1. Haberler
  2. Biyografi
  3. John Singer Sargent (1856-1925) Kimdir?

John Singer Sargent (1856-1925) Kimdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

JJohn Singer Sargent (1856-1925) Kimdir?ohn Singer Sargent, Avrupa ‘da yaşamış ve yeni konular arayışı için dünyayı dolaşmış döneminin oldukça ünlü bir Amerikalı ressamıdır. İngiltere Kralı VII. Edward döneminin zengin ve asillerinin lüks hayatını anlatan portreleri ile tanınan bir ressamdır. Portre çalışmaları, Paris ‘te adının duyulmasını sağlamıştır. Sargent, boya fırçasına tam anlamıyla hakimdi ve onu kalem kadar doğru ve hızlı kullanıyordu. Pek çok aristokratın duygusal iç dünyasını resme dökerken büyük ustaların geleneğini sürdürerek onlardaki birebir benzerliği de yakalıyordu. Teknik becerisi ile ünlüydü, öyle ki ışığı şaşırtıcı bir ustalıkla kullanıyor ve kendisine ilham veren sanatçıların eserlerinin hemen aynısını yapabiliyordu.
John Singer Sargent, İtalya‘nın Floransa şehrinde 12 Ocak 1856 ‘da doğdu. İlk çocuklarını kaybetmenin verdiği kederi dindirmek için İtalya ‘ya göçmüş Amerikalı bir ailenin çocuğuydu.
Sargent, resmi olarak çok az eğitim aldı. Evde hekim olan babası tarafından aritmetik, okuma ve coğrafya dersleri verildi. Annesi onu genç yaşta resme yönlendirdi ve sanata olan ilgisini besledi. Sargent Floransa ‘da Güzel Sanatlar Akademisi‘nde resmi sanat eğitimi gördü. 1874‘te Paris ‘e gitmiştir. Burada önce popüler olan genç portre ressamı Charles Auguste Emile Durand‘ın (Carolus-Duran) yanında, sonra da Ecole des Beuax-Arts‘ta sanat eğitimini tamamladı.
Carolus-Duran’ın ön eskizleri atlaması ve sanki eskiz yapıyormuş gibi daha doğaçlama çalışması yönündeki tavsiyeleri Sargent’ı derinlemesine etkileşmiştir. Anatomi ve perspektif çizimlerinden ötürü ödül kazanmış parlak bir öğrenci olan Sargent, bu yeteneğini Carolus-Duran keşfedip onu kanatları altına almıştır. 1877’den sonra Sargent’in resimlerinin çoğu Carolus-Duran’ın öğretilerine uyuyordu ve tarihin en büyük ustalarından öğrendiklerini resmine yansıtmayı başardı.

1876’da Amerika seyahatinden döndükten sonra John Singer Sargent Paris’e giderek resimlerini derlemeye başladı. Hem portre resimlerini hem de bir konuyu işleyen diğer resimlerini sonraki beş yıl zarfında salonlara başarıyla teslim etti. Aralarında Carolus-Duran’ınkinin de bulunduğu portre resimleri son derece iyi bir izlenim uyandırdı. Yolculuk tutkusunu tatmin eden Sargent, İspanya, Hollanda ve en çok sevdiği Venedik’i gezip dolaşarak kariyerini parlatıyordu. Edward Darley Boit’in Kızları isimli tablosunda ressamın İspanya seyahatinin ve özellikle de Velázquez’in etkisi görülmekteydi.
Sargent bu uzun yolculuklarından, gördüğü ve öğrendiği her şeyden güç alarak döndü. Velazquez’in karanlık paletinden, Manet’nin sıra dışı pozlarından ve mekan kullanımından ilham alan Sargent en tartışmalı yapıtı olan Madame X’i üretti. Bu resim kolsuz, göğüs dekolteli, uzun siyah gece elbisesi giymiş kadının yandan portresidir. 1884’te Salon’a teslim ettiğinde hemen büyük bir sansasyonel yarattı. Gelenekten uzaklaşması ve zarif figürünün açık saçık kıyafetiyle Madame X’in yarattığı skandal, başarısızlık olarak görüldü ve yıllarca Sargent’in peşini bırakmadı. Sargent’ın bu çalışmasını Londra’daki Kraliyet Sanat Akademisi’ne gönderdiğinde de benzer tepkilerle karşılaştı. Bu tutuma karşı olarak 1885’te Sargent, Thomas Cooper Gotch, Stanhope Forbes, Frank Bramley ve diğer ressamlarla birlikte New English Art Club’ı kurdu. John Singer Sargent (1856-1925) Kimdir?Sargent bu skandalından kurtulmak için Giverny’de Monet’yi ziyaret edip onunla resim yaptı ve 1886’da portre çalışmalarını güvence altına almak için Londra’ya gitti. Ne yazık ki avangart ünü onun önünden gidiyordu ve İngilizler poz verip tartışma yaratmaya yanaşmıyorlardı. Kendine destek bulmak amacıyla 1887’de ve 1890’da Amerika’ya yolculuk etti ve kendisine iş verecek gönüllü ve zengin portre modelleri bulmayı başardı. Modellerinde yer alan duygu ve hareketi yansıtan incelmiş tekniği, yükselen bir ilgi odağı olmasını ve bu sayede şöhret kazanmasını sağladı. Modellerinin en minik insani özelliklerini teşhis etmedeki başarısı sayesinde Sargent artık göz ardı edilemeyen bir sanatçı haline gelmişti.
1887’de Sargent, İngiltere’ye döndükten sonra artık meşhur olan Karanfil, Zambak, Zambak, Gül adlı tablosunu Londra Karliyet Akademisi’nde ilk kez sergileyene kadar, İngilizler ondan pek bahsetmiyorlardı. Alacakaranlıkta fenerlerinin ışığını yakan iki kızın yer aldığı bu resim, Sargent’in teknik zekasını, duyarlılığını ve izlenimci üsluba hakimiyetini açığa vuran nefes kesici bir eserdi. Eserine dingin güzellik veren ışığın yumuşak havasını dosdoğru resmetmek için aylarca alacakaranlıkta birkaç dakika resim yapmıştı. İngilizler bu resmi gördükten sonra Sargent artık onların gözde ressamıydı ve bundan sonra hiç işsiz kalmadı, daima portre yaptı.
Sargent, uzun yıllar boyunca yağlıboya resim yaptıktan sonra 1903’te suluboyaya döndü ve dünyanın dört bir yanına uzanan binlerce seyahat resmi yaptı. Venedik’in canlı suluboya tabloları ve en ünlü tablolarının bazıları olağanüstü yeteneğini ve renklere olan hakimiyetini göstermektedir. Suluboya resimlerdeki ustalığı ile ünü ve itibarı günden güne artmaktaydı. Bu ün ve itibar 1905’te Londra’daki Carfax Galerisi’nde tek kişilik sergi açmasını sağladı.
1907’de Sargent artık kendini iç mekan sınırlarından azat ederek, meslek hayatının devamını gezerek, Boston’da duvar resmi yaparak ve geniş dış mekanlarda manzara, yolculuk ve arkadaşlık gibi konuları işlediği resimler yaparak geçirdi. Ünlü sanatçı 1925’te Amerika’dan Londra’ya geri döndüğünde kalp krizi geçirerek öldü. Mezarı Woking, Surrey’de Brookland Mezarlığı’nda bulunmaktadır. Onuruna çok sayıda büyük sergi açılmıştır.
John Singer Sargent hiç evlenmedi. Gençliğinden beri yakın arkadaşları olmuştur. Sargent özel hayatıyla ilgili ayrıntı paylaşmamasıyla bilinmektedir. Bazı sanat tarihçileri egzotik yakın kadın arkadaşlarının olduğunu söylerler. Diğer sanat tarihçileri Sargent’ın eşcinsel olduğunu iddia etmişlerdir. Ancak bu iddia hiçbir zaman kanıtlanmamıştır.

Kaynakça:
Grzymkowski, E. (2019). “Sanat 101”. Say yayınları.
https://tr.wikipedia.org/wiki/John_Singer_Sargent
https://www.metmuseum.org/toah/hd/sarg/hd_sarg.htm

Yazar: Gizem Şıdım

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
John Singer Sargent (1856-1925) Kimdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin