1. Haberler
  2. Biyografi
  3. Edmund Burke Kimdir?

Edmund Burke Kimdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edmund Burke (1729 – 1797), İngiliz-İrlandalı bir filozof, devlet adamı ve Aydınlanma Çağı’nın siyaset teorisyeniydi.
İngiliz Avam Kamarası’nda uzun yıllar görev yaptı ve Whig partisinin Muhafazakar fraksiyonunun önde gelen isimlerinden biriydi. Amerikan kolonilerinin güçlü bir destekçisi ve Fransız Devrimi’nin sadık bir rakibiydi. Genellikle Anglo-Amerikan Muhafazakarlığının felsefi kurucusu olarak kabul edilir.
Burke, 12 Ocak 1729’da İrlanda’nın Dublin kentinde doğdu. Babası Richard Burke, Munster soyundan gelen Roma Katolikliğinden İrlanda Kilisesi’ne geçmiş, müreffeh, profesyonel bir avukattı. Annesi Mary (kızlık soyadı Nagle), County Cork’un kibar bir Roma Katolik ailesinden geliyordu. İrlanda Kilisesi’nde büyümüştü (kız kardeşi Juliana bir Roma Katoliği olarak yetiştirilip öyle kalmasına rağmen) ve siyasi düşmanları onu daha sonra defalarca . Katolik kilisesine üyeliğin onu kamu görevinden diskalifiye edeceği bir zamana kadar gizli Katolik sempati beslemekle suçlasa da, hayatı boyunca pratik bir Anglikan olarak kalacaktı.
İlk eğitimi Dublin’in hemen güneyindeki Ballitore’daki bir Quaker okulundaydı ve okul sahibinin kızı olan okul arkadaşı Mary Leadbeater ile hayatı boyunca yazışmalarda kaldı. 1744’te eğitimine Dublin’deki Trinity College’da devam etti ve burada Edmund Burke’s Club olarak bilinen bir münazara kulübü kurdu ve 1748’de mezun oldu. 1750’de Middle Temple’da hukuk okumak için Londra’ya gitti, ancak kısa süre sonra Avrupa’yı dolaşmak için hukuk öğrenimini bıraktı ve geçimini yazarak kazanmaya çalıştı.
Burke, Londra’da bulunduğu süre boyunca ilk çalışması olan “A Vindication of Natural Society” (Anarşizmin bir savunması) ve Estetik üzerine bir inceleme olan “Yüce ve Güzel Fikirlerimizin Kökeni Üzerine Felsefi Bir İnceleme” yayınladı. Etkili siyasi yayın olan “Annual Register”ı 1858’de kurdu ve Samuel Johnson (1709 – 1784), David Garrick (1717 – 1779), Oliver Goldsmith (1730 -1774) ve Joshua Reynolds (1723 – 1792) gibi zamanın önde gelen birçok entelektüel ve sanatçısıyla yakın ilişkiler kurdu.
1757’de Burke, Jane Mary Nugent ile evlendi ve 1758’de Richard adında bir oğulları oldu (başka bir oğul, Christopher bebekken öldü). 1758’den 1761’e kadar, Burke’ün İrlanda Baş Sekreteri olarak atanan William Gerard Hamilton’ın (1729 – 1796) özel sekreteri olduğu Dublin’e taşındılar. 1765’te Büyük Britanya Başbakanı liberal Whig Charles Watson-Wentworth, Rockingham Marki’nin (1730 – 1782) özel sekreteri oldu ve aynı yıl Wendover Parlamento Üyesi olarak siyasi kariyerine başladı.
Kralın yürütme yetkisinin anayasal sınırları konusundaki tartışmada öncü bir rol üstlendi ve Kral George III’ün Amerikan sömürgecileriyle ilgili olarak katı egemenlik politikasına doğrudan karşı çıktı. İrlanda’da Katoliklere yönelik zulme karşı kampanya yürüttü ve Doğu Hindistan Şirketi’nin suiistimallerini ve yolsuzluğunu kınadı. Konuşmaları ve yazıları onu kısa sürede ünlü yaptı ve 1774’te o zamanlar İngiltere’nin “ikinci şehri” olan Bristol için milletvekili seçildi, ancak İrlanda ile serbest ticareti desteklemesi ve Katolik kurtuluşunu savunması popüler değildi ve 1780’de koltuğunu kaybetti. Burke, parlamento kariyerinin geri kalanında, velinimeti Rockingham Markisi’nin bir cep ilçesi olan Malton’un üyesi olarak oturdu. Rockingham’ın iktidara dönmesinden sonra Burke, Kuvvetlerin Paymaster’ı ve Özel Meclis Üyesi oldu, ancak bunlar Rockingham 1782’de beklenmedik bir şekilde öldüğünde sona erdi.Edmund Burke Kimdir?
1783’te Genç William Pitt’in (1759 – 1806) uzun Tory yönetiminin başlamasıyla, Burke’ün siyasi hayatının geri kalanı muhalefet içindeydi, ancak Hindistan valisi Warren Hastings’in (1732 – 1818) görevden alınmasında öne çıktı ve felaketle sonuçlanacağını tahmin ettiği Fransız Devrimi’ni yüksek sesle kınadı.
Fransız Devrimi hakkındaki güçlü görüşleri çelişkili tepkiler aldı. Thomas Jefferson (1743 – 1826), Thomas Paine (1739 – 1809), Richard Brinsley Sheridan (1751 – 1816) ve Charles James Fox (1749 – 1806) gibi eski hayranlar, Burke’ü gerici ve Fransız düşmanı olmakla suçladılar; John Adams (1735 – 1826), George Washington (1732 – 1799) ve Alexander Hamilton (1755 – 1804) gibi Amerikan Devrimi’nin diğer eski destekçileri, bununla birlikte, Burke’ün Fransa‘nın durumu hakkındaki değerlendirmesine katıldılar.
1794’te oğlu Richard öldü ve Hastings davası sona erdi ve işinin bittiğini ve yıprandığını hisseden Burke, Parlamento’dan emekli oldu. Fransız Devrimi’ne karşı tutumuyla Kral III. Uzun bir hastalıktan sonra Burke, 9 Temmuz 1797’de Beaconsfield’da öldü.

Çalışmaları

Burke’ün yayınlanan ilk eseri “A Vindication of Natural Society” (“A View of the Miseriries and Evils to Mankind to Mankind” alt başlığı) 1756’da çıktı. Bu ilk ciddi anarşizm savunusuydu(Burke bunu bir hiciv olarak nitelendirdi) ve William Godwin (1756 – 1836) gibi daha sonraki anarşistler tarafından oldukça ciddiye alındı.
1757’de, Denis Diderot (1713 – 1784) ve Immanuel Kant gibi önde gelen Kıta düşünürlerinin dikkatini çeken “Yüce ve Güzel Fikirlerimizin Kökeni Üzerine Felsefi Bir İnceleme” adlı Estetik üzerine bir inceleme yayınladı.
1790 tarihli “Fransa’daki Devrim Üzerine Düşünceler” adlı eserinde Burke, Fransız Devrimi’ni geleneğe ve uygun otoriteye karşı şiddetli bir isyan ve insan toplumunun karmaşık gerçeklerinden kopuk bir deney olarak tanımladı. Jean-Jacques Rousseau’nun “Halkın İradesi” teorisine şiddetle karşı çıktı, bunun yerine bir ulustaki çoğu erkeğin onu yönetmeye yetkili olmadığına inandı. Ülkenin daha iyi yetiştirilmiş ve daha yüksek Hıristiyan eğitimine sahip insanlara bakması gerektiğine ya da kişisel değer ve ayrıcalıktan uzaklaşıp ilkesiz, sinir bozucu bir sıradanlığa doğru hareket etmesi gerektiğine inanıyordu. “Yansımalar”ın ölçüsüz dili ve olgusal yanlışlıklar, pek çok okuyucuyu Burke’ün muhakeme gücünü kaybettiğine ikna etti, ancak ölümünden sonra, tahminlerinin büyük ölçüde doğru olduğu kanıtlandığında, bu kitap onun en tanınmış ve en etkili eseri haline geldi.
Ekonomide serbest piyasa sisteminin güçlü bir destekçisiydi (ticaretin adil olması ve her iki tarafın da yararına olması gerektiğine, ancak hükümetlerin gereğinden fazla müdahale etmemesi gerektiğine inanıyordu), ancak sanayileşmeye karşı temkinliydi. Öncü ekonomist Adam Smith, çığır açan görüşlerinin güçlü bir destekçisiydi; sosyalist Karl Marx, onların radikal bir rakibiydi. Zamanla Burke, İngilizce konuşulan dünyada modern Muhafazakarlığın babalarından biri olarak kabul edildi ve onun düşüncesi, modern klasik Liberallerin siyaset felsefesi üzerinde önemli bir etki yarattı.
Yanlışlıkla Burke’e atfedilen çok yaygın bir alıntı şudur: “Kötülüğün zaferi için gerekli olan tek şey, iyi adamların hiçbir şey yapmamasıdır” (veya birkaç benzer varyasyon). Alıntı için kesin bir kaynak yok, ancak Burke’ün “Kötü adamlar bir araya geldiğinde, iyiler birleşmelidir; aksi takdirde, aşağılık bir mücadelede acımasız bir fedakarlık olarak birer birer düşeceklerdir” sözünün bir başka açıklaması olabilir.

Kaynakça:
https://www.philosophybasics.com/philosophers_burke.html

Yazar: Yakup Yiğit

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edmund Burke Kimdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Birmalumat.com - Haber ve Teknoloji Dünyasının İncisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin