaynaklıdır. Diğer eserlerini saymak gerekirse Mark Rothko no 13, Mark Rothko Kırmızı ve Turuncu, Mark Rothko No 37, Mark Rothko No 16, Mark Rothko isimsiz 05, Mark Rothko isimsiz 03, Mark Rothko isimsiz 04, Mark Rothko No 17, Mark Rothko No 14, Mark Rothko isimsiz 02, Mark Rothko No 5, Mark Rothko isimsiz 01 gibi eserlerdir. Bu eserleri ile dönemin en çok konuşulan ve en çok beğenilen ressamı olmuştur.

Kaynakça:
https://www.oggusto.com/sanat/sanatci/mark-rothko-hayati-eserleri-ve-bilinmeyenleri

Yazar: Can Baskın

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mark Rothko Kimdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin